Sýrčania nosia do bánk peniaze vo vreciach na odpadky. Za mesačnú výplatu 10 bochníkov
- Asadov režim je minulosťou, no ekonomické ťažkosti v Sýrii zostávajú
- Fotografie zo sýrskeho hlavného mesta Damask ukazujú, ako sa ľudia pasujú s infláciou
- Priemerný mesačný plat v Sýrii vystačí na 10 bochníkov chleba
- Asadov režim je minulosťou, no ekonomické ťažkosti v Sýrii zostávajú
- Fotografie zo sýrskeho hlavného mesta Damask ukazujú, ako sa ľudia pasujú s infláciou
- Priemerný mesačný plat v Sýrii vystačí na 10 bochníkov chleba
To, čo si len málokto vedel prednedávnom predstaviť, sa stalo skutočnosťou. Viac ako polstoročia trvajúca krutovláda rodiny Asadovcov sa začiatkom decembra skončila. V krajine momentálne vládne islamistická skupina Hajat Tahrír aš-Šám, ktorá má moc v rukách potom, čo po nečakanej rýchlej ofenzíve dobila Damask. Nové vedenie však čakajú veľké výzvy.
Bankovky vo veľkých vreciach na odpadky
V súčasnosti to pred mnohými bankami v Sýrii vyzerá ako za čias nemeckej Weimarskej republiky po prvej svetovej vojne, ktorá prežívala extrémnu hyperinfláciu. Ceny rástli tak rýchlo, že ľudia potrebovali koše alebo vrecia plné peňazí, aby si kúpili obyčajný chlieb.
Ako sú na tom dnes Sýrčania? Inflácia v Sýrii je už roky mimo kontroly. Nepredstaviteľne vzrástli najmä ceny základných potravín a pohonných hmôt: priemerný mesačný príjem v Sýrii vystačí na maximálne 20 litrov benzínu alebo 10 bochníkov chleba. Ľudia smerujú do bánk s plnými vrecami peňazí. Píše nemecky denník Bild.
Сирийцы штурмуют местные банки и выносят из них мешки налички,-Bild
Инфляция в стране достигла таких масштабов,что месячного дохода в нацвалюте хватает лишь на 20 литров бензина или 10 буханок хлеба
Чтобы сохранить сбережения, люди переводятв иностранную валюту – в основном в$,€ pic.twitter.com/zNziv6xcjx— Lara-Lara (@LaraLar93023545) December 18, 2024
Darí sa „vekslákom“
Budúce vedenie čelí obrovskej výzve: stabilizovať ekonomiku, mobilizovať medzinárodnú pomoc a obnoviť dôveru v domácu menu. Do akej miery – a v akom časovom horizonte – možno túto náročnú úlohu splniť, sa dá len ťažko predvídať vzhľadom na stále nejasnú rovnováhu síl a vývoj v krajine.
Keďže existuje len malá nádej na zlepšenie v krátkodobom horizonte, mnohí naďalej prahnú po cudzích menách, hoci výmenný kurz k americkému doláru je extrémne nízky (1000 sýrskych libier oficiálne stojí iba sedem až osem amerických centov). Pre nedostatok dôvery v miestnu menu sa už roky rozvíjajú regionálne čierne trhy, na ktorých sa sýrske libry vymieňali za cudzie meny – najmä americké doláre a eurá, informuje Bild.
هنا دمشق
شعب حي ويحب الحياة
لعنة الله على بشار وكلاب بشار #سوريا #دمشق pic.twitter.com/bvzbmlnxQJ— محمد شازار (@mohammad_shazar) December 19, 2024
Ľudia, ktorí zamieňajú peniaze, nakupujú americké doláre alebo eurá od ľudí, ktorí ich dostávajú zo zahraničia (napr. prevodom peňazí od príbuzných) a predávajú ich svojim krajanom. Zarábajú na rozdiele medzi nákupnou a predajnou cenou.
Konflikt sa ešte neskončil
Hoci zosadený bývalý prezident Bašár Asad odišiel do Ruska, podľa agentúry AFP stále prebiehajú zrážky medzi skupinami podporovanými Tureckom a kurdskými skupinami na severe krajiny.
„V posledných dvoch týždňoch, pred sprostredkovaním prímeria, došlo k značným bojom… Päťdňové prímerie teraz vypršalo a ja som vážne znepokojený správami o vojenskej eskalácii,“ povedal osobitný vyslanec OSN pre Sýriu Geir Pedersen na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN. „Takáto eskalácia by bola katastrofálna,“ vyhlásil.
Pedersen vyzval na podporu Sýrie
Pedersen sa stretol s novým de facto vedením Sýrie a pozrel si neslávne známu väznicu z čias Asadovho režimu. Vyzval zároveň na širokú podporu pre Sýriu a ukončenie sankcií, ktoré by umožnilo obnovu vojnou zničenej krajiny.
„Konkrétne kroky k inkluzívnej politickej transformácii budú kľúčom na zabezpečenie toho, že Sýria dostane ekonomickú podporu, ktorú potrebuje,“ konštatoval Pedersen s tým, že medzinárodné spoločenstvo je zjavne ochotné sa angažovať, pričom potreby Sýrie sú obrovské.
Západné krajiny riešia otázku prístupu k skupine Hajat Tahrír aš-Šám, ktorá viedla rýchlu ofenzívu povstalcov. Má totiž korene v sýrskej odnoži al-Káidy. Napriek zmierneniu jej rétoriky ju mnohé západné štáty označili za teroristickú skupinu.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Bild, TASR