Tajná služba mala za Fica získať špionážny softvér Pegasus. Mobil ti premení na výkladnú skriňu

  • Spyware Pegasus môže kompletne ovládnuť tvoj mobil
  • Podľa zdrojov Denníka N ho má slovenská tajná služba k dispozícii
  • Čo je tento softvér a čo dokáže?
Na snímke premiér Robert Fico a mobil so správami.
Ilustračné foto TASR/Martin Baumann, Freepik/rawpixel.com
  • Spyware Pegasus môže kompletne ovládnuť tvoj mobil
  • Podľa zdrojov Denníka N ho má slovenská tajná služba k dispozícii
  • Čo je tento softvér a čo dokáže?

Ten, kto ho má, má v rukách veľkú moc. Reč je o špionážnom softvéri Pegasus. Ako píše The Guardian, ide o možno najvýkonnejší spyware, aký bol kedy vyvinutý súkromnou spoločnosťou. Akonáhle sa dostane do tvojho telefónu, bez toho, aby si si to všimol, môže ho zmeniť na 24-hodinové sledovacie zariadenie.

Dokáže kopírovať správy, ktoré odosielaš alebo prijímaš, zbierať fotografie a zaznamenávať hovory. Môže ťa tajne natáčať cez kameru tvojho telefónu alebo aktivovať mikrofón na nahrávanie tvojich rozhovorov. Môže potenciálne určiť, kde si, kde si bol a koho si stretol. Ak ti to znie desivo, mal by si brať na vedomie, že týmto systémom zrejme disponuje aj Slovensko. Píše o tom Denník N.

Má ho Slovensko k dispozícii?

V prípade, že sa chceš cítiť bezpečne alebo utajiť, kam si šiel a s kým si sa stretol, mobil nechaj doma. Denník totiž píše, že Slovenská informačná služba (SIS) a možno aj ďalšie bezpečnostné zložky štátu za štvrtej vlády Roberta Fica (Smer-SD) zrejme získali schopnosť „totálnej penetrácie“. Znamená to, že v rukách majú kľúč k úplnému ovládnutiu v podstate akéhokoľvek mobilného telefónu a aj niektorých ďalších elektronických zariadení.

Potvrdili to pre nich štyri rôzne zdroje, ktoré majú väzby na bezpečnostnú komunitu. Títo ľudia uviedli, že slovenské štátne orgány iba nedávno kúpili nástroj na sledovanie mikrofónov, kamier aj displejov mobilných telefónov a na sťahovanie obsahu všetkých komunikačných aplikácií, vrátane šifrovaných. V skratke, neochráni ťa nič.

Zdroje portálu hovoria hlavne o izraelskom IT riešení s názvom Pegasus. Na nové možnosti SIS upozornil aj poslanec SaS Juraj Krúpa, ktorý nepriamo naznačil, že by mohli niečím podobným disponovať.

„Ešteže má SIS nové možnosti, ako odpočúvať všetkých bez súhlasu súdu a nevedia už mesiace vypátrať pôvod týchto hrozieb. Zrejme SIS využíva kompetencie na odpočúvanie a sledovanie skôr opozičných predstaviteľov než na tých, na ktorých by to skutočne malo smerovať,“ povedal na tlačovej konferencii.

Viac však neuviedol. Pripomíname, že Krúpa je bývalým predsedom parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť, ktorého je členom aj v tomto období. Je tiež členom výboru na kontrolu Vojenského spravodajstva.

Čo je Pegasus

Na hrozbu tohto programu upozorňuje na sociálnej sieti aj Marek Mach z iniciatívy Mladí proti fašizmu. O mobiloch teraz hovorí ako o presklených výkladoch. Upozorňuje, že budú mať prístup k tvojim hovorom, správam aj kamere. „A nie, nebudeš o tom vedieť. A nepomôže ti ani písať si s druhými ľuďmi cez šifrované aplikácie, ako napríklad Signal či WhatsApp,“ hovorí.

Funguje tak, že niekomu stačí poslať jednu správu, ktorú nemusíš ani len otvoriť, a cez ňu sa dostanú do všetkého, čo máš vo svojom telefóne. „Podľa zákona na to dnes potrebujú súhlas súdu, len dovoľ mi pripomenúť ti, že v čele tajnej služby je vďaka nášmu novému prezidentovi syn smeráka, ktorý je obžalovaný z toho, že zneužíval políciu na politické ciele,“ dodal.

Dopĺňa, že opozícii zobrali pozíciu na kontrolu tajnej služby a zákon chcú meniť tak, „aby ťa mohli sledovať, ako sa im zapáči“, uzatvára Mach.

Neubrániš sa mu

The Guardian vysvetľuje, že Pegasus je hackerský softvér (alebo spyware), ktorý vyvíja, predáva a licencuje vládam po celom svete izraelská spoločnosť NSO Group. Má schopnosť infikovať miliardy telefónov s operačným systémom iOS alebo Android. Najstaršia objavená verzia Pegasusa, ktorú výskumníci zachytili v roku 2016, infikovala telefóny prostredníctvom takzvaného spear-phishingu – textových správ alebo e-mailov, ktoré oklamú cieľ, aby klikol na škodlivý odkaz.

Odvtedy sa však útočné schopnosti NSO stali pokročilejšie. Pegasus sa môže do tvojho telefónu dostať aj pomocou takzvaných útokov „nulového kliknutia“, ktoré na úspech nevyžadujú žiadnu interakciu od vlastníka telefónu. Často využívajú takzvané „nulové“ zraniteľnosti, čo sú chyby v operačnom systéme, o ktorých výrobca mobilného telefónu ešte nevie, a preto ich nedokázal opraviť.

V roku 2019 WhatsApp odhalil, že softvér NSO bol použitý na odoslanie malvéru do viac ako 1 400 telefónov s využitím zraniteľnosti zero-day. Jednoduchým uskutočnením hovoru WhatsApp na cieľové zariadenie by sa do telefónu mohol nainštalovať škodlivý kód, aj keď cieľ nikdy neprijal hovor.

Nedávno NSO začal využívať zraniteľné miesta v softvéri Apple iMessage, čo mu poskytuje zadný prístup k stovkám miliónov telefónov iPhone. Apple tvrdí, že neustále aktualizuje svoj softvér, aby takýmto útokom zabránil.

Šutaj Eštok a Kaliňák tvrdia, že ide o výmysel

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok a minister obrany Robert Kaliňák sa vyjadrili, že slovenská legislatíva v súčasnosti neumožňuje používanie technológií, ktoré by tajným službám umožnili prístup k mobilným zariadeniam. Tieto systémy, schopné získať prístup k obsahu mobilu, ovládať mikrofón a kameru alebo sledovať šifrovanú komunikáciu, podľa nich na Slovensku nemajú legálnu oporu.

„Slovenská legislatíva takéto zariadenie ani neumožňuje, keďže tu nejde o odpočúvanie, ale ide o akéhosi červa. Tu by sme sa bavili až o nejakom režime vstupu do domu a vykonania domovej prehliadky,“ tvrdí Šutaj Eštok pre denník N. 

Zo slov ministra obrany Roberta Kaliňáka vyplýva, že pozná systémy podobné Pegasusu. Popiera však, že by ich na Slovensku využívali.

Zdroje: Denník N, The Guardian, SaS, Instagram/mladiprotifasizmu, Denník N

Najnovšie videá

Trendové videá