Svetu svitla nová nádej. Tento liek dokáže potlačiť prenos koronavírusu do 24 hodín
- Nová štúdia naznačuje, že experimentálny antivírusový liek úplne potlačil prenos koronavírusu do 24 hodín
- Liek s názvom Molnupiravir (MK-4482 / EIDD-2801) zabraňuje množeniu vírusu, a tým bráni jeho ďalšiemu šíreniu tele
- Vedci testovali liek na fretkách, pričom zistili, že pri skupine fretiek, ktoré liek dostávali, sa zablokovalo šírenie choroby
- V súčasnosti prebiehajú klinické testy na ľuďoch
- Nová štúdia naznačuje, že experimentálny antivírusový liek úplne potlačil prenos koronavírusu do 24 hodín
- Liek s názvom Molnupiravir (MK-4482 / EIDD-2801) zabraňuje množeniu vírusu, a tým bráni jeho ďalšiemu šíreniu tele
- Vedci testovali liek na fretkách, pričom zistili, že pri skupine fretiek, ktoré liek dostávali, sa zablokovalo šírenie choroby
- V súčasnosti prebiehajú klinické testy na ľuďoch
Nová štúdia vedcov zo Štátnej univerzity Georgia naznačuje, že experimentálny orálny antivírusový liek úplne potlačil prenos koronavírusu do 24 hodín.
Lieky s názvom Molnupiravir (MK-4482 / EIDD-2801) zabraňujú množeniu vírusu, a tým bránia jeho ďalšiemu šíreniu v tele. „Toto je prvá ukážka orálne užiteľného lieku, ktorý rýchlo blokuje prenos SARS-CoV-2,“ uviedol vedúci výskumného tímu, profesor Richard Plemper, vo vyhlásení. „MK-4482 / EIDD-2801 môže zmeniť hru.“
Podľa štúdie zverejnenej v odbornom periodiku Nature Microbiology vedci testovali liek na fretkách, pričom zistili, že pri skupine fretiek, ktoré liek dostávali, sa zablokovalo šírenie choroby.
Naopak, v skupine, ktorej liek podaný nebol, sa vírus naďalej šíril. Ak by podobne liek fungoval aj na ľuďoch, podľa vedcov by to znamenalo, že pacienti by mohli byť neinfekční do jedného dňa.
Experimentálne liečivo bolo pôvodne vyvinuté na liečbu chrípky a zabraňuje vírusu v kopírovaní samého seba vytváraním chýb počas replikácie vírusovej RNA.
Tím vedcov z Georgie chcel overiť, či by ho nebolo možné využiť aj na vírus SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje COVID-19.
Fretky neboli vybrané náhodou
Vedecký tím si fretky nevybral náhodou. „Veríme, že fretky sú relevantným prenosovým modelom, pretože ľahko šíria SARS-CoV-2, ale väčšinou sa u nich nevyvinie závažné ochorenie, čo sa veľmi podobá šíreniu SARS-CoV-2 u mladých dospelých ľudí,“ povedal doktor Robert Cox, postdoktorand v skupine Plemper a spoluautor štúdie vo svojom vyhlásení. Podľa vedúceho tímu profesora Richarda Plempear sú dýchacie cesty fretiek a ľudí podobné.
Plemper hovorí, že keď bola fretka infikovaná COVID-19 liečená antivírusovým liekom umiestnená do skupiny neinfikovaných fretiek, vyzeralo to, že liek rýchlo zabránil prenosu vírusu.
„Zistili sme, že žiadne z týchto spolu umiestnených zvierat nebolo infikované vírusom,“ hovorí Plemper. „V kontrolnej skupine, ktorá nebola liečená týmto liekom a dostala placebo, boli všetky zvieratá, ktoré prišli s kontaminovanou fretkou do kontaktu, infikované do 24 hodín.“
V súčasnosti prebiehajú klinické testy na ľuďoch
Antivírusová látka sa teraz testuje na ľudských klinických testoch u pacientov hospitalizovaných s ťažkým priebehom ochorenia COVID-19.
Ak sa ukáže ako efektívna, podľa doktora Plempera by výrazne uľahčila liečbu pacientov s koronavírusom. Výsledky ľudských klinických testov sa však dozvieme najskôr v máji 2021.
Liek má navyše jednu veľkú výhodu, jeho podanie orálnym spôsobom je ľahké a môže byť vykonané aj doma. Väčšina liečebných postupov na COVID-19, ktoré sú schválené regulačnými orgánmi, si vyžadujú zavedenie infúzie, čo znemožňuje ich užitie mimo lekárskeho prostredia.
Liek by mohol zabrániť vážnemu ochoreniu
„Tento liek sa dá užiť skoro,“ hovorí Plemper pre televíziu FOX 5 Atlanta. „Nevyžaduje si hospitalizáciu alebo akýkoľvek druh lekárskej pomoci a myslím si, že by sme mohli skutočne znížiť pravdepodobnosť, že pacient prejde k vážnej forme ochorenia.“
Vedúci štúdie Plemper ale zatiaľ krotí prehnané očakávania s tým, že je ešte príliš skoro nato, aby sme robili závery. „Verím, že potenciál tohto lieku je vysoký,“ uviedol pre televíziu.
„Samozrejme upozorňujem, že ide o pokusy na zvieratách. Myslíme si, že model fretky je relevantný. Na ľudské údaje si však v konečnom dôsledku budeme musieť počkať.“
Liečivo bolo testované aj na myšiach v apríli 2020, kedy sa zistilo, že pomáha predchádzať vážnemu poškodeniu pľúc u myší infikovaných koronavírusom.
Zdroje: Georgia State University , Nature, FOX 5 Atlanta , Daily Mail