Takmer 500-tisíc Slovákov dostane zvýšené viaceré príplatky. Zamestnávatelia sa búria
- Príplatky za prácu v noci či počas sviatku sú jediné správne nastavené
- Zamestnávatelia sa zvyšovania obávajú
- Žiadali vládu o zmenu zákona
- Príplatky za prácu v noci či počas sviatku sú jediné správne nastavené
- Zamestnávatelia sa zvyšovania obávajú
- Žiadali vládu o zmenu zákona
Nová minimálna mzda potešila zamestnancov, zamestnávatelia však žiadali zmenu zákona. Spolu so zvýšením mzdy sa totiž zvýšia aj príplatky za prácu v noci či počas sviatkov. Aj keď sa tak má stať až v roku 2025, už teraz sa toho firmy obávajú.
Jednou z firiem, ktorá má obavy, je aj známa košická sieť pekární. Na problematiku poukázali spravy.rtvs.sk.
Obávajú sa veľkého navýšenia
Ako sme ťa už informovali v článku, minimálna mzda bude od januára 2025 vo výške 816 eur. Túto sumu stanovuje zákonný automat, pretože sa zástupcovia zamestnávateľov a zamestnancov nedohodli na výške minimálnej mzdy. Informoval o tom minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD) po zasadnutí Hospodárskej a sociálnej rady SR. S novou výškou minimálnej mzdy však narastajú aj príplatky za prácu v noci a víkendy, keďže sa ich hodnota vypočítava z hodnoty mzdy.
Príplatky za prácu v noci, počas sviatkov či cez víkendy sa vypočítavajú na základe hodinovej mzdy. Zatiaľ čo za rok 2024 je minimálna hodinová hodnota 4,310 eura, od budúceho roka to bude 4,690 eura, informuje portál podnikajte.sk. Zvyšovanie príplatkov zamestnávatelia kritizujú. Firmy dokonca žiadali o zmenu zákona, no bez úspechu.
Ako informoval generálny riaditeľ pekární v Košiciach Viktor Gumán, v pekárňach pracuje približne 300 ľudí. Všetkým sa nezvýši len mzda, ale aj príplatky. „Zhruba 81 % času, keď sa vyrába čerstvé pečivo, deje sa tak najmä v príplatkovo exponovaných časoch. Musíme vyrábať v noci, musíme vyrábať cez sviatok, musíme vyrábať v nedeľu.“
Problém sa však netýka iba pekárov či potravinárov. Ako ozrejmil prezident Republikovej únie zamestnávateľov Miroslav Kiraľvarga, zhruba 20 % z celkového počtu ľudí, ktorí pracujú, majú nárok na nejaký príplatok. „Takže plus mínus 500-tisíc dostane nejaký príplatok.“
Chceli stanoviť vlastnú výšku príplatku
Zamestnávatelia taktiež navrhovali, aby si v niektorých prípadoch mohol zamestnávateľ určiť výšku týchto príplatkov sám. Tento návrh však odborári aj ministerstvo práce zamietli. Kiraľvarga vysvetlil, že všade, kde nie sú odborári, sa ide podľa zákona. Rovnako tak, kde je podniková kolektívna zmluva, kde sú odborári a vyjednávajú, tak sa ide podľa zákona, ak sa sociálni partneri nevyjadria inak. „Dohodu sme nemysleli tak, že príplatky budeme znižovať. Možno jeden rok ich nenavýšime, lebo zvýšime tarifné mzdy zamestnancom,“ doplnil Kiraľvarga.
„Predpokladáme, že tá iná výška by nebola vyššia, pretože takáto možnosť v Zákonníku práce už je, čiže by bola zmrazená alebo prípadne nižšia,“ vyjadrila sa na margo návrhu zamestnávateľov prezidentka Konfederácie odborových zväzov SR Monika Uhlerová. Na situáciu reagoval aj minister práce Erik Tomáš. Ten oznámil, že skupiny o príplatkoch ešte budú diskutovať až do posledného finálneho hlasovania v Národnej rade SR.
Na príplatky by sa siahať nemalo
Pre spravy.rtvs.sk sa vyjadril aj ekonóm Ľuboš Pavelka. Ten tvrdí, že siahnuť ľuďom na príplatky nie je správne, keďže v porovnaní s krajinami V4 Slováci už teraz zarábajú najmenej. Podľa neho sú navyše v našej krajine správne nastavené len príplatky za sviatok a za nadčas. Tie sa totiž počítajú z tarifnej mzdy, zatiaľ čo ostatné sa počítajú z minimálnej mzdy. „Teda aj vysokokvalifikovaní zamestnanci dostávajú úplnú almužnu, keď odpracovali nočnú zmenu, sobotu alebo nedeľu.“
Súčasná minimálna mzda na Slovensku je 750 eur mesačne v hrubom. Napísali sme, že podľa zistení inštitútu holandskej nadácie WageIndicator to na dôstojný život jednoducho nestačí. Táto suma postačuje len na 78 % základných výdavkov. Menšiu minimálnu mzdu v rámci EÚ zarábajú už len v Lotyšsku (700 eur), Maďarsku (697 eur), Rumunsku (663 eur) a Bulharsku (477 eur).
Zdroje: podnikajte.sk, spravy.rtvs.sk, Startitup