„Symbol“ americkej armády Abrams Kyjev stiahol z bojov, už neloví Rusov. Hrozí koniec tankov v modernom boji?
- Ukrajinci dočasne stiahli americké tanky Abrams z bojov. Urobili to kvôli hrozbe dronov
- Vynára sa opäť otázka aká je budúcnosť tankov v moderných konfliktoch
- Ukrajinci dočasne stiahli americké tanky Abrams z bojov. Urobili to kvôli hrozbe dronov
- Vynára sa opäť otázka aká je budúcnosť tankov v moderných konfliktoch
Konflikt u našich východných susedov ukazuje, ako sa bojisko za posledné roky zmenilo. Oveľa väčšiu rolu v ňom hrajú prostriedky ako sú bezpilotné drony. Otázkou sa však stalo postavenie tanku v takomto konflikte, kde vojenskí experti vedú vášnivé diskusie o tom, či nastala „smrť“ tankov. A teda či je tento prostriedok, ktorý sa prvýkrát objavil v prvej svetovej vojne, stále potrebný.
Diskusia sa znova rozpútala potom ako viacerí americkí predstavitelia pre agentúru AP potvrdili, že Kyjev stiahol z frontovej línie svoje tanky M1 Abrams. Tento symbol americkej armády, ktorý je považovaný za jeden z najlepších tankov na svete, už neloví Rusov, pretože Ukrajinci nechcú riskovať, že sa stane obeťou lacných dronov.
Podpredseda zboru náčelníkov štábov admirál Christopher Grady pre AP uviedol, že tanky boli nateraz stiahnuté z bojov. Spojené štáty budú spolupracovať s Kyjevom na obnovení taktiky, ktorá by dovoľovala znovunasadenie tankov.
„Budeme spolupracovať s našimi ukrajinskými partnermi a ďalšími partnermi v teréne, aby sme im pomohli premyslieť si, ako by to mohli využiť v takomto zmenenom prostredí, kde je všetko okamžite viditeľné,“ uviedol Grady.
Ochrana tanku Abrams nie je stavaná na drony
Spojené štáty darovali Ukrajine 31 kusov Abramsov, päť z nich už malo byť zničených, pričom na bojisko dorazili až v septembri. New York Times uvádza, že ďalšie tri boli stredne poškodené.
Hodnota jedného tanku Abrams sa pohybuje na 10 miliónov dolárov, zničiť ho dokáže dron, ktorého cena sa pohybuje v stovkách dolárov. Operátori dronov zámerne útočia na miesta tankov, kde je pancierovanie najslabšie ako je vrch tanku v okolí veže, zadný blok motora a priestor medzi trupom a vežou.
Hlavným problémom je, že doteraz tanky neboli stavené na takýto spôsob boja. Inžinieri preto kládli dôraz na ochranu pred mínami alebo proti tradičným protitankovým strelám ako sú z ramena odpaľované RPG.
Samotné drony nemusia byť koncom tanku, no Rusi ich používajú aj ako „oči“ pre delostrelectvo. Operátor dronu dokáže zistiť polohu tanku, sledovať ho a zároveň zdieľať polohu s delostrelectvom. Samovražedné drony dokážu samotný tank poškodiť, niekedy aj celkom zničiť, prípadne ho „dokončiť“, keď nabehne na mínu alebo stratí pohyblivosť.
Americkí predstavitelia tiež naznačili, že chyba mohla byť aj na strane Ukrajiny, ktorá tankom Abrams nezabezpečila potrebnú protivzdušnú ochranu ako napríklad v podobe nemeckých Gepardov, ktoré chránia Kyjev pred dronmi.
Ukrajinské sily sa tiež oddialili od taktiky, ktorú ich Američania učili, a ktorú aj cvičili. Ide o takzvanú vševojskovú taktiku, teda koordinovaný postup, ktorý kombinuje viaceré zložky ako je napríklad vzdušné krytie, pešie jednotky či delostrelectvo.
K zničeniu amerických tankov Abrams malo prísť pri Rusom tlaku na Avdijivku, ktorú nakoniec dobyli.
Experti tank ešte neodpisujú
Drony ale nie sú problémom len pre Abrams tanky, rovnakým postrachom sú aj pre nemecké Leopardy či sovietske tanky T-72 či T-64.
Ukrajinci dokopy stratili 795 tankov, Rusi stratili ešte viac, a to 2 930. Natíska sa preto otázka, či je tank ešte stále potrebný v dnešnom vojnovom konflikte.
Experti tanky ale ešte neodpisujú a tvrdia, že z Ukrajiny si môžu armády či inžinieri vziať poučenie. Drony sa dajú zastaviť napríklad rušičkami či systémami elektronického boja. Účinné sú aj siete, do ktorých dron vletí. Diskutabilná je aj účinnosť klietok, ktoré sú privarené nad vežou, pričom sa dajú vidieť na tankoch oboch armád.
„V tejto fáze je najefektívnejším prostriedkom používaným na porazenie FPV elektronický boj a rôzne typy pasívnej ochrany,“ uviedol pre New York Times expert na ruskú armádu Michael Kofman, ktorý pôsobí Carnegieho nadácii za medzinárodný mier.
Kofman uviedol, že pasívna ochrana pozostáva z dodatočného pancierovania a iných druhov štítov na tankoch. V budúcnosti by proti dronom mohli slúžiť aj systémy využívajúce laser, no je otázne, či by sa postupne nevytvorilo protiopatrenie aj k nim.
Plukovník Markus Reisner z rakúskej armády si nemyslí, že by zničenie moderných tankov na Ukrajine ukazovalo, že ide o zastarané vozidlá. Ich rola je vraj stále potrebná.
„Ak sa chcete zmocniť terénu, potrebujete tank,“ povedal plukovník Reisner.
Dodáva, že aj drony sa stali dôležitou súčasťou bojiska, v budúcnosti môžu bezpilotné prostriedky zohrať ešte väčšiu rolu. A to nielen drony, ale aj diaľkovo ovládané vozidlá.
Zdroje: AP, New York Times