Takmer 10-tisíc Slovákov zbankrotovalo. „Obávam sa, že bude ešte horšie,“ tvrdí analytička

  • Vlani mesačne v priemere zbankrotovalo 860 občanov Slovenska
  • Pandémia, inflácia či vojna na Ukrajine sa podpísali na našich peňaženkách
Prázdna peňaženka
Ilustračné foto: Unsplash/Mehrpouya H, Towfiqu barbhuiya
  • Vlani mesačne v priemere zbankrotovalo 860 občanov Slovenska
  • Pandémia, inflácia či vojna na Ukrajine sa podpísali na našich peňaženkách

Svet má za sebou v mnohých ohľadoch ťažký rok a výnimkou nie je ani Slovensko. Počet osobných bankrotov sa minulý rok medziročne zvýšil. Vlani zbankrotovalo 9 674 Slovákov, čo je v porovnaní s predminulým rokom o 11,95 % viac.

V pondelok o tom informovala spoločnosť CRIF – Slovak Credit Bureau (CRIF SK), ktorá spravuje úverové registre bankových aj nebankových inštitúcií.

Analytička: Obávam sa, že v tomto roku počet bankrotov ešte vzrastie

Medziročný nárast osobných bankrotov nasleduje po dvoch rokoch ich poklesu. „Dôvodom nárastu počtu osobných bankrotov v minulom roku sú dôsledky pandemickej situácie. Rada by som sa mýlila, no obávam sa, že v tomto roku bude situácia dramatickejšia a počet osobných bankrotov vzrastie výraznejšie. Vplyv na to bude mať vysoká zadlženosť obyvateľov Slovenska, všeobecný nárast cien – najmä cien energií a vysoká inflácia,“ uviedla hlavná analytička CRIF SK Jana Marková.

penazenka, peniaze
zdroj: Unsplash/Emkal

Vlani mesačne v priemere zbankrotovalo 860 občanov Slovenska. Zo všetkých osobných bankrotov, ktoré súdy vyhlásili v minulom roku, si oddlženie konkurzom zvolilo 9 560 dlžníkov, pre oddlženie splátkovým kalendárom sa rozhodlo iba 114 dlžníkov. Vlani bolo 9 002 osobných bankrotov vyhlásených na majetok fyzických osôb a 672 zbankrotovaných dlžníkov predstavovali fyzické osoby – podnikatelia.

Marková dodala, že minulý rok súdy vydali 9 746 rozhodnutí o zrušení konkurzu, z čoho až 8 815 (90,45 %) tvorili rozhodnutia o zrušení konkurzu pre nedostatok majetku. Iba 931 (9,55 %) dlžníkov disponovalo majetkom, z ktorého sa mohla uhradiť aspoň časť dlhov.

Vlani najviac bankrotovali medzi mužmi tridsiatnici (29,47 %) a spomedzi žien štyridsiatničky (29,14 %). Medzi mužmi, ktorí zbankrotovali minulý rok, malo 2,93 % dlžníkov vysokoškolské vzdelanie. Spomedzi zbankrotovaných žien malo absolvovanú vysokú školu 2,87 % dlžníčok.

Analytička dodala, že medzi dlžníkmi, ktorí vlani zbankrotovali, bolo aj jedno osemročné dieťa. Zbankrotovali aj trinásti osemdesiatnici a dvaja deväťdesiatnici.

V roku 2022 počet bankrotov stúpol

Ako sme ťa už informovali, v roku 2021 zbankrotovalo 8 641 obyvateľov Slovenska. Vyplýva to z analýzy spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau, ktorá spravuje úverové registre bankových i nebankových inštitúcií.

Počet osobných bankrotov v roku 2021 bol v porovnaní s rokom 2020 s 11 249 osobnými bankrotmi o 23,18 percenta nižší. Počet osobných bankrotov vtedy medziročne klesol už druhý rok za sebou, v roku 2020 bol však pokles strmší – dosiahol až 30,42 percenta.

„Na takomto výraznom prepade počtu osobných bankrotov v roku 2020 sa podieľala zmena konkurznej legislatívy, ktorá nadobudla účinnosť 1. januára 2020, a ovplyvnila aj počty osobných bankrotov v roku 2021. Tá okrem iného sprísnila jednu z podmienok, za ktorých je možné žiadať o oddlženie formou konkurzu – a to, že exekúcia musí trvať aspoň jeden rok,“ uviedla Ing. Jana Marková.

Z tlačovej správy tiež vyplývalo, že z celkového počtu 8 641 osobných bankrotov v roku 2021, si oddlženie formou konkurzu zvolilo 8 562 dlžníkov (99,09 %). Pre oddlženie formou splátkového kalendára sa rozhodlo 79 dlžníkov (0,91 %).

Z už spomínaného celkového počtu 8 641 bankrotov ich pripadalo 5 360 na mužov. Na ženy ich zas bolo 3 281. Čo sa vekovej kategórie týka, rovnako ako v roku 2020, aj v minulom roku sa najväčšou skupinou dlžníkov s osobnými bankrotmi štyridsiatnici. Nasledovali tridsiatnici a medzi dlžníkmi bol aj jeden dospelý tínedžer či sedemnásti osemdesiatnici.

Zdroje: TASR, Archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá