Mesiace tajných rozhovorov: Rusi a Američania sa mali stretávať vo Švajčiarsku a rozhodovať o osude Ukrajiny
- USA a Rusko vedú tajné rokovania o Ukrajine
- Stretnutia v Ženeve naznačujú nové diplomatické manévre, no Kyjev ostáva mimo diskusií

- USA a Rusko vedú tajné rokovania o Ukrajine
- Stretnutia v Ženeve naznačujú nové diplomatické manévre, no Kyjev ostáva mimo diskusií
Zástupcovia Ruska a USA opakovane viedli tajné rokovania vo Švajčiarsku s cieľom diskutovať o ukončení vojny na Ukrajine. Podľa troch zdrojov agentúry Reuters sa tieto stretnutia konali počas posledných mesiacov, naposledy len minulý týždeň. Zdroj stretnutia opísal ako neoficiálny kanál komunikácie medzi týmito dvoma veľmocami.
Zákulisné diplomatické hry
Stretnutie mali zvýšenú intenzitu hlavne v prechodnom období po víťazstve Donalda Trumpa v prezidentských voľbách 5. novembra 2024. Aj keď účastníci týchto rozhovorov majú diplomatické a bezpečnostné skúsenosti, nie sú štátnymi činiteľmi a nie je jasné, či konajú v mene svojich vlád. O týchto stretnutiach boli podľa Ukrainskej Pravdy informovaní aspoň niektorí Trumpovi poradcovia.
Stretnutia prebehli v rámci tzv. „Track Two“ diplomacie. Track Two je neformálny komunikačný kanál, ktorý má za cieľ zlepšiť dialóg medzi krajinami a predkladať návrhy bez oficiálneho záväzku. Podľa dvoch zdrojov sa jedna zo schôdzok odohrala v Ženeve aj počas Mníchovskej bezpečnostnej konferencie. Zatiaľ nie je jasné, čo presne bolo obsahom týchto tajných rozhovorov. Americká Rada pre národnú bezpečnosť, ukrajinská vláda ani ruské ministerstvo zahraničia na žiadosti o komentár nereagovali.
Neformálne diplomatické rokovania medzi USA a Ruskom prebiehali už v minulosti, no podľa jedného zo zdrojov Reuters môžu tieto stretnutia postupne strácať význam, keďže oficiálne kanály komunikácie medzi Moskvou a Washingtonom boli v posledných týždňoch obnovené. Otázkou zostáva, či tajné rokovania prinesú nejaké reálne výsledky, alebo ostanú len ďalšou epizódou v komplikovanej diplomatickej hre. Predpokladá sa, že tieto rokovania prebiehali paralelne s oficiálnymi mierovými diskusiami medzi vysokými predstaviteľmi USA a Ruska v Saudskej Arábii 18. februára.
Rokovania v Rijáde
Zatiaľ čo vo Švajčiarsku prebiehali tajné rozhovory, v Rijáde sa 18. februára odohralo oficiálne stretnutie medzi americkou a ruskou delegáciou. Trvalo štyri a pol hodiny. Americkú stranu viedol šéf diplomacie Marco Rubio a ruskú minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Hlavným výsledkom týchto rozhovorov bolo dohodnutie vytvorenia pracovných skupín, ktoré sa budú zaoberať obnovou diplomatických vzťahov medzi USA a Ruskom.
„Musíme mať aspoň základnú normalizáciu diplomatických vzťahov, ak chceme ukončiť tento konflikt,“ povedal Rubio. Podľa Lavrova sa strany dohodli na urýchlenom vymenovaní nových veľvyslancov a stretnutí vysokých diplomatov, ktorí majú riešiť pretrvávajúce prekážky v chode veľvyslanectiev. „Dávame dokopy špičkový tím odborníkov, ktorý sa bude venovať parametrom možného ukončenia konfliktu,“ doplnil Rubio.
Možné zmiernenie sankcií a ekonomická spolupráca
Ukrajina nebola k týmto rokovaniam prizvaná, čo vyvolalo ostrú reakciu prezidenta Volodymyra Zelenského. Trump v reakcii na to vyhlásil: „Počul som, že ,neboli sme pozvaní‘. No, ste tam už tri roky. Mali ste to ukončiť pred tromi rokmi. Nikdy ste to nemali začať. Mohli ste uzavrieť dohodu.“ Tieto Trumpove vyjadrenia spolu s jeho snahou o zlepšenie vzťahov s Moskvou vyvolali mimoriadne obavy medzi spojencami USA v NATO a Európe.
„Celé tieto rokovania sa zdajú byť veľmi naklonené v prospech Ruska. Otázkou je, či to vôbec možno nazvať rokovaniami alebo skôr sériou amerických úpustkov,“ uviedol Nigel Gould-Davies z International Institute for Strategic Studies v Londýne. Hoci sa na rokovaniach explicitne nehovorilo o zrušení sankcií voči Rusku, Rubio priznal, že akékoľvek ukončenie konfliktu si bude vyžadovať ústupky z oboch strán. „Nechceme dopredu určovať, aké presne to budú,“ povedal.
Na stretnutí sa zúčastnil aj šéf Ruského fondu priamych investícií Kirill Dmitrijev, ktorý poukázal na možné spoločné energetické projekty medzi USA a Ruskom. „Potrebujeme spoločné projekty, napríklad v Arktíde,“ vyhlásil. Podľa Rubia by ukončenie vojny mohlo otvoriť „neuveriteľné možnosti“ na spoluprácu medzi USA a Ruskom v oblasti globálnej bezpečnosti a ekonomiky.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Reuters, Ukrainska Pravda, AP