Takmer 500-tisíc Slovákov má „našliapnuté“ k psychiatrii. Všetko pre mäkkú drogu, ktorej nevieme odolať

  • Ministerstvo zdravotníctva vyzýva verejnosť zapojiť sa do výzvy „suchý február“
  • Cieľom je nepiť alkohol celý mesiac
  • Slovensko s ním má vážny problém
alkohol urgent
Ilustračná fotografia TASR/Radovan Stoklasa, Unsplash/Alvis Taurēns
  • Ministerstvo zdravotníctva vyzýva verejnosť zapojiť sa do výzvy „suchý február“
  • Cieľom je nepiť alkohol celý mesiac
  • Slovensko s ním má vážny problém

Myslíš, že by si bez problémov vydržal mesiac nepiť? Teraz máš príležitosť sa skutočne preukázať. Zapojením sa do osvetovej kampane Suchý február sa môže verejnosť otestovať, ako zvláda mesiac abstinencie od alkoholu.

Pridaj sa ku kampani

Upozorňuje na problematiku nadmernej konzumácie alkoholu. Alkohol je podľa ministerstva na Slovensku dlhodobým problémom, ktorý priamo súvisí so samovraždami, smrteľnými dopravnými nehodami či rodinnými tragédiami. 

Rizikovo pije podľa rezortu na Slovensku viac ako 400 000 ľudí. Cieľom kampane nie je, aby ľudia prestali piť alkohol úplne, ale aby si preverili, kde je ich miera.

Ľudia by mali skúsiť otestovať sa. My to bežne ponúkame ľuďom, ktorí k nám prídu a tvrdia, že nemajú problém s alkoholom – vyskúšajte mesiac nepiť,“ poznamenal hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre medicínu drogovo závislých a riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica.

Ak to človek podľa neho dokáže, tak zrejme ide o konzumenta, ktorý by si mal dávať pozor na pitie, ale nemusí vyhľadať pomoc. „Ak ale po týždni, po dvoch zlyhá a nedokáže to – mal by vyhľadať odbornú pomoc,“ upozornil Okruhlica. Varovným signálom podľa neho je aj prípad, keď človek síce mesačnou abstinenciou prejde, ale počas nej má problémy so spánkom, má chuť na alkohol a musí sa prekonávať.

Do kampane pozval ľudí aj riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Košice Boris Bodnár. „V susednom Česku až 80 percent populácie eviduje, že takáto kampaň beží,“ ozrejmil a poukázal, že v Česku funguje suchý február už desať rokov. Osvetovú kampaň chcú odborníci rozšíriť aj na Slovensku.

Reálny problém

Väčšia popularita výzvy by na Slovensku rozhodne nebola na škodu. Alkohol je totiž najčastejšou príčinou hospitalizácií na psychiatrických oddeleniach. Vyplýva to z dát Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI). Liečba duševných problémov, na ktorých začiatku je nadmerné pitie alkoholu, si vlani vyžiadala najvyššie náklady spomedzi všetkých ochorení súvisiacich s duševným zdravím.

Ak sa však pozrieme na celkovú nákladovosť diagnóz, ktoré súvisia s duševným zdravím, poruchy psychiky a správania spojené s užívaním alkoholu medzi nimi vyčnievajú. Len Dôvera vynaložila na liečbu pacientov, ktorých do psychiatrickej ambulancie doviedol problém s alkoholom, takmer 7 miliónov eur,“ upozorňuje riaditeľ úseku vzťahov s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti v poisťovni Dôvera Marian Faktor.

opitý muž ležiaci na tráve
zdroj: Unsplash/Thom Masat

Odborníci súčasne upozorňujú na takzvanú poddiagnostikovanosť alkoholizmu. Odhaduje sa, že iba 10 percent pacientov so závislosťou od alkoholu je diagnostikovaných, percento liečených je ešte nižšie.

Závislosť od alkoholu sa spravidla viaže s inými psychickými či somatickými ochoreniami, ktoré si vyžadujú ďalšie náklady na liečbu.

Najčastejšie somatické zdravotné dôsledky sú poškodenia pečene vrátane cirhózy pečene, poškodenia pankreasu, vysoký krvný tlak, onkologické ochorenie, diabetes mellitus, epilepsia. V neposlednom rade sú to otravy, úrazy a napadnutia, sebapoškodzovanie a podobne,“ dodala námestníčka riaditeľa Odborného liečebného ústavu psychiatrického v Prednej Hore Zuzana Krajňáková.

Znepokojivé čísla

Medzi najnákladnejšie psychiatrické diagnózy podľa dát poisťovne Dôvera patria poruchy psychiky a správania zapríčinené užívaním alkoholu, paranoidná schizofrénia a depresia. Dáta z NCZI ukazujú, že v psychiatrických ambulanciách v roku 2021 lekári vyšetrili 27,2 tisíca osôb na poruchy psychiky a správania zapríčinených užívaním alkoholu.

Podrobenie sa dychovej skúške
zdroj: TASR/Martin Baumann

Ide o viac ako 7 percent z celkového počtu vyšetrených osôb, o najnižší počet v sledovanom období rokov 2011 až 2021 a mierny pokles aj oproti predchádzajúcemu roku. Závislých od alkoholu bolo 20,6 tisíca osôb, čo je 75,8 % z celkového počtu vyšetrených osôb, ktorých zdravie poškodil alkohol.

V roku 2021 sa na Slovensku zároveň stalo 548 samovrážd, z toho tretina samovrážd sa udiala pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej psychotropnej látky.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá