Sviatočné prípitky sú vážnou hrozbou pre zdravie. Bezpečné pitie neexistuje, varujú odborníci

  • Vianočné sviatky sú na Slovensku tradične spojené s konzumáciou alkoholu
  • Už 5 – 6 pohárikov dokáže oslabiť imunitu na celých 24 hodín, varuje odborník
Rodina pri vianočnom stole.
Ilustračné foto Freepik/Drazen Zigic
  • Vianočné sviatky sú na Slovensku tradične spojené s konzumáciou alkoholu
  • Už 5 – 6 pohárikov dokáže oslabiť imunitu na celých 24 hodín, varuje odborník

Celková spotreba alkoholu na Slovensku síce klesá, ale paradoxom je, že stúpa počet pijúcich ľudí. Hovoria o tom štatistiky Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Každý obyvateľ Slovenska ročne skonzumuje približne 10,5 litra čistého alkoholu.

Vianočné sviatky budú opäť „legitímnou“ príležitosťou užívať alkohol. „Na Slovensku je tradične mimoriadne silný tlak na pitie alkoholu, pitie sa považuje za normálnu súčasť života, máme tu kultúru pitia,“ povedala PhDr. Zuzana Kamendy, PhD., klinická psychologička z Centra pre liečbu drogových závislostí v Bratislave. Každý pohárik však v sebe nesie riziko a nejde iba o vznik závislosti.

Riziko v každom poháriku

Podľa WHO neexistuje bezpečná miera pitia. To znamená, že každý pohárik alkoholu, ktorý vypijeme, prináša so sebou riziká pre zdravie.

„Alkohol je silne karcinogénny, priamo zapríčiňuje alebo sa zásadným spôsobom podieľa na najčastejších príčinách úmrtí. Vplyvom užívania alkoholu klesá kvalita života, jeho dĺžka sa skracuje, človek dožíva posledné roky života v chorobe. Štatistiky WHO hovoria aj o tom, že takmer štvrtina úmrtí mladých ľudí vo veku od 15 do 25 rokov ide na vrub pitia alkoholu,“ pokračuje Kamendy.

Alkohol oslabuje aj imunitné reakcie, najmä ak sa ho vypije naraz väčšie množstvo. Už 5 – 6 pohárikov dokáže oslabiť imunitu na najbližších 24 hodín.

„Alkohol poškodzuje výstelku a mikroflóru čriev. To znamená, že do tela sa dostáva viac škodlivých látok, ktoré by boli v črevách buď eliminované, alebo by boli z tela vylúčené. Zaujímavé je, že alkohol vo významnej miere poškodzuje aj imunitné bunky v pľúcach, ktoré následne nemôžu plnohodnotne vykonávať svoje funkcie. No a keďže alkohol tiež zasahuje do spánkových cyklov, regenerácia organizmu počas spánku neprebieha tak dobre, čo vedie k vyššej únave a čo následne vedie k pomalším reakciám imunitného systému. Všetky tieto faktory teda vedú k vyššiemu riziku získania infekčného ochorenia,“ prispel svojimi znalosťami Adrián Doboly, odborník na imunitu z biotechnologického laboratória Natures.

Bohatý obsah antioxidantov

Pre úplnosť faktov treba dodať, že je vedecky dokázané, že mierna konzumácia kvalitného červeného vína môže mať na zdravie isté priaznivé účinky. Dôvodom je najmä bohatý obsah antioxidantov.

„Je známe, že polyfenoly dokážu výrazne znižovať šírenie RNA vírusov v tele, a tým chrániť aj pred nakazením chrípkovými či covidovými vírusmi. Červené víno ďalej obsahuje látky pozitívne pôsobiace na kardiovaskulárny systém ako resveratrol, kvercetín, katechín a mnoho ďalších,“ vysvetlil someliér Peter Kecskés z vinárstva Pivnica Čebovce.

Prvou podmienkou, aby pohárik červeného prospel zdraviu, je mierna konzumácia – mal by byť skôr malou oslavou ako pravidelným návykom. S pohárom vína treba zároveň vypiť pohár vody.

„Výrazným zvýšením príjmu vody sa dá dosiahnuť aj vylúčenie etanolu z tela a to skôr, ako sa stihne vstrebať,“ potvrdil Peter Kecskés. To znamená, že minimalizujete riziko neblahých dôsledkov alkoholu na organizmus.

Sviatočné popíjanie

Čo sa týka popíjania počas sviatkov, na obmedzenie škodlivých účinkov sa odporúča nepiť alkoholické nápoje nalačno a optimálne po každom poháriku si okrem vody dopriať aj niečo na zahryznutie. Najlepšie sú ovocie alebo zelenia, môže byť aj nakladaná, ktoré sú plné antioxidantov a vlákniny, čo je optimálna kombinácia na elimináciu toxínov, prípadne i pečivo.

Žena drží misku s ovocím a vyberá do nej ďalšie.
zdroj: Freepik/@bearfotos

Nie sú vhodné jedlá, ktoré sú samy osebe náročné na trávenie, napr. mastné alebo príliš pikantné jedlá.

„Nápomocné môžu byť v tomto prípade aj betaglukány, pretože sú známe svojimi imunomodulačnými vlastnosťami. Podporujú prirodzenú obranyschopnosť organizmu a stimulujú aktivitu imunitných buniek, najmä makrofágov a prirodzených zabíjačských buniek (NK-buniek). Pravidelné užívanie betaglukánov je obzvlášť prospešné pre tých, ktorí konzumujú alkohol,“ dodal Doboly.

Závislosť je choroba mozgu

Rozvoj závislosti od alkoholu je komplikovaný proces, frekvencia alebo množstvo vypitého alkoholu sú len jedným z faktorov, ktoré k nemu môžu prispievať.

„Rizikovým faktorom je napríklad aj dedičná záťaž, náročné životné obdobie alebo traumatické udalosti,“ vymenúva klinická psychologička. „Významným rizikovým faktorom je aj frekvencia pitia a množstvo vypitého alkoholu. Funguje to tak, že čím viac týchto rizikových faktorov sa spojí, tým je väčšia šanca, že u človeka závislosť prepukne.“

Pitie zapríčiňuje zmeny vo fungovaní mozgu, preto o závislosti hovoríme ako o chorobe mozgu. „Pri pravidelnom pití sa mozog na tieto zmeny adaptuje, hovorí sa tomu neuroadaptácia. Človek stráca kontrolu nad pitím a zvyšuje sa mu tolerancia,“ pokračuje odborníčka na liečbu drogových závislostí.

Ďalší zo spôsobov, akým sa prejavuje neuroadaptácia, je nepríjemný stav, ktorý človek pociťuje, keď alkohol nemá. Rozvíja sa stav z odňatia, ktorý má špecifické symptómy, napríklad silný tras, potenie, búšenie srdca, nevoľnosť a vracanie. Človek na to reaguje tým, že si dopĺňa hladinku. Alkohol používa na to, aby zmiernil nepríjemné stavy.

Človek, ktorý nepije, to nemá v našej spoločnosti ľahké. Zuzana Kamendy má pre neho jednoznačnú radu: „Treba si rozhodne stáť za svojím. Jasne povedať, že alkohol nepijem, a nie je potrebné zdôvodňovať prečo. Nie je potrebné hľadať výhovorky, že šoférujem a podobne. Jednoducho som sa rozhodol nepiť, nie je to zdravé.“

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Najnovšie videá

Trendové videá