Svoje brány otvorí už čoskoro. Takto vyzerá interiér prvého vesmírneho hotela

  • Povýš svoju dovolenku na vyššiu úroveň a navštív vesmír
  • Ubytovať sa môžeš v hoteli, ktorý sa otvorí v roku 2025
vesmírny hotel
Orbital Assembly
  • Povýš svoju dovolenku na vyššiu úroveň a navštív vesmír
  • Ubytovať sa môžeš v hoteli, ktorý sa otvorí v roku 2025

Pobyty v hoteloch sú zážitkom skoro stále, no pokiaľ ide o tradičný nudný hotel, omrzia. Zážitok z ubytovania v hoteli sa však dá v dnešnej dobe povýšiť. Noc možno stráviť v domčeku na strome, v búdke uprostred samoty, no aj vo vesmíre

Áno, vo vesmíre. Predstav si, že sa prebudíš vo svojej izbe a pri výhľade z okna neuvidíš Vysoké Tatry, ale slnečnú sústavu. Za nápadom vesmírneho hotela stojí americká spoločnosť Orbital Assembly, ktorá s konceptom prišla už v roku 2019.

Futuristický koncept pozostáva z niekoľkých modulov spojených výťahovými šachtami, ktoré tvoria rotujúce koleso obiehajúce okolo Zeme. Ambície spoločnosti Orbital Assembly sú naozaj vysoké. Zameriava sa totiž na vypustenie nie jednej, ale dvoch vesmírnych staníc s turistickým ubytovaním.

Podľa portálu CNN má byť stanica Voyager otvorená v roku 2027 a má zabezpečiť ubytovanie pre 400 hostí. Nový koncept s názvom Pioneer Station má byť v prevádzke od roku 2025 a jeho kapacita bude iba 28 hostí. Orbital Assembly tvrdí, že cieľom týchto konceptov je prevádzkovať vesmírny business park, ktorý bude domovom kancelárií, no aj turistov.

Tim Alatorre, prevádzkový riaditeľ spoločnosti, hovorí, že vzhľadom na to, že nový koncept je menší, jeho realizácia bude trvať kratšie. Chce totiž, aby ľudia zažili vesmír čo najskôr. Na staniciach Pioneer a Voyager sa budú prenajímať aj kancelárske priestory a výskumné zariadenia. Podľa riaditeľa spoločnosti ide o skvelý nápad, pretože veľa jeho krátkodobých cieľov závisí od financovania.

Sterilné priestory nečakaj

Interiéry hotelov nebudú veľmi odlišné od tých pozemských, no niekoľko rozdielov sa nájde. Ako uviedol Alatorre, estetika hotela bola priamou odpoveďou na film Stanleyho Kubricka 2001: Vesmírna odysea.

„Myslím si, že cieľom Stanleyho Kubricka bolo zdôrazniť priepasť medzi technológiou a ľudstvom, a tak cielene urobil stanice a lode veľmi sterilnými, čistými a cudzími,“ skonštatoval Alatorre. 

vesmírny hotel
zdroj: Orbital Assembly

Pôvodný názov vesmírneho hotela, Von Braun Station, bol vybraný, pretože koncept bol inšpirovaný 60-ročnými návrhmi Wernhera von Brauna. Išlo o leteckého inžiniera, ktorý bol priekopníkom raketovej technológie, najskôr v Nemecku a neskôr v USA. Zaujímavosťou je, že kým muž žil v Nemecku, bol zapojený do nacistického programu vývoja rakiet. Pomenovanie vesmírneho hotela po ňom bola teda dosť kontroverzná voľba.

Ako však upozorňuje John Blincow, vtedajší generálny riaditeľ Orbital Assembly, stanica nie je o tomto mužovi. Vychádza iba z jeho dizajnu. Stanicu označoval za budúcnosť.

Možno si myslíš, že dovolenka vo vesmíre bude určená iba pre bohatých, no mýliš sa. „Robíme všetko, čo je v našich silách, aby bol priestor dostupný pre každého, nielen pre bohatých,“ uviedol Alatorre. 

Vesmírna turistika

20. júla 2021 odletel do vesmíru Jeff Bezos. Vo vesmírnej lodi sa okrem Jeffa nachádzal aj jeho mladší brat Mark a ďalší dvaja ľudia. Jeden z nich sa vďaka tomuto letu stane najmladším človekom vo vesmíre. Ide len o 18-ročného Olivera Daemena. Súčasťou letu sa stal vďaka aukcii, no suma, ktorú jeho otec zaplatil, nie je známa.

vesmírny hotel
zdroj: Orbital Assembly

Na palube bola aj najstaršia astronautka, 81-ročná Wally Funk. Rekord doposiaľ držal John Glenn, ktorý v roku 1962 obletel celú zemeguľu. Ako 77-ročný sa v roku 1998 dostal do vesmíru ešte raz. 

Kozmická loď s názvom New Shepard zrýchli v priebehu 2 minút na viac ako 3 700 kilometrov za hodinu. Informovali o tom Hospodárske noviny. Raketa bola vyvinutá Bezosovou spoločnosťou Blue Origin.

Bezosa predbehol Richard Branson. Ten 11. júla 2021 sedel v akomsi lietadle, dokáže letieť naozaj veľmi vysoko – až tak, že pasažieri nad sebou uvidia hviezdy, typickú čiernotu a z postranných okien zakrivenie Zeme. 

vesmírny hotel
zdroj: Orbital Assembly

Ako vysvetľuje napríklad infografika webu Wall Street Journal, stroj, v ktorom sedel dobrodružný Brit, vynesie do výšky približne 13,7 km (45-tisíc stôp) špeciálne dvojtrupové a štvormotorové lietadlo VMS Eve – ak chceš materská loď alebo štartovacia platforma. 

Tam sa z neho odpojí modul VSS Unity vybavený raketovým motorom, ktorý potom Bransona a päť ďalších členov posádky vytlačí za hranice atmosféry – teoreticky. 

vesmírny hotel
zdroj: Orbital Assembly

vesmírny hotel
zdroj: Orbital Assembly

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Hospodárske noviny, Wall Street Journal, CNN

Najnovšie videá

Trendové videá