Tajomné zákutia Zeme, o ktorých 80 % Slovákov netuší. Dokáž, že k nim nepatríš
- Spoznaj tajomné miesta našej planéty vo fascinujúcom kvíze plnom záhad
- Odhaľ neznáme fakty o historických tajomstvách
- Spoznaj tajomné miesta našej planéty vo fascinujúcom kvíze plnom záhad
- Odhaľ neznáme fakty o historických tajomstvách
Naša planéta skrýva mnoho tajomstiev a záhadných miest, ktoré často odkrývajú svoju neobyčajnú krásu, ale aj históriu a zápletky, ktoré zatiaľ nie sú úplne objasnené. V tejto interaktívnej hre sa pustíme na cestu objavovania neobvyklých miest na našej planéte, ktoré by ťa mohli ohromiť a zároveň povzbudiť tvoju zvedavosť.
V novom kvíze sa ponoríme do sveta záhadných miest na Zemi. Priprav sa na dobrodružstvo a pripoj sa s nami do tohto zábavného kvízu, kde budeš mať príležitosť objavovať záhadné miesta na našej planéte. Pokiaľ máš odvahu, otestuj si vedomosti v našom kvíze.
Ktorý z ostrovov je považovaný za najviac záhadný, pretože na ňom nežije ani jeden trvalo usídlený človek?
Bouvetov ostrov je skutočne jedným z najzáhadnejších miest na Zemi. Nachádza sa v južnom Atlantiku a je jedným z najmenej dostupných a najmenej preskúmaných miest na svete. Ostrov je známy svojím extrémnym klimatickým podmienkam, skalnatým pobrežím a takmer žiadnou živou ľudskou dušou. Bol objavený v roku 1739, pričom prvá ľudská expedícia na ostrov sa konala až v roku 1927.
Ako sa volá najhlbšie miesto na Zemi?
Najhlbšou podmorskou priepasťou na Zemi je Mariánska priekopa. Táto priepasť sa nachádza pod hladinou severného Tichého oceánu a jej maximálna hĺbka je približne 10 994 metrov pod hladinou mora. Je to miesto obklopené úžasnou biodiverzitou.
Ktorý ostrov v Tichom oceáne je známy svojimi obrovskými sochami s ľudskými hlavami?
Ostrov známy svojimi obrovskými sochami s ľudskými hlavami je Veľkonočný ostrov, ktorý leží na južnej časti Tichého oceánu a patrí k Chile. Sochy, nazývané Moai, sú vytesané z kameňa a predstavujú monumentálne postavy s ľudskými tvárami. Ich presný účel a spôsob, akým boli vytvorené a prenesené na rôzne miesta na ostrove, zostávajú záhadou a predmetom vedeckého výskumu a záujmu. Tieto sochy predstavujú jedinečný historický a kultúrny poklad Veľkonočného ostrova, pričom sú jedným z jeho najvýraznejších znakov.
V ktorej krajine sa nachádza „Stratené mesto Inkov“, ktoré bolo objavené v 20. storočí?
„Stratené mesto Inkov“, známe ako Machu Picchu, sa nachádza v Peru. Toto záhadné archeologické miesto leží v pohorí Andy a bolo objavené americkým archeológom Hiramom Binghom v roku 1911. Machu Picchu je známe svojou krásnou horskou krajinou, kamennou architektúrou a zachovalými pozostatkami inkskej kultúry. Vďaka svojej záhadnej a odľahlej polohe sa stalo jedným z najznámejších a najnavštevovanejších archeologických a turistických miest na svete a bolo zahrnuté do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
Pripiať je opustené mesto, tzv. „mesto duchov“, na severe Ukrajiny. Prečo sa tak nazýva?
Mesto Pripiať sa stalo známym po Černobyľskej jadrovej katastrofe, ktorá sa stala 26. apríla 1986, keď došlo k výbuchu reaktora v jadrovej elektrárni Černobyľ v blízkosti mesta. Tento výbuch vyústil do vysokej úrovne rádioaktívneho žiarenia, čo viedlo k evakuácii celého mesta a okolitých oblastí. Mesto zostalo opustené pre svoju vysokú úroveň kontaminácie. Dnes je Pripiať známa ako „mesto duchov“ a stala sa symbolom katastrofy, ktorá mala vplyv nielen na región, ale aj na celý svet.
Ktorý podvodný systém jaskýň je najdlhší na svete?
Sistema Sac Actun je známa preto, že je najdlhším známym systémom podvodných jaskýň na svete. Tento rozsiahly systém jaskýň sa nachádza v Mexiku, v oblasti Yucatán Peninsula, a tvorí ho viac než 347 kilometrov podvodných jaskýň a chodieb. Sistema Sac Actun je taktiež považovaná za jednu z najdôležitejších lokalít pre výskum a objavovanie podvodných jaskýň na svete. Tieto jaskyne obsahujú nádherné útvary, vrátane stalaktitov a stalagmitov, a sú domovom pre množstvo rôznych druhov podvodného života.
V ktorom japonskom meste sa nachádza legendárna „Icukušima-džindža“, ktorá vedie na posvätné a nezvyčajné miesto?
„Icukušima-džindža“ je šintoistická svätyňa na pobreží rovnomenného ostrova v prefektúre Hirošima v Japonsku. Táto svätyňa je považovaná za veľmi dôležitú a je miestom mnohých tradičných náboženských obradov a festivalov. Jedným z najznámejších aspektov Icukušima-džindžy je „Torii Gate“, brána, ktorá vedie k svätyni. Torii Gate je postavená na mori a je obklopená vodou.
Aký bol hlavný účel Baziliky Cistern v Istanbule, ktorá je známa svojou nevysvetliteľnou atmosférou a starými sochami?
Hlavným účelom Baziliky Cistern v Istanbule bolo zásobovanie pitnou vodou pre obyvateľov mesta. Táto impozantná podzemná štruktúra slúžila ako obrovská nádrž na vodu v čase Byzantskej ríše. S kapacitou až 100 000 ton vody bola neoceniteľným zdrojom pre mesto a pomohla zabezpečiť jeho prežitie v prípade krízy. Dnes je Bazilika Cistern jedným z najfascinujúcejších historických miest v Istanbule, kde návštevníci môžu obdivovať jej krásu a tajomnú atmosféru.
Podľa legiend bolo Slovensko v dávnych časoch obývané drakmi. Jeden z nich mal bývať v jaskyni na území Národnej prírodnej rezervácie Súľovské skaly. Hoci sa priame dôkazy o prítomnosti draka zatiaľ nenašli, mal tam kedysi žiť aj vyhynutý jaskynný medveď. Ako sa volá táto jaskyňa?
Jaskyňa Šarkania diera je nádherným prírodným úkazom s výškou 20 metrov a dĺžkou 58 metrov. Má tvar pukliny a je významnou národnou prírodnou pamiatkou. Táto jaskyňa je otvorená pre turistov a patrí k obľúbeným miestam pre výlety v okolí mesta Žilina.
Ktorý mýtický ostrov zmizol podivnými okolnosťami a jeho existencia nie je vôbec istá?
Atlantída je legendárny stratený kontinent, ktorý podľa starovekých textov a mýtov existoval niekde v Atlantskom oceáne. Táto mystická ríša mala byť bohatá a vyspelá, pričom ale tajomne zmizla pod vodami mora. Inšpirovala mnoho spisovateľov, vedcov a dobrodruhov po celé desaťročia.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti