Svetu dal Krotiteľov duchov a Schwarzeneggera v komédii. Zomrel Ivan Reitman, hollywoodska ikona zo Slovenska
- Miloš Forman nie je jediný rodák z Československa, ktorému sa podarilo uspieť na režisérskej stoličke za veľkou mlákou
- Rodák z Komárna Ivan Reitman má totiž na konte kultové snímky, ako Krotitelia duchov či komédie s Arnoldom Schwarzeneggerom
- Napriek tomu na Slovensku nie je príliš známy
- Miloš Forman nie je jediný rodák z Československa, ktorému sa podarilo uspieť na režisérskej stoličke za veľkou mlákou
- Rodák z Komárna Ivan Reitman má totiž na konte kultové snímky, ako Krotitelia duchov či komédie s Arnoldom Schwarzeneggerom
- Napriek tomu na Slovensku nie je príliš známy
Hollywood smúti. Vo veku 75 rokov zomrel kanadský režisér a producent Ivan Reitman, ktorý stojí napríklad za filmami zo série Krotitelia duchov. Filmárova rodina pre agentúru AP potvrdila, že zomrel v sobotu v spánku v jeho dome v kalifornskom Montecite, píše SITA.
„Teší nás, že jeho práca ako filmára priniesla smiech a šťastie nespočetnému množstvu ďalších ľudí na celom svete. Aj keď v súkromí smútime, dúfame, že tí, ktorí ho poznali z jeho filmov, si ho navždy zapamätajú,“ uviedli vo vyhlásení jeho deti Caroline Reitmanová, herečka a producentka Catherine Reitmanová a filmár Jason Reitman.
Reitman bol v 80. rokoch absolútnou ikonou kinematografie a stál za najväčšími trhákmi tej doby. Málo ľudí na Slovensku však vie, že režisér kinohitov ako Dvojičky s Arnoldom Schwarzeneggerom, Policajt zo škôlky či Šesť dní a sedem nocí sa narodil na Slovensku, v Komárne.
Rodičia po hrôzach z vojny emigrovali
Ivan Reitman má na svojom konte okrem úspešnej trilógie aj ďalšiu obrovskú zásluhu. Podarilo sa mu totiž z kamennej tváre Arnolda Schwarzeneggera, ktorý bol dovtedy známy iba ako Terminátor a kulturista, urobiť hviezdu komediálnych filmov.
Snímka ako Dvojičky, Policajt zo škôlky či Junior pripútali k televíziám celú jednu generáciu. Pri premiére filmu Dvojičky dokonca údajne Reitman povedal manželke Arnolda Schwarzeneggera, že až teraz ľudia pochopia, prečo si ho v skutočnosti vzala.
Napriek tomuto všetkému režisérovi Ivanovi Reitmanovi nie je na Slovensku venovaná dostatočná pozornosť a ani zďaleka nie taká, akej sa mu dostávalo za veľkou mlákou.
Reitman sa narodil v už spomínanom meste na juhu Slovenska, v Komárne, rok po skončení druhej svetovej vojny. Keďže jeho rodičia boli židovského pôvodu, pred narodením Ivana nemali jednoduchý život.
Matka Klára bola odvlečená do koncentračného tábora v Osvienčime a otec sa pridal k odboju. Keď mal malý Ivan štyri roky, rodičia sa rozhodli z Československa emigrovať. Za svoju cieľovú destináciu si stanovili Kanadu, kde potom prežili zvyšok svojho života.
Láska k umeniu už od mlada
V Toronte potom Reitman vyštudoval Oakwood Collegiate a popritom spieval v zbore Twintone Four singing group. Rozvíjať svoju lásku k hudbe sa rozhodol aj na vysokej škole, kde získal bakalársky titul. Počas vysokej školy však objavil novú záľubu, a tak natočil viacero krátkych filmov.
Po škole sa rozhodol v brandži pokračovať ako producent v mestskej televízii v Toronte. Po prvom roku ho ale vyhodili a jeho cesta smerovala do New Yorku. Tam produkoval broadwayský muzikál The Magic Show, ktorý zožal mimoriadny úspech.
Vo svojej kariére producenta pokračoval aj vo svete filmografie. Dal sa dokopy s režisérom Davidom Cronenbergom, s ktorým spolupracoval na viacerých filmoch.
Na režisérsku stoličku sa však posadil až v roku 1979 pri snímke Meatballs, ktorá na výslnie vyniesla nielen Reitmana, ale aj neskoršiu hviezdu Krotiteľov duchov – Billa Murrayho. Títo dvaja neskôr pokračovali aj v úspešnej komédii Stripes, až kým neprišiel rok 1984 a sním aj otázka: „Who ya gonna call?“
Ghostbusters!
Film Krotitelia duchov zaznamenal okamžitý úspech a Reitmana vyniesol na režisérsky vrchol. Keď na premiére filmu v štúdiách Columbia Picture začali ľudia pišťať a smiať sa po tom, ako sa na plátne objavil prvý duch, Reitman vraj vedel, že film bude mať úspech.
A veru, nemýlil sa. Až kým neprišla snímka Sám doma, bol film najlepšie zarábajúcim svojej doby. Celosvetovo totiž zarobil vyše 295 miliónov dolárov.
Nasledujúce roky boli pre Reitmana, rovnako ako pre celú filmografiu, náramne plodné. Po úspechu nasledovali snímky ako Dvojičky, Krotitelia duchov II., Policajt zo škôlky, Dave či bizarná komédia s tehotným Arnoldom Schwarzeneggerom v hlavnej úlohe – Junior.
Aj napriek väčším časovým medzerám medzi filmami, Reitman neprestával a točil ďalej prakticky do konca života. Medzi jeho najznámejšie diela z nového milénia patrí komédia Hlavne nezáväzne s Astonom Kucherom a Natalie Portmanovou v hlavnej úlohe.
Pokračovanie je tu
Pár rokov dozadu tiež uzrel svetlo sveta remake jeho kultovej snímky Krotitelia duchov, tentokrát ale v ženskom prevedení. Aj keď si od divákov ani kritiky nevyslúžil uznanie, Reitman si myslí, že napriek tomu nové krotiteľky adresovali pozitívnu správu.
,,Jednou z úžasných vecí na tejto najnovšej verzii Krotiteľov duchov je, že všetky štyri ženy sú skvelými vzormi, a to aj napriek tomu, že niekedy sú vulgárne a hlúpe. V roku 1984 sme mali v Krotiteľoch duchov podobnú dynamiku. Áno, boli sarkastickí a vtipní, ale uvedomili ste si, že tieto postavy sú najchytrejší ľudia v miestnosti. Ľudia k nim vzhliadali a chceli sa s nimi stretnúť. A cítime to tak aj s krotiteľkami duchov. Namiesto toho, aby sme sa zaoberali ženskými klišé, považujeme ich za silné a inteligentné,“ komentoval nových Krotiteľov duchov Reitman v rozhovore pre Digital Trends.
Spolupracoval aj na ďalšom pokračovaní tejto popkornovky so svojím synom Jasonom, ktorý je tiež režisér. Tá je v slovenských kinách práve teraz.
Okrem syna, ktorý má na konte tiež úspešné snímky ako Juno či Ďakujeme, že fajčíte, má aj dve dcéry. Manželku Genevieve si Reitman vzal v roku 1976 a doteraz spolu tvorili stabilný pár. Tá kvôli nemu konvertovala na židovskú vieru.
V svojom rodnom meste získal v roku 2011 cenu Primátora mesta Komárno. Slávnostného odovzdávania sa však nezúčastnil.
Text sme zrevidovali, doplnili o nové informácie a vydali nanovo. Článok bol pôvodne publikovaný 29. novembra 2020.
Zdroje: ČSFD, SunSigns, Digital Trends