Syndrómu krátkych rúk sa nevyhne takmer nik. Okuliare z drogérie si nekupuj, radí primárka očného centra
- Presbyopia nie je rozsudok
- Odborníci radia, ako si udržať kvalitný zrak v strednom veku

- Presbyopia nie je rozsudok
- Odborníci radia, ako si udržať kvalitný zrak v strednom veku
Na sociálnych sieťach sa nedávno šírilo humorné video zachytávajúce štyridsiatnikov, ktorí si museli nasadiť okuliare, aby skontrolovali spoločnú fotografiu. Úplne bežný moment znázornil prirodzený proces starnutia zraku, ktorý nastupuje najmä po 40. roku života.
Ide o presbyopiu, familiárne nazývanú aj „choroba krátkych rúk“. Prejavuje sa problémami so zaostrovaním na blízke predmety a hádam každý z nás pozná niekoho, kto si musí nápadne oddialiť telefón, keď mu ukazujeme vtipný obrázok.
Menej humornou správou je, že tento predikament zrejme čaká na každého z nás. S pribúdajúcim vekom naša očná šošovka stráca svoju pružnosť, čo spôsobuje ťažkosti nielen pri čítaní, ale aj pri písaní textu.
Príznaky nastupujú postupne
Príznaky sa zvyčajne zhoršujú v slabom svetle a postupne naberajú na intenzite. Dlhodobé pozeranie do digitálnych obrazoviek síce samotný proces starnutia zraku neurýchľuje, no môže príznaky zintenzívniť. Navyše pri práci s počítačom klesá frekvencia žmurkania, čo často vedie k syndrómu suchého oka.
„Hoci nie je možné nástupu presbyopie zabrániť, zdravý životný štýl, správna starostlivosť o oči a pravidelné očné vyšetrenia môžu pomôcť minimalizovať jej vplyv a udržať zrak v čo najlepšom stave,“ vysvetľuje MUDr. Eva Trizuljaková, primárka očného centra VISTAMET v Považskej Bystrici. Odborníci odporúčajú, aby sa po štyridsiatke návšteva očného lekára stala každoročnou rutinou.
Presbyopia sama osebe nepredstavuje priame zdravotné riziko, no môže výrazne ovplyvniť bezpečnosť pri každodenných činnostiach. Najväčšiemu riziku sú vystavení ľudia vykonávajúci remeselnú prácu, no pri neliečenom stave hrozia všetkým napríklad pády pri chôdzi alebo na schodoch.
Možnosti a riešenia
Našťastie existuje niekoľko účinných spôsobov, ako presbyopiu korigovať. „Najčastejšou možnosťou liečby presbyopie sú okuliare na čítanie, ktoré uľahčia prácu na blízko. Ďalšou možnosťou sú takzvané multifokálne okuliare (alebo kontaktné šošovky), ktoré kombinujú rôzne dioptrie v jednej šošovke a pomáhajú zaostrovať na všetky vzdialenosti bez nutnosti meniť okuliare. Najmodernejšou metódou je operačný zákrok PRELEX, ktorý spočíva v implantácii umelej vnútroočnej šošovky priamo do oka, čím sa odstráni potreba nosiť okuliare na všetky vzdialenosti,“ približuje možnosti MUDr. Trizuljaková.
Hoci sú okuliare na čítanie častou prvou voľbou, mal by si sa vyhnúť tým z drogérií a hypermarketov. Správne dioptrie dokáže určiť len odborné vyšetrenie. Pri multifokálnych okuliaroch je potrebné zohľadniť, že u niektorých ľudí môžu vyvolávať bolesti hlavy či závraty.
„Vo všeobecnosti nie je tento typ okuliarov zlý, často však býva nesprávne zhotovený. Dôležité je tiež prihliadať na pôvodnú korekciu pacienta a jeho predstavu o nosení okuliarov. Závraty a bolesti hlavy môžu byť spôsobené zlou adaptáciou na nové šošovky, ale môže za tým byť aj porucha binokulárneho videnia. V každom prípade je dôležité poradiť sa s optometristom a zvoliť správnu formu tak, aby vyhovovala individuálnym požiadavkám pacienta,“ upozorňuje primárka očného centra.
Operačné riešenie
Pre tých, ktorí hľadajú trvalé riešenie bez nutnosti nosenia okuliarov či kontaktných šošoviek, podľa odborníkov predstavuje zákrok PRELEX optimálnu voľbu. Pri tomto zákroku sa pôvodná šošovka nahrádza umelou, čo prináša komfort videnia na všetky vzdialenosti.
„Celá operácia je jednoduchá, bezpečná, trvá asi 20 minút a prebieha ambulantne. Približne 30 minút po zákroku, ktorý sa realizuje v lokálnej anestézii, pacient odchádza domov. K úplnému zotaveniu a zastabilizovaniu zraku dochádza približne štyri týždne po zákroku,“ vysvetľuje MUDr. Eva Trizuljaková.
Veľkou výhodou tejto metódy je, že zároveň funguje ako prevencia sivého zákalu, ktorý sa zvyčajne začína prejavovať po šesťdesiatke. „Keďže sa prirodzená šošovka vymení za umelú, ktorá je navrhnutá tak, aby zlepšila videnie na rôzne vzdialenosti, neexistuje už riziko, že by sa v budúcnosti zakalila. V niektorých prípadoch sa však môže po istej dobe znížiť priehľadnosť puzdra, v ktorom je umelá šošovka vložená. Tento stav sa dá vyriešiť rýchlym ambulantným zákrokom s využitím lasera,“ dodáva očná chirurgička.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: TS/VISTAMET, Redakcia Startitup