Tabák o kritike TikToku: „Kontaktovala som NBÚ.“ Politička je pripravená urobiť rázny krok

  • Medzinárodná kritika na adresu sociálnej siete TikTok sa stupňuje
  • Startitup vyspovedal poslancov k téme kritizovanej aplikácie
Romana Tabák a mikrofón
Startitup/Matej Hlbočan
  • Medzinárodná kritika na adresu sociálnej siete TikTok sa stupňuje
  • Startitup vyspovedal poslancov k téme kritizovanej aplikácie

Na sociálnu sieť TikTok sa už dlhšie valí vlna kritiky od odborníkov, ale aj kľúčových inštitúcií. Už v roku 2020 slovenský Národný bezpečnostný úrad poukázal na bezpečnostné hrozby spojené s využívaním sociálnej siete. V súčasnosti sa ku kritike pridal aj český Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť a viaceré európske orgány zakazujú svojim zamestnancom jej používanie.

Sociálnu sieť pochádzajúcu z Číny využíva aj viacero slovenských politikov. Startitup sa niektorých z nich opýtal, ako kritiku inštitúcií vnímajú a či budú aplikáciu naďalej používať. 

Na ministerstve obrany v tom majú jasno

Počas aktuálnej schôdze Národnej rady sme k téme oslovili aj dočasne povereného ministra obrany Jaroslava Naďa. Zaujímalo nás, ako rezort vníma podobné upozornenia inštitúcií a či ministerstvo konalo a v súvislosti s problematikou pristúpilo aj k určitým interným opatreniam.

„Faktom je, že na ministerstve obrany už niekoľko rokov nemôžete používať žiadne softvérové programy a ani aplikácie, ktoré nie sú dopredu schválené. Nedokážete ich jednoducho nainštalovať, ani na služobné mobilné telefóny a ani na služobné počítače. Nás sa to z tohto hľadiska netýka, máme to dlhodobo vyriešené,“ opísal poverený minister.

Čínsky vlastník

Poslanec z klubu Obyčajných ľudí Jozef Pročko tvrdí, že čím viac zla a agresie ľudia na sociálnych sieťach ako TikTok produkujú, tým je to sledovanejšie. Ani neviem, že to má Čína, ale ak by som to vedel, teraz to už viem, tak dupľom to nebudem využívať,“ povedal pre Startitup exzabávač. 

Slovenský NBÚ už v minulosti vystríhal pred využívaním spomínanej sociálnej siete. Úrad vo vtedajšom článku pomenúval aplikáciu ako bezpečnostné riziko aj vzhľadom na to, že spoločnosť ByteDance, vlastniaca TikTok, je čínska, a preto spadá pod čínske právo a má históriu spolupráce s Čínskou komunistickou stranou.

Tabák kontaktovala NBÚ

Jedným z aktívnych používateľov TikToku je aj známa poslankyňa z klubu Sme rodina Romana Tabák. „Bola som celkom prekvapená a kontaktovala som náš NBÚ a čakám na ich vyjadrenie, takže najviac ma zaujíma vyjadrenie nášho úradu a úplne rešpektujem ten český. Akonáhle dostaneme výzvu, že by sme si mali zrušiť svoje účty na TikToku, tak to urobím, pretože bezpečnosť je na prvom mieste,“ okomentovala Tabák.

Poslankyni sme pripomenuli, že NBÚ varoval ľudí v stanovisku pred sociálnou sieťou už v roku 2020. „Musím si ho potom prečítať,“ podčiarkla Tabák.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Najnovšie videá

Trendové videá