Syndróm vyhorenia ako trend súčasnosti: Účinné aktivity, ktoré zaženú frustráciu na pracovisku

  • Nuda ovplyvňuje výkon a iniciatívu zamestnanca
  • Vyhorenie vplýva na naše fyzické a duševné zdravie
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok Freepik
  • Nuda ovplyvňuje výkon a iniciatívu zamestnanca
  • Vyhorenie vplýva na naše fyzické a duševné zdravie

Nuda v práci je vážnejším problémom, ako sa mohlo zdať. Môže negatívne ovplyvniť našu motiváciu, produktivitu či celkovú vnútornú pohodu. Občasné chvíle pokoja v práci sú prirodzené, no dlhodobá neproduktivita a nuda vedú k pocitom frustrácie. Zamestnanci sa v takom prípade cítia nevyužití, čo z veľkej miery ovplyvňuje aj ich výkon a iniciatívu.   

V situáciách, keď na pracovisku nastáva nuda, je potrebné nájsť si spôsob, ako sa zabaviť, aby z frustrácie nevznikol takzvaný syndróm vyhorenia. Zameraj sa na aktivity, ktoré ti prinesú profesionálny, ale aj osobný kariérny rast. Tvojím cieľom bude premeniť voľné chvíle na príležitosť rozvíjať sa, čo prispeje k zníženiu frustrácie.

Čo je syndróm vyhorenia? 

Portál MedPark Hospital, píše, že syndróm vyhorenia vzniká vtedy, keď počas určitého obdobia hromadíme v práci množstvo stresu. Vplýva to na naše fyzické, ale hlavne na duševné zdravie. 

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) tento syndróm schválila a určila ho za novú chorobu, ktorá sa vyskytuje v uponáhľanej modernej dobe. Najčastejšie sa vyskytuje u ľudí, ktorí majú stresujúce pracovné prostredie. Jednotlivci trpiaci týmto syndrómom by to nemali brať na ľahkú váhu. Odporúča sa vyhľadať odbornú pomoc, aby sa identifikoval zdroj problému.  

Syndróm vyhorenia spôsobujú tri hlavné symptómy, a to: emocionálne vyčerpanie, depersonalizácia a nízka sebaúcta. Depersonalizácia znamená pocit odcudzenia. Napríklad sú zlé a vzdialené vzťahy s kolegami či nadriadenými, uvádza portál MedPark Hospital.

Aké sú výhody a nevýhody nudy na pracovisku? 

Portál Harvard Business Review píše, že nie je prekvapujúce, že človek chce uniknúť z priestoru, práce, ktorá nudu vyvoláva. Pocit nudy je v práci vnímaný ako kontraproduktívny stav. Vzniká nepohodlie a túžba po novej úlohe. 

Ako sme už spomínali vyššie, negatívnou stránkou nudy je, že môže zapríčiniť stav syndrómu vyhorenia. Na druhej strane nuda môže mať aj svetlé stránky. Tento stav tvojmu telu a hlavne mozgu ponúka pauzu a oddych.  

Prinášame ti pár rád, ktoré ti pomôžu zbaviť sa nudy a frustrácie na pracovisku

Jednou z prvých rád, ktoré uvádza portál ProofHub, je, že sa máš prejsť. Či už pracuješ z domu na diaľku alebo z kancelárie, keď ťa prepadne pracovná melanchólia, je dobré urobiť pár krokov, ako len bezducho sledovať počítač. 

Ďalšou radou je skontrolovanie a prečistenie si e-mailovej schránky. Preplnená schránka je azda problém každej pracujúcej osoby. Keď sa na pracovisku tak veľmi nudíš, skontroluj si nevybavené správy a možno prídeš na to, že si niečo mal urobiť. 

Usporiadaj si svoje papiere na jeden digitálny disk. Svoj nudný čas tak môžeš využiť na nahrávanie a ukladanie dokumentov na jedno miesto. 

Nauč sa nové veci a zručnosti. Aj keď si napríklad manažér alebo šéf, vždy je čo zlepšovať. Prihlás sa do online a video kurzov, ktoré si počas stagnovania môžeš pustiť a získaj tak nové vedomosti vo svojej oblasti, píše ProofHub. 

Podľa portálu karierainfsko.sk medzi ďalšie aktivity, ktoré pomôžu zahnať nudu na pracovisku, patria napríklad:

  • upratanie si pracovného miesta
  • rozprávanie sa s kolegami 
  • zlepšovanie pracovných postupov
  • pomáhanie mladým a neskúseným kolegom 
  • príprava prezentácie pre kolegov o niečom zaujímavom z odboru 
  • počúvanie podcastov alebo audiokníh 
Zdroje: MedPark Hospital, Harvard Business Review , ProofHub, karierainfsko.sk

Najnovšie videá

Trendové videá