Takmer polovica Slovákov chce predčasné voľby: Za zachovanie vlády sú voliči týchto strán (PRIESKUM)

  • Takmer polovica Slovákov by privítala predčasné voľby
  • Voliči opozičných strán sú jednoznačne za
  • Podporovatelia koalície preferujú pokračovanie vlády
parlament
Ilustračný obrázok TASR/Jaroslav Novák
  • Takmer polovica Slovákov by privítala predčasné voľby
  • Voliči opozičných strán sú jednoznačne za
  • Podporovatelia koalície preferujú pokračovanie vlády

Nový prieskum agentúry NMS Market Research pre TV Markíza odhalil, že až 44 % Slovákov by privítalo predčasné parlamentné voľby. Tretina opýtaných by naopak preferovala, aby súčasná vláda pokračovala s tesnou väčšinou 76 poslancov.

Názory sa líšia podľa straníckych preferencií

Zaujímavé je, že názory sa výrazne líšia podľa straníckych preferencií. Najväčšími zástancami predčasných volieb sú voliči Progresívneho Slovenska (87 %) a Demokratov (85 %). Výrazne ich podporujú aj voliči Sme rodina (77 %), hnutia SLOVENSKO (72 %) a SaS (65 %).

Na druhej strane, za pokračovanie súčasnej vlády sú najmä voliči Smeru-SD, kde až 75 % podporuje vládnutie s tesnou väčšinou. Podobný názor zdieľajú aj voliči Hlasu-SD (59 %), Republiky (58 %) a SNS (56 %).

Prieskum tiež ukázal, že za zachovanie súčasného stavu sú najmä ľudia nad 65 rokov. Vyše štvrtina opýtaných sa k tejto otázke nevedela vyjadriť. Prieskum sa realizoval na reprezentatívnej vzorke tisíc respondentov v dňoch 4. – 9. decembra 2024.

Demokrati spustili zber podpisov

O predčasných voľbách sa šušká už dlhšie. Ešte začiatkom októbra sme informovali, že mimoparlamentná strana Demokrati spustila zber podpisov na celoslovenské referendum s názovom „Stačilo Fica“. Podľa Demokratov premiér Slovenskej republiky Robert Fico (Smer-SD) vedie „politiku deštrukcie“. Podľa nich je jedinou „reálnou a zároveň legislatívnou cestou“, ako túto politiku zastaviť, práve referendum.

Strana, ktorej líder je exminister obrany Jaroslav Naď, sa tak snaží o predčasné ukončenie funkčného obdobia súčasnej vlády. Taktiež mali za cieľ zrušenie doživotnej renty pre Roberta Fica či obnovenie činnosti Úradu špeciálnej prokuratúry a Národnej kriminálnej agentúry. 

Startitup vtedy medzi koaličnými aj opozičnými politikmi zisťoval, čo si myslia o petícii na uskutočnenie referenda za predčasné voľby. Náš redaktor Lukáš Kovalčík sa politikov pýtal, či sa pripoja k tejto iniciatíve, či podľa nich môže mať teoretické referendum šancu na úspech, alebo skôr ide o zviditeľnenie strany.

Politici pre Startitup zodpovedali aj to, či by v prípade dostatočného vyzbierania podpisov a splnenia všetkých náležitostí prezident Pellegrini referendum vyhlásil.

Tibor Gašpar, Martina Holečková
zdroj: Startitup/Matej Martinec

Nezaradená poslankyňa Martina Holečková sa vtedy vyjadrila, že petícia na uskutočnenie referenda je legitímny nástroj opozičnej politiky, aj keď sú Demokrati mimoparlamentná strana. Vyjadrila sa, že podporuje všetky aktivity, ktoré skrátia volebné obdobie súčasnej vlády.

„Pretože po tom, ako bol prijatý konsolidačný balíček, ktorý sa dotkne naozaj každého jedného Slováka či Slovenky, tak je na mieste aj takáto forma,“ povedala pre Startitup Holečková.

Vyjadrenie podpredsedu parlamentu

K petícii sa pre našu redakciu vyjadril aj podpredseda parlamentu Tibor Gašpar (Smer-SD). „Ja hovorím, že či už je to petícia, alebo čo to bude, podľa práva je dôležité to, že občania majú právo vyjadrovať svoju nespokojnosť,“ vyjadril sa na kameru.

Dodal, že podľa neho je potrebné mať na zreteli, že „práve tí, ktorí to dnes robia – Demokrati –, úplne ignorovali vôľu občanov, keď tu vládli v rokoch 2020 až 2023“.

Gašpar sa nechal počuť, že vtedy sa vyzbieralo vyše 600-tisíc podpisov na predčasné voľby, no tie sa neuskutočnili. „Mne vadí len tá dvojtvárnosť týchto ľudí, lebo je najlepšie, ak rozhodujú o verejných veciach ľudia, a to aj formou referenda napríklad.“ 

Celú exkluzívnu anketu z parlamentu nájdeš v článku

O predčasných voľbách hovoril aj Fico

Scenár predčasných volieb na Slovensku naberá reálnejšie kontúry. Po opozícii ich možnosť prvýkrát otvorene pripustil aj premiér Robert Fico počas osláv 25. výročia strany Smer-SD. „Prajem si, aby sme vydržali do roku 2027, ale buďme realistami,“ prekvapil Fico prítomných 1 600 hostí. Naznačil, že jeho vláda čelí komplikovanej situácii s tesnou parlamentnou väčšinou.

Premiér zároveň vyslal jasný signál smerom k poslancom okolo Rudolfa Huliaka, keď zdôraznil, že odmieta „rešpektovať politické vydieranie“ pre udržanie vládnej väčšiny.

Tieto vyjadrenia naznačujú, že stabilita súčasnej vlády môže byť krehkejšia, než sa na prvý pohľad zdalo. Predčasné voľby sa tak stávajú jednou z reálnych alternatív politického vývoja na Slovensku, napísali sme v komentári

FOTO Poslanci rokujú o návrhu štátneho rozpočtu na rok 2025

Čítajte viac z kategórie: Politika

Zdroje: tvnoviny.sk, SIU

Najnovšie videá

Trendové videá