Takto sa to nerobí, kritizuje Heger Česko za zavedenie hraničných kontrol

  • Podľa premiéra sa stala chyba na českej strane
  • Premiér a Mikulec volajú po dôslednej ochrane vonkajšej schengenskej hranice
Eduard heger stojí pri vlajkách
FB/Eduard Heger
  • Podľa premiéra sa stala chyba na českej strane
  • Premiér a Mikulec volajú po dôslednej ochrane vonkajšej schengenskej hranice

Myslím si, že trochu tu zlyhala práca na strane Českej republiky. Na adresu zavedenia hraničných kontrol na hraniciach s Českou republikou to dnes uviedol predseda vlády Eduard Heger (OĽANO).

Osobne si myslím, že takto sa to nerobí. Treba to riešiť v komunikácii a nie takýmito prekvapeniami. My sme súčasťou schengenu a je úplne absurdné očakávať, že my budeme chrániť hranicu medzi Slovenskom a Maďarskom a medzi Slovenskom a Českom a podobne. Schengen je o voľnom pohybe tovaru aj osôb. O akých hraničných kontrolách tu hovoríme?“ povedal Heger.

Kontroly od polnoci

Predseda vlády si myslí, že tento krok, ktorý urobila Česká republika a zavádza aj Rakúsko, nie je správny. „My máme jedinú schengenskú hranicu, a to je s Ukrajinou. Ukrajina je vo vojne a tam je úplne iný režim teraz,“ povedal Heger.

„Treba hovoriť, že ak Maďarsko má problém na hranici so Srbskom, lebo zabezpečuje schengenskú hranicu a potrebuje pomoc európskych krajín na posilnenie kontroly, samozrejme, veľmi radi to urobíme. Riešenie je pomôcť Maďarom na hranici so Srbskom a, samozrejme, intervenovať do Turecka, aby dodržiavali dohody, ktoré dodržiavať majú. Však za to platí EÚ veľké peniaze,“ dodal.

Rakúsko od polnoci začne vykonávať kontroly na hraniciach so Slovenskom. Ráno to oznámil hovorca ministra Gerharda Karnera, informuje o tom verejnoprávny vysielateľ ORF. Samotný Karner v relácii Journal um acht rádia Ö1 uviedol, že Rakúsko bude nasledovať krok Česka. To oznámilo hraničné kontroly počnúc štvrtkom v dôsledku zvýšeného počtu nelegálnych migrantov prechádzajúcich hranice.

Politická atmosféra je v posledných mesiacoch turbulentná

Schengenskú hranicu treba chrániť

Premiér Eduard Heger a minister vnútra Roman Mikulec (obaja OĽANO) volajú po dôslednej ochrane vonkajšej schengenskej hranice členskými štátmi EÚ. Po stredajšom rokovaní vlády avizovali pomoc Maďarsku na hranici so Srbskom, píše TASR.

Mikulec zopakoval, že problém nelegálnej migrácie treba riešiť na celoeurópskej úrovni. „My si plníme svoje úlohy vo vzťahu k schengenskej hranici na 100 percent,“ zdôraznil. Ak by si tieto povinnosti plnili aj ďalšie krajiny, nedochádzalo by podľa neho k sekundárnej migrácii.

Poskytnutie pomoci Maďarsku a ďalším krajinám pri ochrane vonkajšej schengenskej hranice by podľa Mikulca mohlo pomôcť, aby Česko a Rakúsko stiahli avizované kontroly na hraniciach so Slovenskom.

Roman Mikulec
zdroj: TASR/Roman Hanc

Tvrdí, že Slovensko nemá problém zaviesť kontroly na hranici s Maďarskom, ale „dodržiavame zákony EÚ a schengenský kódex, ktorý hovorí, že toto má byť ako posledné opatrenie“. V pondelok (3. 10.) by o tom chcel hovoriť s ďalšími ministrami.

Premiér Heger dodal, že opatrenia, ktoré v súvislosti s kontrolou vnútorných hraníc robí Česko a Rakúsko, nie sú správne, lebo idú proti Schengenu. Riešenie vidí tiež v poskytnutí pomoci Maďarsku na hranici so Srbskom. Tiež v intervencii, aby Turecko dodržiavalo svoje dohody.

Hlavný hraničný splnomocnenec SR Robert Gucký takisto apeluje na zvýšenú aktivitu preventívnych a bezpečnostných opatrení EÚ na vonkajšej hranici Schengenu a v krajinách západného Balkánu, cez ktoré vedú hlavné trasy migračných tokov, rovnako tak na zintenzívnenie komunikácie s krajinami pôvodu, odkiaľ migranti prichádzajú.

Gucký upozorňuje aj na potrebnú harmonizáciu opatrení jednotlivých krajín, ktoré sa týkajú boja proti nelegálnej migrácii. 

Česká republika aj Rakúsko ohlásili dočasné zavedenie kontrol na hraniciach so Slovenskou republikou od polnoci zo stredy na štvrtok (29. 9.). Dôvodom je zvýšená nelegálna migrácia.

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroje: SITA, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá