Takto vyzerá najdrahší private jet na svete. Patrí saudskému princovi, stojí pol miliardy eur
- Vlastné lietadlo je snom mnohých miliardárov, no dovoliť si ho nemôže každý
- Najdrahšie z nich je drahšie ako 500 miliónov eur

- Vlastné lietadlo je snom mnohých miliardárov, no dovoliť si ho nemôže každý
- Najdrahšie z nich je drahšie ako 500 miliónov eur
Mať vlastné lietadlo si nemôže dovoliť každý, no mať vlastné lietadlo, ktoré je najdrahšie na svete, si môže dovoliť iba jedna osoba. Touto osobou v súčasnosti je princ Alwaleed bin Talal zo Saudskej Arábie.
Podľa portálu Private Jet Charter je lietadlo Airbus A380 drahšie ako 500 miliónov dolárov a jeho výmera je 550 štvorcových metrov. Zaujímavosťou je, že toto lietadlo dokáže preletieť medzi Rijádom a New Yorkom bez medzipristátia.
Vďaka tomuto veľkolepému priestoru lietadlo disponuje súkromnou koncertnou sálou, stajňou určenou na prepravu koní a tiav, garážou a tureckými kúpeľmi. Samozrejmosťou je aj vlastný trón princa a modlitebňa, ktorá sa zakaždým otáča smerom k Mekke.
Princ si mal lietadlo objednať v roku 2007. Už vtedy bolo jasné, že pôjde o prvú VIP verziu poschodového lietadla a zároveň najväčšie lietadlo sveta. Pre spoločnosť Airbus išlo o taký veľký úspech, že sa oň musela podeliť v tlačovej správe, ktorej sa veľmi rýchlo chytili všetky médiá.
Portál The Independent informoval v roku 2012 o tom, že toto lietadlo je snom všetkých miliardárov, pretože disponuje všetkým, čo potrebujú.
Skôr než sa princ dostal k tomuto unikátu, vlastnil starší súkromný Boeing 747. Airbus A380 bol teda vyšším levelom, ktorým si chcel osladiť svoj život.
Pôvodný plán lietadla pozostával z 3 palúb prepojenými výťahom, 20 VIP apartmánov nachádzajúcimi sa na hlavnej palube a piatimi veľkými kajutami s veľkými posteľami a kúpeľňami na hornej palube.
Má to iba jeden háčik
Všetko vyššie spomenuté znie úžasne, priam až neuveriteľne. Celý príbeh má však jeden háčik. Ako píše portál Simple Flying, lietadlo svojmu majiteľovi nebolo nikdy dodané. V roku 2015 totiž spoločnosť oznámila, že objednávka bola definitívne zrušená.
Hoci sa v médiách tvrdilo, že lietadlo bolo plne vybavené a pripravené na odovzdanie majiteľovi, spoločnosť uviedla, že to nie je pravda. Hovorca Airbusu vysvetlil, že lietadlo bolo iba skúšobné a princ ho niekoľko rokov po objednávke predal. Lietadlo tak čakalo niekoľko rokov bez vybavenia a pasažierov.
Prečo bola objednávka zrušená, známe nie je. Najčastejšie sa hovorí o finančných problémoch, kvôli ktorým mal princ zmeniť svoj názor. Aj magazín Forbes v roku 2013 napísal, že v roku 2007 začala hodnota princovho aktíva klesať, v dôsledku čoho sa mohol rozhodnúť lietadlo predať.
Je teda očividné, že aj tí najbohatší ľudia môžu mať finančné problémy, kvôli ktorým sa im nepodarí splniť si sny. Hovorilo sa aj o tom, že na lietadle chcel princ iba zbohatnúť a nemal byť nikdy jeho vlastníkom. Tento scenár sa však nikdy nenaplnil.
Toto gigantické lietadlo so sebou prinieslo niekoľko problémov. Prvým je, že je obrovské. Súkromný používateľ lietadla má daný limit, koľko priestoru potrebuje. Ak túži po niečom väčšom, ide o zbytočne finančne nákladný doplnok, ktorý má minimálny prínos. Jeho veľkosť taktiež obmedzuje používanie na letiskách. Keby však nešlo o súkromné lietadlo, jeho veľkosť by nemala byť žiadnym problémom.
Núdza o luxusné lietadlá nie je
Jedným z najluxusnejších lietadiel sa môže pochváliť napríklad ruský miliardár Roman Abramovič. Ako informoval portál Simple Flying, hodnota lietadla sa pohybuje na úrovni 350 miliónov dolárov, z ktorých 100 miliónov išlo na vybavenie luxusnej kabíny a ďalších doplnkov.
Lietadlo malo byť vyrobené v roku 2015, no do roku 2018 ho nebolo možné prevziať z dôvodu bankrotu leteckej spoločnosti. Do Moskvy za Abramovičom sa dostalo až v roku 2019. Na pasažierov v lietadle čakajú spálne, gauče, kuchyňa s čerstvými potravinami a viacero kúpeľní.
Zaujímavosťou je, že lietadlo by mohlo prepraviť celý futbalový tím, pretože jeho jedálenský kút pozostáva až z 30 miest. Podľa Private Jet Charter je interiér lietadla zariadený do gaštanovo zlatej farby.
Jeho súčasťou je aj protiraketový systém. Letový dosah stroja je 11 090 kilometrov, čo znamená, že bez medzipristátia dokáže preletieť z Londýna do Singapuru.
Za zmienku stojí aj súkromné lietadlo, ktorého vlastníkom je realitný magnát z Hong Kongu Joseph Lau. Vnútorný priestor lietadla má podľa Private Jet Charter 445 štvorcových metrov a Lau zaň zaplatil 367 miliónov dolárov.
Súčasťou paluby sú dve podlažia, ktoré sú prepojené točitým schodiskom. Cena samotného lietadla bola 153 miliónov dolárov, no zvyšnú sumu Lau investoval napríklad do baru, hosťovských izieb, kancelárie na zasadnutia správnej rady alebo baru.
Maximálna rýchlosť lietadla realitného magnáta dosahuje 1195 kilometrov za hodinu a jeho maximálny dolet je 17 020 kilometrov. To znamená, že lietadlo by zvládlo trasu od Londýna po Sydney.
Posledný stroj, na ktorý nesmieme zabudnúť, patrí brunejskému sultánovi, o ktorom nie je potrebné ani hovoriť, že patrí medzi najbohatších ľudí planéty. Jeho Boeing 747-300 má hodnotu 323 miliónov dolárov.
100 miliónov dolár z tejto sumy putovalo na luxusné zariadenie ako umývadlá vyrobené z masívneho zlata. Interiér obsahuje taktiež zlatými prvkami, vďaka čomu paluba vyzerá ako zámok.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: privatejetcharter.com, independent.co.uk, simpleflying.com, forbes.com, simpleflying.com, privatejetcharter.com, privatejetcharter.com