Svojpomocne postavený dom zo 70. rokov pretvorili na moderné bývanie hodné obdivu
- Kompletná rekonštrukcia radového domu nie je ničím výnimočný
- V tomto prípade však ide o svojpomocne postavený dom, učený pre nových obyvateľov - svetobežníkov
- Kompletná rekonštrukcia radového domu nie je ničím výnimočný
- V tomto prípade však ide o svojpomocne postavený dom, učený pre nových obyvateľov - svetobežníkov
Majiteľ, ktorého jeho špecializácia a nenahraditeľnosť núti niekoľkokrát mesačne lietať doslova po celom svete, sa rozhodol zakotviť s rodinou v jednom zo starších radových domov, snáď zhodou náhod „na dohľad“ od letiska.
V trojpodlažnom radovom dome s polozapusteným suterénom, s predzáhradkou aj záhradou a s výhľadom z vyšších podlaží ďaleko do krajiny. Väčšinu bonusov už dom má, ale ako to tak býva, predsa len ho bolo treba zhruba z polovice prestavať a kompletne prevybaviť infraštruktúrou 21. storočia, aby bolo možné skutočne využiť jeho obytný potenciál naplno.
„Keď sme prišli, chrbticu radového domu tvorilo jemne depresívne oceľové schodisko zamurované v tmavom kúte domu. Začali sme tým, že sme ho vtiahli do obytného priestoru a v podlahe si vyrezali tzv. schodiskové zrkadlo. Tým sa schodisko presvetlilo a obývanie vertikálneho domu sa stalo vďaka novému priehľadu viac spoločenskou záležitosťou, než umožňovali pôvodné prísne oddelené podlažia,“ objasňuje tím zo štúdia štúdio No Architects, ktoré malo prestavbu na starosti.
Nebolo to úplne jednoduché, pretože podlahové konštrukcie tvoria takzvané hurdiskové stropy, realizované v 70. rokoch svojimi obyvateľmi osobne, tak ako je nakoniec svojpomocne zhotovená celá stavba.
Preto bolo nutné so statikom preveriť každý krok dvakrát, aby sa nedočkali nepríjemných prekvapení a predišli rizikám úrazu pre zhotoviteľa, keby niekde v minulosti murári-laici niečo podcenili.
Celková rehabilitácia znamenala okrem stuženia domu aj kompletnú výmenu vnútornej infraštruktúry, vrátane úpravy elektro prípojky, výmenu okien, zateplenie fasád, demoláciu a znovupostavenie terasy, opravu (prestavbu) strechy či výmenu všetkých povrchov.
„Veľké zmeny prebehli aj v dispozícii, kde sme preorganizovali vnútornú prevádzku, prehodili niektoré miestnosti na opačné strany domu, či prepojili kuchyňu s obytným priestorom a schodiskom. Interiér sme potom dotvorili tak, ako sme zvyknutí – aby bol krásny pre jeho obyvateľov a žilo sa im v ňom ako na jednej nekonečnej dovolenke.“
Štúdio No Architects je vystavané na spolupráci architekta a vizuálnej umelkyne. Táto spolupráca zahŕňa kolektív interných i externých spolupracovníkov, schopných pokryť celú škálu špecializovaných profesií, ktoré vydarená architektúra vyžaduje.
„Zaujímajú nás citlivé riešenia dotiahnuté do detailu, ktoré odrážajú jedinečný príbeh každého zámeru a každého klienta.“
Byt 69
No Architects majú na svedomí aj realizáciu projektu s názvom Byt 69, ktorý je inšpirovaný umením.
Niekto súčasné umenie chápe ako obyčajnú bytovú dekoráciu. Potom sú tu zberatelia, ktorí ho síce vedia oceniť, ale majú svoje bývanie často zaskladané umeleckými dielami natoľko, že sa z neho stáva depozitár.
A potom sú ľudia, ktorí síce nie sú nutne zberatelia, ale napriek tomu si zaobstarajú jednotky kvalitných diel pre svoje potešenie a sú pripravení dať im vo svojom životnom priestore dôstojné miesto. Práve pre takých skúsení architekti navrhli rekonštrukciu mezonetového bytu.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.