Taiwanské vojenské sily sú v pohotovosti. Krajina hovorí o „vlnách čínskych rakiet“
- Taiwanské letectvo je v pohotovosti
- Reaguje na mnohopočetné testovacie odpaly čínskych rakiet
- Čína tlačí na Taiwan viac než zvyčajne
- Taiwanské letectvo je v pohotovosti
- Reaguje na mnohopočetné testovacie odpaly čínskych rakiet
- Čína tlačí na Taiwan viac než zvyčajne
Taiwanské ministerstvo obrany v sobotu oznámilo, že pozorne sleduje čínske raketové testy, ktoré prebiehajú vo Vnútornom Mongolsku. V reakcii na tieto udalosti boli taiwanské protivzdušné sily uvedené do pohotovosti. Informuje o tom agentúra Reuters.
Taiwan čelí neustálym vojenským aktivitám Číny, ktorá ho považuje za súčasť svojho územia. Hoci Taiwan pravidelne monitoruje čínske vojenské kroky, zriedkavo zverejňuje podrobnosti o dianí priamo na čínskom území.
Salva rakiet
Tentoraz však ministerstvo zaznamenalo „viacero vĺn testovacích odpalov“ čínskych raketových síl vo Vnútornom Mongolsku, ktoré leží približne 2 000 kilometrov od ostrova.
Taiwan prevádzkuje výkonné radarové stanice, ktoré dokážu monitorovať dianie hlboko v Číne. Ministerstvo obrany uviedlo, že taiwanské sily sú neustále v strehu a pripravené reagovať na akékoľvek hrozby.
Čínske raketové sily, známe ako Rocket Force, sú zodpovedné za konvenčný aj jadrový arzenál krajiny. Napätie medzi Taiwanom a Čínou je ešte väčšie než zvyčajne, najmä po nástupe nového taiwanského prezidenta Lai Ching-teho do funkcie v máji tohto roku.
Prezident Lai, ktorý opakovane ponúkal dialóg s Pekingom, bol odmietnutý a označovaný za separatistu. Čína od jeho nástupu do funkcie zvýšila vojenský tlak vrátane vojenských cvičení. Lai však trvá na tom, že o budúcnosti Taiwanu môžu rozhodovať iba jeho obyvatelia a odmieta nároky Pekingu na suverenitu.
Prednedávnom pozorovali aj lietadlá
Nejde pritom o jedinú vojenskú aktivitu Číny, ktorú Taiwan za posledné dni spozoroval. Ministerstvo obrany vo štvrtok informovalo o zaznamenaní 66 čínskych vojenských lietadiel operujúcich v okolí ostrova počas posledných 24 hodín.
Podľa správy agentúry Reuters, nárast týchto aktivít súvisí s presunom čínskej lietadlovej lode Šan-tung a desiatok vojenských lietadiel, ktoré sa v stredu pohybovali v blízkosti severných Filipín a smerovali na cvičenie v Tichom oceáne.
V stredu ministerstvo uviedlo, že zaznamenalo 36 čínskych vojenských lietadiel, vrátane stíhačiek J-16 a bombardérov H-6 schopných niesť jadrové hlavice. Tento pohyb je len ďalším z mnohých, ktoré Taiwan pozoroval v poslednom období. Už v decembri minulého roka prešiel Šan-tung Taiwanským prielivom len niekoľko týždňov pred taiwanskými prezidentskými voľbami.
Peking v posledných rokoch výrazne zvýšil vojenský tlak na Taiwan, pričom takmer denne vysiela vojenské lietadlá a lode k ostrovu. Odborníci tento prístup označujú ako „taktiku šedej zóny“, ktorá sa vyhýba priamym vojnovým akciám, ale má za cieľ vyčerpať taiwanskú armádu.
Od začiatku júla Tchaj-pej zaznamenal vyše 270 čínskych vojenských lietadiel v okolí ostrova. Tento neustály tlak z Pekingu má jasný cieľ – oslabiť Taiwan a pripraviť ho na potenciálne ovládnutie. Čína považuje Taiwan za súčasť svojho územia, aj keď ostrov má od roku 1949 vlastnú nezávislú vládu.
Peking opakovane vyhlasuje, že jedného dňa demokratický Taiwan ovládne, pričom nevylučuje použitie vojenskej sily na dosiahnutie tohto cieľa.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Reuters, TASR