Takáč označil kauzu s odkrytým autom za technickú závadu: „Takúto situáciu sme nezažili 50 rokov“

  • Slovensko má štyri ohniská slintačky a krívačky
  • Zabitých bolo 2300 kusov dobytka
  • Minister Takáč obhajuje opatrenia, opozícia kritizuje reakciu
richard takáč slintačka krívačka martin chudý
Ilustračné foto TASR/Martin Baumann
  • Slovensko má štyri ohniská slintačky a krívačky
  • Zabitých bolo 2300 kusov dobytka
  • Minister Takáč obhajuje opatrenia, opozícia kritizuje reakciu

Poslankyňa Veronika Remišová (Za ľudí) v relácii O 5 minút 12 kritizovala ministra pôdohospodárstva Richarda Takáča za to, že Slovensko neprijalo adekvátne opatrenia po tom, ako Maďarsko 7. marca nahlásilo výskyt slintačky a krívačky.

„Rakúsko ich prijalo, preto sa tam doteraz nákaza na rozdiel od Slovenska nepreniesla,“ vyhlásila Remišová. Zároveň vyčítala ministrovi, že namiesto riešenia situácie sa venoval sociálnym sieťam. „Minister Takáč si v tom čase radšej dával trinásť statusov k MDŽ,“ dodala.

Reagovali sme primerane, tvrdí Takáč

Minister Takáč odmietol kritiku s tým, že opatrenia boli včasné a primerané. „Podľa odborníkov z EÚ Slovensko reagovalo primerane. Aj Európska komisia potvrdila, že všetky opatrenia boli včasné a správne,“ uviedol minister.

Remišová namietala, že aj európske inštitúcie vo svojom stanovisku vyzývajú slovenské úrady, aby zlepšili dozor nad vymáhaním opatrení a koordináciu.

Kritika usmrcovania zdravých zvierat

Situáciu okolo nákazy skomplikovalo usmrcovanie nielen nakazených, ale aj zdravých zvierat na postihnutých farmách. Nitriansky župan Branislav Becík kritizoval tento postup, na čo minister reagoval, že v takejto situácii je potrebné aj predvídanie. „V takejto situácii, ktorú sme nezažili 50 rokov, musíme aj predvídať,“ obhajoval rozhodnutie Takáč.

Minister tiež reagoval na incident, keď sa prepravovali utratené zvieratá v odkrytom aute. Označil to za individuálne zlyhanie a pravdepodobne technickú chybu. „Pravdepodobne išlo o technickú závadu počas jazdy,“ uviedol s tým, že boli prijaté opatrenia, aby sa takéto situácie neopakovali.

Takáč vysvetlil, že utratené zvieratá nie je možné zakopávať na Žitnom ostrove kvôli ochrane podzemnej vody. Preto sa zvieratá prepravujú do vojenského obvodu v Leviciach a využíva sa kafiléria v Žiline.

Aktuálna situácia na farmách

Podľa ministra pôdohospodárstva sú aktuálne na Slovensku potvrdené štyri ohniská nákazy. Nonstop prebiehajú testy na jednotlivých farmách, poľnohospodári majú príkaz monitorovať a kontrolovať každé zviera. „Doteraz bolo zabitých okolo 2 300 kusov hovädzieho dobytka. Pravdepodobne v utorok budú usmrtené všetky štyri zasiahnuté chovy,“ informoval Takáč.

Zároveň poukázal na to, že situáciu komplikuje počasie. „Z pohľadu menšieho šírenia tohto vírusového ochorenia je optimálne slnečné a teplé počasie,“ dodal minister.

Ekonomické dôsledky a kompenzácie

Minister pôdohospodárstva Takáč oznámil, že na Slovensku bolo pre slintačku a krívačku utratených približne 2 600 zvierat, prevažne hovädzieho dobytka, čo spôsobilo škody v desiatkach miliónov eur. Podľa jeho slov „škody idú do desiatok miliónov eur,“ pričom usmrcovanie zasiahlo nielen štyri chovné dvory, ale aj viacerých menších chovateľov, avšak tento zásah sa nepremietne do cien potravín ani mlieka.

Minister zároveň vyhlásil: „Predpokladáme, že táto pomoc bude hradená z európskych zdrojov, kde je fond pre mimoriadne udalosti, a tiež zo staršieho programu na rozvoj vidieka.“ Taktiež dodal, že pre väčšie farmy sa pripravuje schéma kompenzácií, ktorá by mohla trvať „týždne až mesiace“.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroj: O 5 minút 12

Najnovšie videá

Trendové videá