Systém záchrannej služby má prejsť závažnou reformou: Po novom môže sanitka výjazd odložiť
- Nový zákon prináša veľké zmeny pre zdravotníkov aj pacientov
- Novela by mala platiť už od budúceho roka
- Nový zákon prináša veľké zmeny pre zdravotníkov aj pacientov
- Novela by mala platiť už od budúceho roka
Zmeny pri systéme záchrannej zdravotnej služby na Slovensku vláda avizovala už v auguste. Tentokrát však poznáme plán, ktorý by mal vraj zefektívniť jeden z najefektívnejších prvkov slovenského zdravotníctva. Kto príde po pacientov a prečo novela zavádza rôzne typy ambulancií?
Novela zákona, ktorá by mala platiť od januára 2025, prinesie zásadné zmeny v tom, ako bude vyzerať mobilná pomoc pacientom. V súčasnosti je systém záchraniek veľmi priamočiary – prídu po teba v hocijakú hodinu hocijakého dňa, vo dne v noci, na Vianoce aj na Nový Rok.
Záchranná služba (ZSS) nemá stanovené ordinačné hodiny, na zásah sú pripravení 24/7. Práve vďaka tomu sa prvá pomoc dostane ku každému v krajine, čo najrýchlejšie sa to dá. Po tom, čo zavoláš na číslo 155 s urgentným stavom, záchranári vyrazia do dvoch minút.
Aké zmeny prinesie novela
Ako informuje Pravda, cieľom novely je efektívnejšie rozmiestnenie ambulancií a staníc podľa reálnych potrieb a frekvencie zásahov v jednotlivých oblastiach. Plánuje sa pravidelné hodnotenie výkonu ZZS s využitím dát z operačného strediska.
Súčasný systém rozlišuje dva hlavné typy záchranných vozidiel: RZP a RLP. Ich hlavnou úlohou je preprava pacientov vyžadujúcich neodkladnú starostlivosť a kontinuálny dohľad počas transportu.
RLP ambulancie, vybavené na poskytovanie akútnej starostlivosti pred a medzi nemocnicami, majú v tíme lekára špecialistu. RZP ambulancie sú určené pre menej kritické situácie, kde postačuje odborný nelekársky personál schopný zaistiť základnú podporu životných funkcií.
Novinkou by bolo zavedenie hybridnej posádky RLZP, ktorá operuje s lekárom počas dňa a bez neho v nočných hodinách. Ďalším inovatívnym prvkom je RZP so zdravotníckym záchranárom špecialistom, ktorý disponuje rozšírenými kompetenciami.
Záchrannú službu chcú viac kontrolovať
Plánuje sa vytvorenie ambulancie špecializovanej prepravy pre menej náročné medziklinické prevozy a vybrané primárne výjazdy. Koncové detské nemocnice budú prevádzkovať ambulancie vybavené ako detské mobilné intenzívne jednotky. Novinkou bude tiež ambulancia asistenčnej zdravotnej služby.
Zmeny sa dotknú aj práce dispečerov, ktorí budú mať možnosť odložiť výjazd ambulancie v menej urgentných prípadoch. Novela zároveň upravuje požiadavky na psychickú spôsobilosť operátorov a vláda dokonca plánuje pravidelné hodnotenie výkonu záchrannej služby.
Napriek tomu, že zmeny majú priniesť efektívnejšie poskytovanie služieb, našli si už svojich kritikov. Samotní záchranári sa totiž novele bránia a tvrdia, že môže stáť životy.
Odborníci žiadajú o stiahnutie novely
Novela má toľko nedostatkov, že by ju mali rovno stiahnuť z legislatívneho procesu. Toto tvrdia záchranárske organizácie, ktoré k veci zorganizovali tlačovú konferenciu.
Jedným z najkontroverznejších bodov je zavedenie pozície asistenta prepravy s len 180-hodinovým kurzom. Matej Polák, prezident Asociácie záchrannej zdravotnej služby, varuje: „V praxi sa teda bude veľmi často stávať, že aj k vážnym prípadom bude vyslaný iba človek so 180-hodinovým zdravotníckym kurzom. To je obrovský hazard s ľudským zdravím.“
Ďalšie obavy vyvoláva plánované zníženie počtu posádok rýchlej lekárskej pomoci. „Navyše, kým doposiaľ v niektorých posádkach bol nepretržite k dispozícii lekár, tento lekár má byť v noci nahradený len záchranárom. Pritom nočná doba je z pohľadu záchranného systému kriticky dôležitá, lebo práve v noci sú ambulantní lekári pre pacientov nedostupní,“ tvrdí Zuzana Pukancová zo Základnej odborovej organizácie ZZS v Bratislave.
Reforma počíta aj s vytvorením pozície záchranára-špecialistu s rozšírenými kompetenciami. Ivan Majling zo Slovenskej spoločnosti urgentnej medicíny a medicíny katastrof však spochybňuje pripravenosť týchto špecialistov na vykonávanie náročných úkonov.
„Záchranári-špecialisti nie sú adekvátne pripravení robiť výkony, ktoré bežne nerobia ani služobne mladší lekári na oddeleniach anestéziológie a intenzívnej medicíny a ani tie najskúsenejšie anestéziologické sestry s pokročilou praxou,“ varuje.
Zástupcovia záchranných organizácií vo svojom vyjadrení apelujú na ministerstvo zdravotníctva, aby prehodnotilo navrhované zmeny a konzultovalo ich s odborníkmi z praxe. „Nie je potrebné rozbiť celý funkčný systém záchranných zdravotných služieb a vymyslieť nasilu niečo iné, nové, ako to robí táto novela,“ uzavrel Polák.
Zdroje: Pravda, TS/ZSS