Takto šetria boháči: Finančný expert prezradil spoločné zvyky milionárov

  • Expert na financie venoval roky svojho života rozhovorom s milionármi
  • Vo svojej štúdii pomenoval niekoľko ich spoločných charakteristík aj zvykov
muž v obleku sedí a číta a peniaze padajú z neba
Unsplash/Emre Aliriz, Eyestetix Studio
  • Expert na financie venoval roky svojho života rozhovorom s milionármi
  • Vo svojej štúdii pomenoval niekoľko ich spoločných charakteristík aj zvykov

Expert na financie venoval roky svojej práce zisťovaniu ako šetria milionári. Tom Corley je účtovníkom aj autorom štúdie, ktorá jeho zistenia prezrádza.

Corley začal so zberom dát k svojej štúdii Zvyky bohatých ešte v roku 2004, informuje The Independent. Päť rokov viedol s boháčmi rozhovory a narazil na niekoľko podobných charakteristík a zvykov.

Ak chceš šetriť ako milionár, má pre teba niekoľko dobrých rád.

Nepôjde to zrejme rýchlo

Finančný poradca ako bohatých definoval tých, ktorí mali hrubý ročný príjem aspoň 160-tisíc amerických dolárov, pričom ich čistý majetok predstavoval aspoň 3,2 milióna dolárov.

Priemernému milionárovi v jeho štúdii trvalo 12 až 32 rokov, kým nahromadil čistý majetok vo výške od 3 do 7 miliónov dolárov. Rozprával sa dokopy s 225-timi boháčmi.

Pre CNBC načrtol Corley tri najčastejšie zvyky ľudí s plnými vreckami.

Kategórie milionárov

Milionári sa podľa neho delia do štyroch kategórií. Prvou sú sporitelia-investori, pre ktorých je bežnou rutinou sporenie aj investovanie. Druhou kategóriou sú podľa jeho slov firemní šplhúni, ktorých hlavným cieľom je stúpať po firemnom rebríčku.

Podnikateľ
zdroj: unsplash/rupixen.com

Tretiu kategóriu pomenoval virtuózi, ktorí podľa neho patria medzi najlepších v tom, čo robia a za svoje znalosti aj odbornosť sú vysoko platení.

Poslednú skupinu pomenoval snílkovia. Ide o ľudí, ktorí si plnia svoj sen, napríklad si založili svoj vlastný podnik.

Podľa experta si najmenšie riziko vyžaduje cesta sporiteľa-investora, minimálne v porovnaní s tými, ktorí sa rozhodli zrealizovať svoj podnikateľský sen. Až 88 % milionárov, s ktorými sa rozprával, však uviedlo, že je pre ich dlhodobý finančný úspech rozhodujúce najmä sporenie.

20 % výplaty

Pri skúmaní ich životov a správania zistil, že bohatí ľudia mohli k svojmu majetku prísť rôznymi spôsobmi, no aj napriek tomu mali mnohí z nich podobné zvyky. Ide napríklad o spomínané sporenie a investovanie a Corley sa domnieva, že si práve tento zvyk dokáže osvojiť takmer každý.

Jedným zo spoločných zvykov milionárov bolo odhodlanie sporiť 20 či viac percent z každej výplaty. „Každý sporiteľ-investor v mojej štúdii dôsledne sporil 20 % alebo viac zo svojej čistej mzdy pri každej výplate.“ Dodal, že väčšina respondentov tak robila automatizovaným výberom.

Daných 20 % neskôr zväčša rozdelili. 10 % zvyčajne putovalo na dôchodkové účty a zvyšných 10 % do úspor.

Investovanie

Pre milionárov bolo bežné, že nahromadené 10-percentné mesačné úspory premenili na investície, ktoré v konečnom dôsledku naberali na hodnote.

Prvé investované peniaze nemuseli predstavovať vysokú sumu. Keď sa však investovanie prelomilo v zvyk, viedlo to k nahromadeniu značného bohatstva.

peniaze
zdroj: Unsplash/Towfiqu Barbhuiya

Snílkovia zvyčajne nemali možnosť svoje úspory investovať hneď na začiatku svojej kariéry, pretože peniaze vrážali do vlastného podnikania. Začali tak však robiť hneď, ako si to dovoliť mohli.

Ak ti pripadá 20 % ako veľa, nevadí. Podľa slov odborníka dokáže aj dôsledné sporenie menšieho percenta pomôcť splniť budúce finančné ciele.

Šetrnosť

Počas niekoľko ročnej štúdie identifikoval Corley ako spoločnú črtu milionárov aj šetrnosť. Táto vlastnosť sa prejavovala u všetkých štyroch typov milionárov: „Šetriť začali v okamihu svojej prvej výplaty.“

Šetrnosť nevyhnutne neznamená, že sa ľudia z jeho rozhovorov o niečo ukrátili. Podľa Corleyho ide skôr o uvedomovanie si toho, ako človek míňa svoje peniaze. Dôležité je tiež zamerať sa na platenie za kvalitné výrobky a služby. Zabudnúť netreba ani na prieskum trhu a hľadanie najvýhodnejších cien.

Corley podotýka, že šetrnosť sama o sebe z teba boháča neurobí. „Je to len jedna časť skladačky bohatých návykov, ktorých je veľa. Umožní vám však ušetriť väčšie množstvo peňazí. Čím viac úspor máte, tým viac peňazí môžete investovať.“

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: The Independent, CNBC

Najnovšie videá

Trendové videá