Tajomná jachta v talianskych vodách môže patriť Putinovi. Do vyšetrovania sa pustili Američania
- Hoci kapitán lode tvrdil, že to tak nie je, pravda môže byť inde
- Majiteľom luxusného plavidla môže byť Vladimir Putin, respektíve naň môže mať aspoň priamy dosah
- Ak sa to potvrdí, o svoju loď, pravdepodobne, príde
- Hoci kapitán lode tvrdil, že to tak nie je, pravda môže byť inde
- Majiteľom luxusného plavidla môže byť Vladimir Putin, respektíve naň môže mať aspoň priamy dosah
- Ak sa to potvrdí, o svoju loď, pravdepodobne, príde
Už niekoľko dní si ľudia po celom svete, no najmä Taliani, lámu hlavu nad tým, komu patrí jachta Šeherezáda odparkovaná v talianskom meste Marina di Carrara. O lodi ako prvý informoval The New York Times s tým, že vzhľadom na skutočnosť, že majiteľ plavidla nie je známy, naň musela vstúpiť aj polícia. Vypočutý bol aj kapitán, no ten svojho šéfa neprezradil.
o 140-metrovej lodi v hodnote približne 700 miliónov dolárov sa v meste povráva, že patrí ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. To však odmieta kapitán lode, ktorý uviedol, že majiteľ lode sa nenachádza na sankčných zoznamoch. Počas výsluchu polície kapitán lode uviedol, že ruský prezident už na lodi bol, no zároveň dodal, že sa s ním nikdy nestretol. Meno majiteľa síce kvôli dohode o mlčanlivosti prezradiť nemôže, potvrdil, že by mohlo ísť o Rusa.
The New York Times prišiel s novými informáciami týkajúcimi sa majiteľa plavidla. Americkí predstavitelia sa totiž rozhodli pozrieť sa jachte na zúbok a skúsili zistiť, komu patrí. Ide o osoby, ktoré si myslia, že jachta predsa len patrí Putinovi.
O celkovom výsledku veci neboli americkými spravodajskými agentúrami Spojených štátov urobené žiadne závery, no Američania uviedli, že našli prvé náznaky, ktoré plavidlo spájajú s Putinom. Tieto informácie vyšli na povrch po tom, čo NY Times informoval o preverovaní záhadnej lode v Taliansku.
Američania podotkli aj to, že len malá časť majetku ruského prezidenta je napísaná na jeho meno. Namiesto toho údajne využíva domy a lode, ktoré vlastnia ruskí oligarchovia. Aj napriek tomu je však možné, že by Putin mohol mať priamy dosah na Šeherezádu. To by mohlo byť zabezpečené prostredníctvom rôznych fiktívnych spoločností.
Túto teóriu potvrdzuje aj fakt, že počas pandémie koronavírusu trávil Putin veľa času v letovisku Soči nachádzajúcom sa na pobreží Čierneho mora. V lete 2020 a 2021 sa Šeherezáda v tomto letovisku nachádzala tiež.
Americký hovorca námorníctva a ministerstvo námorníctva odmietli toto možné zistenie komentovať. Viaceré tamojšie úrady ho však vyšetrujú a spolu s ním riešia aj vlastníctvo ďalších luxusných plavidiel.
Loď disponuje dvomi heliportmi, pozlátenými doplnkami v kúpeľniach a nechýba tu ani bazén. Odhadovaná hodnota plavidla je 700 miliónov eur. Podľa Boatsters Black sa jachta môže stáť útočiskom až 40 ľudí, ktorí budú ubytovaní v 22 kabínach.
Miliónové straty
Ak by sa ukázalo, že plavidlo naozaj patrí Rusovi, je možné, že by o ňu prišiel. O svoje luxusné plavidlá totiž prišli už viacerí ruskí miliardári. Príkladom je Ališer Usmanov, ktorý stratil jachtu v hodnote 600 miliónov dolárov.
Jachta Usmanovova sa podľa hrubej tonáže považuje za najväčšiu motorovú jachtu na svete a podľa denníka The Guardian je od konca októbra na dvoroch lodiarskej firmy Blohm+Voss.
Talianske úrady zadržali aj megajachtu za 578 miliónov dolárov (takmer 526 miliónov eur) patriacu ruskému oligarchovi Andrejovi Igorevičovi Melničenkovi, uvádza CNN s odvolaním sa na taliansku políciu.
Talianska polícia pre finančné zločiny uviedla, že jachtu bolo možné „nepriamo pripísať Andrejovi Melničenkovi prostredníctvom spoločnosti so sídlom na Bermudách“. Talianska vláda plavidlo označila za najväčšiu súkromnú motorovú jachtu s podporou plachiet a bola uskladnená v severovýchodnom prístavnom meste Terst.
Zdroje: Boatsters Black, CNN, NY Times