Tabletka proti opici a pestovanie orgánov ako v sci-fi filme. Rok 2022 bol pre vedu prelomový

  • Vedcom sa v roku 2022 podarilo uskutočniť niekoľko úžasných objavov
  • Pokroky zaznamenali liečby rôznych chorôb
  • Veda riešila aj bežné neduhy
vedec rakovina
Ilustračná fotografia Unsplash/National Cancer Institute
  • Vedcom sa v roku 2022 podarilo uskutočniť niekoľko úžasných objavov
  • Pokroky zaznamenali liečby rôznych chorôb
  • Veda riešila aj bežné neduhy

Keď vezmeme do úvahy celý rok 2022, nepatril k najveselším. Svet tvrdo zasiahli správy o vojne na Ukrajine, energetická kríza, alebo, v rámci Slovenska, vražda na Zámockej ulici či nehoda na Zochovej. Nájdu sa však aj svetlé miesta, stačí lepšie hľadať.

Medicína napredovala míľovými krokmi

Tento rok bol obzvlášť víťazným pre medicínu. Vedcom z celého sveta sa podarilo uskutočniť neuveriteľné pokroky, ktoré majú v konečnom dôsledku potenciál zachraňovať milióny životov. Poďme si teda rok vedeckých úspechov zrekapitulovať.

Keď sa povie prelomová liečba, mnohí si zrejme spomenú na jednu z najnepríjemnejších chorôb sveta – rakovinu. Našťastie, posledný rok bol k onkologickému výskumu skutočne štedrý.

Nešlo však nutne len o liečbu samotného ochorenia. Najúčinnejším liekom je vo všeobecnosti prevencia a vedcom z Tel Avivu sa podarilo dokázať, že ani pri takej zákernej chorobe nemusí byť zložité sa jej vyhnúť. Stačí, ak pravidelne beháš alebo sa venuješ inému aeróbnemu cvičeniu, informoval denník The Times of Israel. Tieto aktivity totiž podľa výskumníkov znižujú u ľudí pravdepodobnosť rozvinutia niektorých druhov rakoviny o 72 percent. 

Pre zázračnú formu prevencie pritom existuje relatívne jednoduché vysvetlenie. Aeróbne cvičenia, čiže tie, pri ktorých sa poriadne zadýchaš, podporujú zachytávanie cukru v tele. Tento faktor negatívne vplýva na rakovinotvorné bunky. K vytvoreniu nádorov je totiž potrebná práve glukóza, ktorej po cvičení nebudú mať dostatok.

beh, šport
zdroj: Unsplash/Sportlab

Nie všetci sa však rakovine dokážu vyhnúť. V prípade, že týmto ochorením pacienti trpia, sa ich šanca na prežitie zvyšuje, pokiaľ je rakovina podchytená v raných štádiách. Počnúc týmto rokom je jej detekcia o čosi jednoduchšia.

Vedci z Chalmers University totiž vyvinuli celkom novú metódu na včasnú detekciu rakoviny, ktorá je založená na ľudskom metabolizme, uviedol portál News Medical. Štúdie sa zúčastnilo 1 260 osôb a práve na nich vedci zistili, že nová metóda dokáže odhaliť všetkých 14 testovaných typov rakoviny.

Táto metóda je založená na analýze zmien glykozaminoglykánov (typ cukru, ktorý má dôležitú úlohu v našom metabolizme) a môže byť použitá pri detekcii rôznych typov rakoviny už v ranom (I.) štádiu zo vzorky krvi a moču. Použiť sa môže aj pri detekcii takých typov rakoviny, ktoré sa inými metódami zisťujú len ťažko.

Dá sa liečiť?

Vedci však úspechy zaznamenali aj v samotnej liečbe. Jeden z týchto experimentov dokonca zaznamenal až 100 % úspešnosť. Išlo konkrétne o pokus liečiť rakovinu konečníka farmaceutickou spoločnosťou GlaxoSmithKline, o ktorej informoval denník The New York Times.

Všetci dvanásti pacienti v štúdii trpeli touto formou choroby a užívali ten istý liek. Výsledky štúdie boli ohromujúce. Rakovina „zmizla“ u každého pacienta. Nedokázali ju zaznamenať fyzickým vyšetrením, endoskopiou, PET vyšetrením ani magnetickou rezonanciou.

rakovina
zdroj: Unsplash/National Cancer Institute

Liek pacientom podávali každé tri týždne počas šiestich mesiacov, pričom stála jedna jeho dávka približne 11-tisíc dolárov. Liek mal za úlohu odmaskovať rakovinové bunky, čím imunitnému systému umožňuje identifikovať a zničiť ich. Výsledky experimentu bude potrebné opäť potvrdiť, keďže vzorka pacientov bola skutočne malá, no aj napriek tomu ide o naozaj vzrušujúci objav.

Postup na viacerých frontoch

Aby sme sa však nesústredili len na rakovinu, poďme sa presunúť aj na inú, tiež zákernú chorobu. Reč je o Alzheimerovej chorobe, ktorou trpia predovšetkým seniori a jej následkom je strata pamäti. Tento zlodej spomienok je medikom dobre známy už po desaťročia, k liečbe sa však doposiaľ nijako výrazne nepriblížil žiadny z nich.

Všetko by to však mohol zmeniť objav japonskej spoločnosti Eisai, ktorá uviedla, že sa jej úspešne podarilo otestovať ich novú protilátku nesúcu názov Lecanemab.

Japonská farmaceutická firma uviedla, že v spolupráci s americkou firmou Biogen vykonala pokusy na celkovo 2 000 dobrovoľníkoch. U každého z nich bolo diagnostikované rané štádium Alzheimerovej choroby.

Na obrázku sú ruky seniorky.
zdroj: Unsplash/Mufid Majnun

U pacientov mali pritom japonskí vedci pozorovať „spomalenie kognitívneho úpadku“, čo v preklade znamená, že choroba u subjektov postupovala pomalšie, ako by tomu bolo bez podania protilátky, tvrdí britský The Guardian. V konkrétnych číslach išlo o spomalenie postupu choroby o 27 % v porovnaní s pacientmi, ktorým bolo podávané placebo.

Aj v prípade, že by liečba nebola dostatočne efektívna na to, aby sa uviedla na trh a skutočne podávala ľuďom trpiacim touto chorobou, ide o prelomový objav či dokonca o historický moment.

Dokazuje totiž, že liečba je naozaj možná. Do doby ohlásenia japonskej firmy si totiž vedci ani neboli istí, či je proti ochoreniu, ktoré je celkovo siedmym najväčším zabijakom na svete, vôbec možné efektívne bojovať.

Budúcnosť je dnes

Niektoré tohtoročné objavy však boli omnoho futuristickejšie, než by sa na rok 2022 patrilo. Perfektným príkladom sú napríklad pokroky v pestovaní umelých orgánov. Áno, počul si správne, vedcom sa postupne darí vytvárať funkčné orgány doslova v skúmavke.

Vedcom z Weizmannovho inštitútu vedy v Izraeli sa podarilo obísť hneď niekoľko krokov bežného pohlavného rozmnožovania a z kmeňových buniek myší vytvoriť embryá, ktoré sa vo všetkých ohľadoch podobali na pravé oplodnené vajíčko, informoval opäť The Guardian.

vedec prezerajúci si sadu petriho misiek
zdroj: Unsplash/CDC

Tieto embryá, ktorým bol udelený prívlastok „syntetické“, boli dokonca schopné napodobniť vývin jedinca, ktorý sa bežne deje v maternici. V časovom úseku niekoľkých dní sa začali bunky embryí zhlukovať do raných foriem tráviaceho traktu, funkčného srdca či dokonca mozgu.

Implikácie nového výskumu sú skutočne fascinujúce. Schopnosť vytvárať napodobeniny embryí by napríklad mohla vyriešiť problém s nedostatkom orgánov vhodných na transplantáciu.

Laicky povedané, v budúcnosti by boli vedci schopní pomocou tejto technológie v laboratóriu „vypestovať“ ľudské orgány, ktoré by následne mohli byť zozbierané a využité pri pacientoch, ktorí ich bezodkladne potrebujú.

Venovali sa aj bežným problémom

Veda však tento rok neriešila len veľké problémy ľudstva a smrteľné choroby. Občas sa zamerala aj na každodenné neduhy, medzi ktoré patrí napríklad bolesť hlavy či opica.

Začnime nie úplne klasickou bolesťou hlavy. Reč je konkrétne o migréne, ktorou trpí približne 1,3 miliardy ľudí na svete, najčastejšie vo veku od 35 – 39 rokov.

Vedci z University of Southern California sa však zrejme priblížili k riešeniu tejto pomerne záhadnej choroby. Pomocou magnetickej rezonancie zistili, že ľudia, ktorí pociťujú častú migrénu, majú zväčšené priestory v okolí krvných ciev v mozgu, vysvetlil portál Science Alert.

Tieto priestory v okolí ciev, známe tiež ako perivaskulárne, sú v prípade pacientov s migrénou výrazne zväčšené v porovnaní so zdravými jedincami. Zatiaľ nejde o žiadnu prelomovú či definitívnu liečbu akútnych bolestí, no každé nové zistenie je krokom bližšie k odstráneniu tohto problému.

A čo spomínané ranné stavy po požití alkoholu? V tomto prípade sa už skutočne dá hovoriť o akomsi druhu efektívnej prevencie. Vo Veľkej Británii firma Myrkl ponúka pilulky, ktoré sľubujú priam magické účinky. Písal o nej britský The Telegraph.

Vraj stačí, ak užiješ zo dve z nich, a ďalej sa už nemusíš starať o to, ako ti na druhý deň bude. Výrobca uvádza, že výskum ukázal, že úroveň alkoholu v krvi sa zníži takmer o polovicu v priebehu prvej polhodiny od užitia tabletky.

opitý muž ležiaci na tráve
zdroj: Unsplash/Thom Masat

Princíp je pritom úplne jednoduchý. Predtým, ako sa vyberieš von, zázračnú tabletku preventívne užiješ, počkáš, kým zaúčinkuje, a nasledovne si môžeš bez obáv objednať čokoľvek z menu. Tablety účinkujú na báze probiotík, aminokyselín a vitamínu B12, ktoré pomáhajú telu odbúravať alkohol.

Všetky liečby a pokroky v medicíne sú však len zlomkom toho, čo sa za rok 2022 stihlo udiať. Veda napreduje každým dňom a dokazuje nám, že odpovede existujú aj na tie otázky, nad ktorými si ľudstvo láme hlavu už celé stáročia. Ak sa chceš dozvedieť o nových a prelomových výskumoch viac, môžeš si prečítať napríklad tieto články.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: The Times of Israel, News Medical, The Guardian, The New York Times, The Guardian, The Telegraph

Najnovšie videá

Trendové videá