Tajný bonus mnohým Slovákom uniká. Zamestnávateľ je povinný preplácať kľúčovú pomôcku

  • Okuliare a kontaktné šošovky výrazne zvyšujú pracovnú efektivitu
  • Zisti, ktorí ľudia majú nárok od zamestnávateľa na ich preplatenie
Žena s dioptriami za notebookom.
Ilustračné foto Freepik/@freepik
  • Okuliare a kontaktné šošovky výrazne zvyšujú pracovnú efektivitu
  • Zisti, ktorí ľudia majú nárok od zamestnávateľa na ich preplatenie

Nedávne štúdie ukazujú, že správne nastavené a individuálne prispôsobené vizuálne pomôcky zlepšujú zrak zamestnancov, znižujú pracovné nehody a zvyšujú produktivitu.

Požiadavky na korekčné pomôcky podľa profesií a legislatívy predstavili Mgr. Miloš Dovičin z Očnej Optiky MANIA, optometristka Ing. Dominika Štáliková a športový špecialista na beh Mgr. Rastislav Magna z Intersport Foltan Group.

Zrakové postihnutie trápi milióny ľudí

Ako informuje portál Pravda, štatistiky z roku 2023 hovoria, že vyše 285 miliónov ľudí na svete má zrakové postihnutie. Na Slovensku sa tento problém týka 80 000 ľudí, pričom 80 % prípadom by sa dalo predísť prevenciou. Väčšina prípadov zrakových postihnutí, až 90 %, je v krajinách s nízkymi a strednými príjmami, kde je prístup k očnej starostlivosti obmedzený.

Podľa štúdie z roku 2018 sa produktivita práce zvýšila o 22 % po tom, čo zberačky čajových listov v Assam dostali okuliare za 1,80 dolárov. Experimentu sa zúčastnilo 750 žien.

Ďalšia štúdia z roku 2023 v Bangladéši preukázala, že korekčné pomôcky ovplyvňujú príjem pracovníkov. Ľudia vo veku 35 až 65 rokov s ďalekozrakosťou boli rozdelení do dvoch skupín. Prvá skupina dostala okuliare hneď a druhá po ôsmich mesiacoch. Príjem prvej skupiny vzrástol z 35,30 USD na 47,70 USD mesačne, čo je nárast o 33 %. Okrem toho mohli ľudia s problémami so zrakom znovu pracovať.

Nárast produktivity je spôsobený lepším vizuálnym vnímaním detailov a znížením očného napätia, čo zvyšuje celkovú efektivitu a znižuje riziko chýb.

„Pre ľudí s poruchami zraku, ako sú krátkozrakosť, ďalekozrakosť alebo astigmatizmus, môže byť korekcia zraku kľúčová pre jasné a ostrejšie videnie. Kvalitné korekčné pomôcky môžu pomôcť znížiť únavu očí a nepohodlie spojené s námahou súvisiacou s pokusom zaostriť pri zrakových úlohách.

So správnou korekciou zraku je ľahšie udržať si koncentráciu a sústrediť sa na prácu, a tým, že sa zamestnanec vyhýba neustálemu napätiu spôsobenému snahou zaostriť môže zlepšiť efektivitu a produktivitu v práci,“ vysvetľuje optometristka Ing. Dominika Štáliková z Optiky MANIA.

Na ľudí s problémami so zrakom môžu mať správne korekčné pomôcky aj významný pozitívny psychologický účinok.

Pre každé povolanie iný typ okuliarov

Pre rôzne typy práce a profesie sa hodia odlišné druhy okuliarov. Preto je dôležité vybrať také, ktoré najlepšie zodpovedajú konkrétnym potrebám a požiadavkám zamestnancov.

Na snímke dioptrické okuliare
zdroj: Unsplash/Scott Van Daalen

„Okuliare by mali byť vhodne prispôsobené konkrétnym pracovným pozíciám a prostrediu, aby pomohli zlepšiť produktivitu a pohodlie zamestnancov. Kým manažéri musia myslieť na praktickú aj estetickú stránku, administratívni pracovníci by mali vyberať okuliare, ktoré zlepšujú ich pohodlie počas dlhých hodín strávených pred počítačom, predavači a predavačky by si mali oči chrániť pred umelým svetlom filtrom pohlcujúcim modré svetlo,“ vysvetlila optometristka D. Štáliková.

Odborníčka tvrdí, že povolania ako plavčík, profesionálny vodič, taxikár či ochrankár sú často vystavené oslneniu od slnečných lúčov odrazených od vodnej hladiny alebo kapoty áut.

Pre tieto profesie sú ideálne okuliare s polarizačným filtrom. Grafici a umelci by mali voliť okuliare, ktoré zvyšujú kontrast a zvýrazňujú farby. Športovci si vyberajú okuliare podľa konkrétneho športu, ktorému sa venujú.

„V prvom rade ale ide o kvalitný 100 % UV filter a v druhom rade je pri každom športe prínosom polarizačná optika, ktorá eliminuje slnečné odlesky z mokrej vozovky, snehu či vodnej hladiny. Extra prínosom pri outdoorových športoch sú fotochromatické sklá, ktoré na svetle automaticky stmavnú a v tieni sa automaticky zosvetlia,“ ozrejmil Mgr. Rastislav Magna.

Čo hovorí legislatíva?

Miloš Dovičin, riaditeľ siete Očných Optík MANIA, uvádza, že väčšina zamestnancov si korekčné pomôcky, vrátane dioptrických okuliarov, zabezpečuje sama. Zamestnanci sa viac starajú o svoj zrak než ich zamestnávatelia, čo znamená, že často nedostávajú žiadne príspevky na korekčné pomôcky.

V praxi sa často stretávajú s ľuďmi z rôznych odvetví, ktorí nemajú preplatené korekčné pomôcky a ani nevedia, že by takúto možnosť mohli mať.

Podľa Rozsudku Súdneho dvora EÚ C-392/21 z 22. decembra 2022 a Nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 276/2006 Z. z. o minimálnych bezpečnostných a zdravotných požiadavkách pri práci so zobrazovacími jednotkami musí zamestnávateľ zabezpečiť zamestnancovi špeciálnu korekčnú pomôcku, vrátane dioptrických okuliarov, ak sú splnené podmienky uvedené v § 7 Nariadenia.

Podmienky pre preplatenie dioptrických okuliarov určuje zamestnávateľ. Ak zamestnanec hradí náklady na korekčné pomôcky sám, zamestnávateľ by mal tento postup upraviť interným predpisom.

Korekčné pomôcky slúžia na korekciu a prevenciu zrakových porúch spojených s prácou. Zamestnávateľ môže zamestnancovi nahradiť vzniknuté náklady buď finančne, alebo poskytnutím samotných pomôcok.

Podľa legislatívy zamestnávateľ nie je povinný vyhovieť požiadavkám na konkrétnu značku či dizajn okuliarov, ale musí zabezpečiť náklady spojené s medicínskym účelom.

Zdroje: Pravda, Orbis, World Economic Forum, Národný inšpektorát práce

Najnovšie videá

Trendové videá