Takáto stavba je na Slovensku nelegálna. Developer sa nevzdáva sna, ukázal dychberúce nové návrhy
- Developer Corwin očakáva, že výstavba by mohla začať na konci roka 2022 a byť dokončená v roku 2025
- Investícia do prvej etapy Palmy by mala dosiahnuť 50 miliónov eur
- Developer Corwin očakáva, že výstavba by mohla začať na konci roka 2022 a byť dokončená v roku 2025
- Investícia do prvej etapy Palmy by mala dosiahnuť 50 miliónov eur
V zahraničí je čoraz bežnejšie, že drevostavby začínajú byť vyššie, nestavajú sa len rodinné domy. Architektonické štúdiá začínajú navrhovať kancelárske priestory, ktoré siahajú vyššie a majú niekoľko poschodí. V neďalekej Viedni je postavená hybridná výšková budova HoHo, ktorá má 24 podlaží a výšku 84 metrov. Slúži ako hotel, má niekoľko apartmánov, reštauráciu ale aj kancelárske priestory.
Svojho vyššieho súpera má v Osle. Mjos Tower je budova postavená ako celodrevená stavba, má 18 podlaží a s výškou 85,4 metrov predbehla aj viedenskú vežu.
Prvá v Československu
Predseda predstavenstva developerskej firmy Corwin Marián Hlavačka spomenul v rozhovore pre Denník N, že jeho firma plánuje postaviť v projekte Palma na Račianskej ulici v Bratislave kancelársku budovu z dreva. Predstavovala by svojou veľkosťou najväčšiu drevenú administratívnu budovu v celom Československu.
„Boli by sme radi, ak by sme z dreva mohli v Palme postaviť jednu obytnú a jednu kancelársku budovu. A to aj napriek tomu, že náklady na takéto stavby vychádzajú vyššie, než v prípade klasických železobetónových konštrukcií,“ povedal Samuel Csáder, projektový manažér Corwinu pre Trend.
Yimba nedávno informovala o tom, že projekt odhaľuje ďalšie svoje detaily. Vizualizácie na svojom webe zverejnil ateliér A3. Na projekte spolupracujú taktiež architekti z dánskeho ateliéru Gehl Architects.
Pýcha udržateľnej architektúry
Dostavaním novej Palmy by vznikla v Bratislave konečne budova, ktorá by zodpovedala kvalite udržateľnej zahraničnej architektúry. Nové vizualizácie, ktoré zverejnil ateliér A3 ukazujú, že novostavby by mali byť postavené čo najbližšie Račianskej ulici. Práve tam by sa mala pýšiť unikátna drevostavba.
Okrem novostavieb tu budú zachované aj niektoré staršie časti. Najmä zámočnícka dielňa z roku 1963, ale aj Silo, ktoré je do veľkej miery symbolom celej Palmy, píše v článku Yimba.
Developer Corwin očakáva, že výstavba Palmy by mohla začať na konci roka 2022 a byť dokončená v roku 2025. Investícia do prvej etapy by mala dosiahnuť 50 miliónov eur.
Problémy s legislatívou
Na Slovensku sme mohli mať výškové drevostavby už dávno. Na vine je však legislatíva. Tá zatiaľ nedovoľuje stavať viacpodlažné drevostavby. Pritom tu máme viacero architektonických ateliérov zameraných presne na to.
„Som presvedčený, že na Slovensku je potenciál takúto stavbu pripravovať so zámerom povzbudiť lokálny trh. To je možné len cez masívnu participáciu slovenských profesionálov,“ uvádza Pavol Pokorný z ateliéru Pokorny architekti pre Trend.
Hlavačka v rozhovore pre Denník N taktiež sľúbil, že na vybudovanie drevostavby na Račianskej ulici by si určite prizval aj odborníkov zo zahraničia.
Pomalými krokmi napredujeme. Len prednedávnom sa novelizovala okrem iného aj norma požiarnej bezpečnosti stavieb, ktorá doteraz umožňovala stavať len dvojpodlažné drevodomy či objekty určené na bývanie.
Po novom môžu drevené stavby určené na bývanie vyrásť až do výšky piatich podlaží. V porovnaní s Rakúskom, Nórskom, Japonskom či inými krajinami je to stále málo na to aby sa drevostavby od Corwinu postavili.
Zdroje: Yimba, Hoho, Trend, Denník N