Tabaková kritizuje fotografiu manželov: Kontroverzné vyjadrenia na adresu mužského páru. Ostrá reakcia organizátorov
- Bývalá poslankyňa sa ohradila voči fotografii dvoch manželov
- Záber visel na plote materskej a základnej školy
- Vystavujúci festival [fjúžn] reaguje
- Bývalá poslankyňa sa ohradila voči fotografii dvoch manželov
- Záber visel na plote materskej a základnej školy
- Vystavujúci festival [fjúžn] reaguje
Bývalá poslankyňa Romana Tabák kritizovala na sociálnej sieti fotografiu dvoch mužov. Problém pre ňu predstavovalo, že visel na plote Základnej a materskej školy Milana Hodžu v Bratislave.
V príspevku píše, že kontaktovala nielen riaditeľku, ale aj samotného ministra školstva Tomáša Druckera. Proti jej výroku sa ohradil samotný festival. Politička tvrdí, že proti gayom nič nemá, ale na plot škôlky takéto niečo nepatrí.
Nič proti LGBTI
Tabák na sociálnej sieti uviedla, že na plote ZŠ a MŠ Milana Hodžu v Bratislave videla plagát dvoch mužov, na ktorom je napísané, že akciu podporuje Fond na podporu umenia. „Samozrejme, že sú vystavení len ,manželia‘, ale dve ženy ,manželky‘ sú tam neni. Moje dieťa keby tam chodilo, idem okamžite za riaditeľom,“ napísala.
Dodáva, že nie je pohoršená preto, lebo fotografia znázorňuje gayov. „Nemám absolútne nič proti gayom, ale deťom dajte pokoj s takýmito výstavami! Vystavujte si to na vysokých školách,“ dodala.
Exposlankyňu kontaktoval aj Startitup. Pýtali sme sa jej, čo jej konkrétne vadilo, na čo odpovedala, že všetko už uviedla v príspevku. Dodala, že komunikovala aj s riaditeľkou školy.
„Ako som napísala v tých príspevkoch, pani riaditeľka bola milá, normálne sme sa porozprávali. Ona povedala, že v tom problém nevidí, ale že zavolá organizátorom, čo mali tú výstavu na starosti. Myslím, že to bolo fjúžn. A že dá mi vedieť budúci týždeň, že kedy tá výstava pôjde dole,“ uviedla.
Uviedla, že všetci, čo ju sledujú, z príspevku jasne vidia, že nejde o výstavu. „Ide o to, že kde tá výstava je vystavená. Je na plote materskej škôlky so základnou školou, kde sú odfotení dvaja gejovia a je tam veľkým napísané, že manželia. My ani takýto zväzok u nás na Slovensku neuznávame a ja nechápem, prečo to tlačia deťom do hlavy. Nech si to dajú na miesto, kde sú dospelí ľudia, a nie kde sú deti,“ hovorí.
S festivalom komunikovala
Dodáva, že sa jej ozvali aj ďalší rodičia, ktorí nechcú byť medializovaní, lebo nie sú verejné osoby, a plne s tým súhlasia. Pokračuje, že ide o veľmi čerstvú vec, keďže fotografia visí na plote len od soboty. Tabák opäť prízvukuje, že s výstavou problém nemá a tieto príbehy sú podľa nej „krásne“.
„Nechápem prečo, keď už tam dali dvoch manželov, prečo tam nedali potom aj dve manželky. Ide o to, že v kuse pretláčajú nejaké svoje zväzky, ktoré my neuznávame. A tá výstava svojím spôsobom je aj pekná, len to nemá čo robiť na plote materskej škôlky,“ doplnila.
S festivalom vraj komunikovala a vedia, že s tým nemá žiadny problém. Zároveň s riaditeľkou kontaktovala aj ministra školstva Tomáša Druckera, ten je ale podľa jej slov v Amerike.
Startitup kontaktoval aj ministerstvo, aj školu. Z rezortu školstva nás odkázali na riaditeľstvo školy, odkiaľ sme odpoveď do vydania článku nedostali. V prípade, že nám zašlú stanovisko, budeme článok aktualizovať.
Festival reaguje
O stanovisko sme požiadali aj samotný festival a nadáciu. „Výstava Humans of fjúžn bola súčasťou našej [fjúžn] zóny na Dobrom trhu, s ktorým spolupracujeme vyše 10 rokov. Jej cieľom je verejnosti priblížiť životné osudy cudziniek a cudzincov žijúcich na Slovensku,“ uviedli pre Startitup.
Vysvetľujú, že životné príbehy, skúsenosti, bariéry či predsudky, s ktorými sa stretávajú, nevymiznú len preto, že si pred nimi budeme zakrývať oči, hoci niektorí by si želali vymazať ich existenciu. Hovoria, že aj títo ľudia sú súčasťou našej krajiny, a preto je dôležité o nich hovoriť.
Rovnako by privítali intenzívnejší ako len verbálny angažmán predstaviteľov tejto krajiny proti rastúcej chudobe a náraste sociálneho vylúčenia, rastúcim cenám potravín či energií, prehlbujúcim sa regionálnym rozdielom alebo nízkym investíciám do vzdelania, aby tieto aktivity nemuseli vo veľkej miere suplovať práve mimovládne organizácie.
„Výstavu sme odkomunikovali s Dobrým trhom, ako aj jej umiestnenie na plote školy, komunikovali sme aj s riaditeľkou školy,“ dodávajú.
Doplnili, že fotografie na plote sú zo série Humans of [fjúžn]. Ide o koncept, ktorý je každoročne súčasťou festivalu [fjúžn]. Jedným z cieľov festivalu je priblížiť verejnosti život cudzincov a cudziniek žijúcich na Slovensku, ktorých v spoločnosti nie je veľmi vidieť ani počuť.
Čo je projekt Humans of [fjúžn]
Humans of [fjúžn] prináša príbehy ľudí, ktorí pochádzajú z inej krajiny či kultúry. S projektom sme začali v roku 2019. Inšpirovali sme sa Humans of […] – populárnym konceptom zachytávania a predstavovania obyvateľov rôznych miest, ktorý má svoje korene v New Yorku.
Prvú sériu Humans of New York vytvoril Brandon Stanton ešte v roku 2010. Odvtedy sa projekt rozšíril do rôznych kútov sveta. Koncept Humans of [fjúžn] je oslavou pestrosti a ukážkou toho, čo máme ako ľudia spoločné. Oslovení ľudia reprezentujú vekovú, profesijnú, rodovú či náboženskú rozmanitosť, rozmanitosť pôvodu i príbehov. Na tejto výstave nájdete tváre z posledných piatich ročníkov festivalu [fjúžn].
V roku 2020 boli tvárami dvojice ľudí nielen s cudzokrajným pôvodom, ktorí nám dovolili nahliadnuť do vzťahov, ktoré si na Slovensku budujú. Ich životy neplynú izolovane, sú súčasťou slovenskej spoločnosti a niekedy aj slovenských domácností. A práve rozličnosť vzťahov, či už partnerských, rodinných, pracovných alebo kamarátskych, bola odrazovým mostíkom tohto ročníka.