Tajná zbraň Ameriky je oficiálne nasadená: „Neviditeľný“ bombardér doletel ku Kórei
- Americký bombardér B-1B vzlietol a doletel až k Južnej Kórei
- Je to varovanie pre Kim Čong-una
- USA, Soul a Tokio reagovali na jeho nukleárne testy
- Americký bombardér B-1B vzlietol a doletel až k Južnej Kórei
- Je to varovanie pre Kim Čong-una
- USA, Soul a Tokio reagovali na jeho nukleárne testy
Severná Kórea za uplynulý mesiac poriadne priliala olej do ohňa. K domovu si za trest privolala bombardér B-1B. Tamojší vládca Kim Čong-un totiž netají, že do Ruska poslal svoje vlastné jednotky na pomoc Moskve v invázii na Ukrajinu.
Doma sa pritom rozhodol zbrojiť proti susedom z Južnej Kórey a tvrdí, že jeho Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) zmobilizovala už 1,4 milióna vojakov. Ako informuje Newsweek, na situáciu reagujú Spojené štáty americké. USA do severovýchodnej Ázie vyslali svoj bombardér B-1B. V oblasti absolvoval viaceré cvičenia vo vzduchu spolu so spojeneckými armádami Južnej Kórey a Japonska.
Deje sa tak po tom, čo sa Kim rozhodol otestovať svoju novú hračku. Jadrovú medzikontinentálnu balistickú raketu (ICBM) nazvanú Hwasong-19. Ide o najväčšiu strelu, akú KĽDR doteraz vyrobila a zároveň s ňou podstúpila najdlhší známy test nukleárnej rakety.
Ako píše TASR, raketu vypustili z oblasti v okolí Pchjongjangu a dopadla približne 300 kilometrov západne od japonského ostrova Hokkaido. Podľa Soulu aj Tokia letela 87 minút. Pri poslednej severokórejskej skúške ICBM z decembra 2023 raketa letela 73 minút.
Išlo tak o vôbec najdlhší let ICBM, aký kedy odpálila KĽDR, tvrdí Tokio aj Soul a tiež severokórejské médiá. Raketa zároveň preletela zhruba 1 000 kilometrov a dosiahla výšku 7 000 kilometrov.
Odpal okamžite odsúdili Južná Kórea, Japonsko aj USA. Spojené štáty ho označili za „hrubé porušenie“ rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN a varovali pred destabilizáciou bezpečnostnej situácie v oblasti.
B-1B
Do oblasti teda Washington vyslal bombardér B-1B amerického letectva, tiež známy ako Lancer. Vzlietol zo svojej domovskej stanice na leteckej základni Ellsworth v Južnej Dakote a bezpečne dorazil do vzdušného priestoru východne od juhokórejského ostrova Čeďzu.
B-1B je pritom jedným z troch amerických bombardérov dlhého doletu v prevádzke. Na rozdiel od B-2 Spirit a B-52H Stratofortress ale nemôže niesť jadrové zbrane. Jeho hodnota však v roku 1998 predstavovala 283,1 milióna dolárov. Nesmierne významnou štatistikou je jeho nosnosť. Interne dokáže niesť až 34 000 kilogramov výbušnín.
Bombardér teda preletel Tichý oceán a stretol sa s štyrmi japonskými stíhačkami F-2, štyrmi juhokórejskými stíhačkami F-15K a tromi americkými stíhačkami F-16. Tie už boli nasadené v Južnej Kórei. V sprievode stíhacích lietadiel došlo k cvičeniu, ktoré USA označili za „okamžitú reakciu na regionálne bezpečnostné výzvy v kritickom prostredí“.
„Naše tri národy si zachovávajú absolútny záväzok k spoločnej vízii bezpečného, na pravidlách založeného a otvoreného indo-pacifického regiónu,“ uviedlo v nedeľu vo vyhlásení americké indo-pacifické veliteľstvo pre verejné záležitosti.
Ohromné schopnosti
Južná Kórea sa k B-1B po cvičeniach vyjadrila a uviedla, že Soul videl jeho „ohromujúce“ schopnosti zaútočiť na simulovaný cieľ. Podľa japonských médií to bolo už štvrtýkrát, čo americká armáda rozmiestnila svoje bombardéry na Kórejskom polostrove.
K predchádzajúcim trom prípadom malo dôjsť 2. apríla, 5. júna a 1. októbra.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Newsweek, TASR