Takto vyzerá mesto s miliónom stromov. Zelené ulice, v ktorých si nazbieraš košík jabĺk
- Architekt Boeri chce vidieť v mestách viac zelene a znížiť tak znečistenie a zvrátiť klimatická katastrofu
- Kampaň pozýva všetkých, ktorí majú na túto oblasť vplyv, aby zvážili stavby zelenej architektúry a vysádzali viac stromov vo verejnom priestore

- Architekt Boeri chce vidieť v mestách viac zelene a znížiť tak znečistenie a zvrátiť klimatická katastrofu
- Kampaň pozýva všetkých, ktorí majú na túto oblasť vplyv, aby zvážili stavby zelenej architektúry a vysádzali viac stromov vo verejnom priestore
Taliansky architekt Stefano Boeri dostal nápad doslova za milión. Vo svojom najnovšom projekte navrhol mesto, v ktorom chce vysadiť milión stromov. Ide o globálnu kampaň, informoval o tom lifestylový časopis Euronews.
Boeri chce vidieť v mestách viac zelene a znížiť tak znečistenie a zvrátiť klimatická katastrofu. Kampaň pozýva všetkých, ktorí majú na túto oblasť vplyv, vrátane architektov, výskumníkov, developerov a mimovládnych organizácií, aby zvážili stavby zelenej architektúry a vysádzanli viac stromov vo verejnom priestore.
V súčasnosti totiž produkujú mestá viac ako 70 percent globálnych emisií CO2.
Viac lesov = vyššia kvalita života
V jeho prieskume vysvitlo, že viac lesov zlepšuje kvalitu života v týchto oblastiach. „Mestské lesníctvo tiež poskytuje ekosystém, čistí vzduch a pomáha v boji proti zvyšujúcim sa teplotám,“ píše architekt pre Euronews.
Podľa neho, mať krátku dostupnosť do zelených lokalít môže znížiť riziko vzniku určitých chorôb a mať pozitívny vplyv na dĺžku života.
Architekt je známy svojimi návrhmi mestského lesníctva, vrátane Vertical Forest Towers v talianskom Miláne a lesného mesta Liuzhou v Číne.

Boeriho ihličnatý strom
Taliansky architekt je známy aj inými počinmi, ktoré sa zapísali do svetovej architektúry. Stavba v tvare ihličnatého stromu bola realizovaná vo švajčiarskom meste Lausanne v roku 2017.
Jeho zelená fasáda má hostiť takmer 10 000 metrov štvorcových zelene, ktorá vytvára čiastočný tieň pre elegantné apartmány s drevenými terasami a oknami od stropu až po zem.
Ideálne by intenzívna vegetácia mala zlepšiť jednak kvalitu miestneho ovzdušia, zároveň aj regulovať teplotu a hladinu hluku vo vnútri apartmánov.
Ako bude rastlinstvo pôsobiť na miestnu populáciu vtáctva sa dá len dohadovať. Je isté, že vtáky obľubujú stromy, ale okná už menej.
Jedná sa o tretiu budovu na spôsob „vertikálneho lesa“, ktorú navrhol Boeri. Jeho prvú dvojicu budov so zapustenými stromami už otvorili v roku 2015 v Miláne.
Takáto zelená architektúra, ako ju presadzuje Stefano Boeri, má napomôcť pozitívnym zeleným trendom mestského plánovania v zmysle „Dostaňme rastliny do našich miest a to všade, kam to len ide“.
Stefano sa zároveň domnieva, že takto napomôže očistiť vzduch v znečistených lokalitách mesta a vytvárať tzv. poľnohospodársky zelený pás okolo Milána, čo by malo napomôcť rozvoju produkcie domácich potravín.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroje: stefanoboeriarchitetti.net, Euronews