Tajné drony bez označenia: KĽDR chce obísť sankcie, bojové drony má predávať za kryptomeny
- KĽDR sa má pripravovať na export bezpilotných lietadiel na Blízky východ a do Afriky
- Podľa novín Daily NK skrýva pôvod dronov

- KĽDR sa má pripravovať na export bezpilotných lietadiel na Blízky východ a do Afriky
- Podľa novín Daily NK skrýva pôvod dronov
Severná Kórea (KĽDR) začala prípravy na vývoz vojenských dronov, ktoré v posledných mesiacoch vyrába vo veľkom množstve, zistil portál Daily NK. Vysokopostavený zdroj zo Severnej Kórey tvrdí, že momentálne prebiehajú inšpekcie ich kvality: „Inšpekcie hodnotia schopnosti a kvalitu dronov vyrobených od januára, pričom schválené kusy sú pripravené na okamžitý vývoz.“
Keďže drony sú v porovnaní s inými zbraňovými systémami relatívne lacné na vývoj, no zároveň mimoriadne účinné pri prieskumných a útočných misiách, Severná Kórea verí, že budú konkurencieschopné na medzinárodnom zbrojnom trhu.
Export na Blízky východ a do Afriky
„Severná Kórea sa snaží vyvážať drony ako spôsob, ako riešiť nedostatok devíz,“ tvrdí zdroj Daily NK. Podľa neho sa zameriava na využitie existujúcich osobných kontaktov a získavanie nových klientov, aby si otvorila trhy na Blízkom východe a v Afrike. „To naznačuje, že Severná Kórea už začala vytvárať rôzne exportné kanály pre drony,“ dodal zdroj.
Krajina sa zameriava najmä na prieskumné, útočné a kamikadze drony, ktoré sú lacnejšie ako tradičné zbrane, no účinné. Verí, že tieto drony budú žiadané najmä na Blízkom východe a v Afrike – konkrétne v krajinách ako Sýria, Irán, či medzi skupinami ako húsíjskí povstalci alebo africké milície. Záujem údajne prejavilo aj Rusko.
Kamufláž na mnoho spôsobov
Aby Severná Kórea nebola priamo spojená s vývozom, podľa Daily NK skrýva pôvod dronov. Na zariadeniach nemajú byť žiadne identifikačné čísla a zbrane budú do cieľových krajín zasielané po častiach na neskoršiu montáž. Platby za ne má Pchjongčchang prijímať hlavne v kryptomenách ako Bitcoin či Monero, čo sťažuje sledovanie transakcií.
Podľa zdroja úrady považujú obchádzanie sankcií za svoju špecialitu a stále vyvíjajú nové metódy, ako zostať mimo dohľadu medzinárodného spoločenstva.
Obchod s Ruskom
Na Severnú Kóreu sa už dlhšie valia podozrenia z posielania zbraní do Ruska. Južná Kórea podľa Radio Free Asia ešte v októbri uviedla, že Severná Kórea poslala do Ruska počas predchádzajúcich dvoch mesiacov približne 7 000 kontajnerov so zbraňami, čím sa celkový počet kontajnerov zvýšil na 20 000.
V nedávnej správe ministerstva obrany Južnej Kórey sa podľa The Defence Post píše, že Sever „pokračuje v poskytovaní zbraní, munície a inej vojenskej podpory Rusku po nasadení svojich jednotiek vo vojne na Ukrajine“.
V novembri severokórejský vodca Kim Čong-un povedal, že chce, aby jeho krajina začala s hromadnou výrobou „samovražedných“ dronov.
Juhokórejské a západné spravodajské agentúry tvrdia, že minulý rok bolo do Ruska vyslaných viac ako 10 000 vojakov zo samotárskeho Severu, aby mu pomohli bojovať proti šokovej ukrajinskej ofenzíve v pohraničnej oblasti Kursk. Soulská špionážna agentúra minulý mesiac uviedla, že Sever vyslal ďalších vojakov a niekoľkých znovu nasadil na frontovú líniu v Kursku.
Nový most
Ako sme ťa informovali, Rusko a KĽDR nedávno zahájili aj výstavbu nového mosta cez rieku Tumen.
Juhokórejská firma SI Analytics tvrdí, že zo satelitnej snímky z 3. marca vyplýva, že začali prípravné práce na 830-metrovom úseku cesty vrátane mosta cez zamrznutú rieku v severovýchodnej časti Severnej Kórey.
Išlo by o prvý cestný most medzi týmito dvoma spojencami, ktorý by umožnil nákladným autám a autobusom prepravovať tovar a ľudí. Medzi oboma krajinami už existuje železničný most, ktorý v poslednom čase posilňuje vzťahy.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Daily NK, Radio Free Asia