Tabák ani Záborská neveria vlastnej vláde. Hlasovanie za Kolíkovú rozštiepilo matovičovcov
- Včerajšie hlasovanie o dôvere ministerke spravodlivosti Kolíkovej bolo pre ňu sklamaním, necíti dostatočnú podporu
- Ministerku podporili všetky vládne strany, okrem niektorých poslancov OĽaNO
- Podľa ministerky ide o akýsi akt pomsty
- Včerajšie hlasovanie o dôvere ministerke spravodlivosti Kolíkovej bolo pre ňu sklamaním, necíti dostatočnú podporu
- Ministerku podporili všetky vládne strany, okrem niektorých poslancov OĽaNO
- Podľa ministerky ide o akýsi akt pomsty
Ministerka spravodlivosti čelila odvolávaniu v parlamente. Na situácii by nebolo nič zvláštne, veď aj počas minulých vlád bolo odvolávanie ministrov na popud opozície bežné. Zatiaľ čo v minulosti v drvivej väčšine prípadov koalícia svojho ministra podporila, ostatné odvolávanie bolo iné. Hoci Kolíková svoje miesto vo vláde obhájila, pozornosť púta nejednoznačnosť hlasovania koalície. Ľudia, ktorí sú blízki Igorovi Matovičovi, totiž ministerke nevyjadrili jednoznačnú podporu.
OĽaNO dokonca zvažovalo vlastné odvolávanie členky vlády, nakoniec však od tohto kroku ustúpili. Kolíková už pred svojim odvolávaním avizovala, že hlasovanie jej ukáže, aká silná je jej pozícia vo vláde.
Strana SaS, Za ľudí a Sme rodina ministerku podržali. Proti návrhu hlasovalo aj 22 poslancov za OĽaNO.
Mnohí neprišli
Veľmi veľká časť najsilnejšej vládnej strany však prítomná nebola, ministerke tak nevyjadrili podporu. V minulosti pritom bývalo zvykom, že na hlasovanie prišli takmer všetci vládni poslanci a symbolicky tak vyjadrili podporu svojmu ministrovi.
Podľa Kolíkovej bolo nevyjadrenie podpory akýmsi aktom pomsty, písala TA3. Kolíkovú totiž spájali s odchodom exministra zdravotníctva Mareka Krajčího aj s koncom Igora Matoviča na premiérskom poste. Počas svojho odvolávania sedela vedľa Matoviča, s ktorým aj prehodila pár slov. Podľa nej jej rozhodne neadresoval slová podpory. Naopak, premiér Eduard Heger na konci náročného dňa ministerku objal.
Poslanci OĽaNO dostali na hlasovanie „voľnú ruku“, to znamená, že hlasovali podľa vlastného rozhodnutia.
Jeden poslanec z OĽaNO dokonca hlasoval za odvolanie ministerky. Martin Čepček sa v minulosti negatívne zviditeľnil, prišiel totiž s vlastným návrhom na obmedzenie interrupcií. Vo februári ho tak vylúčili z poslaneckého klubu strany. Dvaja poslanci sa hlasovania zdržali. Išlo o Radovana Marcinčíka a Roberta Haláka. Marcinčík sa do NRSR dostal ako člen Kresťanskej únie, ktorá je známa ako ultrakonzervatívna strana.
Na hlasovaní neboli prítomní viacerí poslanci z okolia Anny Záborskej, ani ona sama. Bývalá europoslankyňa Záborská je známa najmä kvôli svojim návrhom na obmedzenie interrupcií. Z jej okolia ministerku nepodporil ani Ján Szőllős či Richard Vašečka.
Ministerku nepodržal ani bývalý šéf rezortu zdravotníctva Marek Krajčí. Michal Šípoš, šéf poslaneckého klubu, rovnako na hlasovanie neprišiel.
Ďalšími známymi poslancami, ktorí ministerke nevyjadrili podporu, boli Lukáš Kyselica a Romana Tabák. Kyselica je bývalý vyšetrovateľ, ktorý sa preslávil vďaka kauze Gorila, ktorú vyšetroval. Romana Tabák je bývalá úspešná tenistka. György Gyimesi, ktorý sprevádzal Igora Matoviča v Maďarsku pri rokovaní o Sputniku, sa rovnako hlasovania nezúčastnil.
Vraj má vysvetľovať
Svoje rozhodnutie zatiaľ nikto z nich nevysvetlil. V mene poslancov sa vyjadril len šéf poslaneckého klubu. Nemyslí si, že by zo strany poslancov išlo o pomstu. Kolíková ešte pred odvolávaním povedala, že hlasovanie jej ukáže, aká silná je jej pozícia. S výsledkami spokojná nebola.
Predseda poslaneckého klubu OĽaNO dnes vysvetľoval situáciu. „Každý zahlasoval slobodne, či už tým, že hlasoval proti, alebo sa hlasovania nezúčastnil,“ vysvetlil. Postoj poslancov hnutia voči ministerke sa dá podľa neho interpretovať tým, ako sa zúčastnili hlasovania. Nevidí to tak, že 27 poslancov hnutia, ktorí neprišli na hlasovanie, chce, aby vyvodila zodpovednosť. „Skôr by som povedal, že pani ministerka si musí získať dôveru 27 poslancov,“ doplnil. Nevníma to ako dôsledky koaličnej krízy, ani situáciu nevníma cez vzťah Kolíkovej a ministra financií a lídra OĽANO Igora Matoviča, informovala TASR.
Dôvodom návrhu na odvolávanie ministerky boli podozrenia okolo obchodu spoločnosti Elektronika, v ktorej Kolíková figurovala. Opozícia namietala najmä zmluvy firmy Elektronika s RTVS či s Divadlom Nová scéna.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: TA3, NRSR, TASR