Takýto pohľad na galaxiu ešte nikto nevidel. Zosnímanie trvalo vedcom 10 rokov

  • Desať rokov, tisíc obehov a 600 snímok
  • To všetko bolo potrebné na vytvorenie novej snímky
  • Zobrazuje galaxiu Andromedu s prevratnými detailmi
Galaxia, teleskop
HubbleWebbESA
  • Desať rokov, tisíc obehov a 600 snímok
  • To všetko bolo potrebné na vytvorenie novej snímky
  • Zobrazuje galaxiu Andromedu s prevratnými detailmi

O vesmíre nám môžu byť vždy jasné tri veci: je nekonečný, záhadný a fascinujúci. Pre niekoho je to miesto nekonečných možností a objavov, pre iného desivé prázdno, ktoré ukrýva tajomstvá, na ktoré ľudská myseľ len ťažko nájde odpoveď. Napriek tomu je práve vesmír jedným zo zdrojov našich najväčších túžob – túžby po poznaní a objavovaní neznáma.

Každý pohľad do diaľky, každé nové zistenie nás privedie bližšie k pochopeniu nielen samotného vesmíru, ale aj nášho miesta v ňom. A práve tu prichádza na scénu náš neoceniteľný sprievodca: Hubble Space Telescope.

Tento vesmírny teleskop, ktorý sa vznáša vo vzdialenosti tisíce kilometrov nad našou planétou, sa stal oknom, cez ktoré môžeme pozorovať svetelné záblesky galaxií, hviezd, planét a tajomstiev, ktoré nám vesmír ponúka.

Dôkazom tohto neustáleho pokroku je aj najnovší projekt v spolupráci NASA a ESA, na ktorom bol kritickým pre úspech práve Hubble. Vyhotovili historicky najväčšiu fotomozajku Andromedy, našej najbližšej galaktickej susedky. Snímok ponúka pohľad na galaxiu v neuveriteľných detailoch a zároveň ukazuje, že aj v nekonečnom vesmíre je stále mnoho, čo sa môžeme dozvedieť. 

Tvorba snímky trvala 10 rokov

Prelomový Hubble Space Telescope len nedávno vytvoril najväčšiu fotomozaiku, aká bola kedy vytvorená z pozorovaní teleskopu NASA/ESA, uvádzajú v Universe Today. Ponúka panoramatický snímok na našu najbližšiu galaktickú susedku, Andromedu. Tá sa od nás možno nachádza 2,5 milióna svetelných rokov, no snímka je naozaj precízna.

Snímok vytvorili výskumníci z Oddelenia astronómie na Univerzite vo Washingtone. Hlavným autorom výskumu je Zhuo Chen, ktorý objavy uverejnil v The Astrophysical Journal.

2,5 milióna rokov vzdialenú galaxiu zachytili v neskutočnej 2,5 gigapixelovej snímke tak ako nikdy predtým. Nebola to však úplne jednoduchá úloha. Na jej vytvorenie potrebovali viac než 10 rokov pozorovaní a viac ako 1000 obehov Hubble teleskopu.

Pozostáva z približne 600 menších snímok, ktoré spoločne detailne zachytávajú:

  • 200 miliónov hviezd,
  • galaxie v pozadí,
  • svetlé modré hviezdokopy,
  • satelitné galaxie.

Okrem dychberúcich záberov ponúkajú však mimo nás dôležité informácie aj vedcom. Dozvedieť sa vďaka nim môžu viac o štruktúre a dynamike tejto galaxie. Vytvorený obraz tak bude podkladom pre nespočetné množstvo ďalších výskumov. Pozrieť si ho môžeš aj na videu.

Tajomstvá Andromedy

Táto dnes už zas o niečo menej tajomná galaxia je známa aj pod označením M31. Je to takzvaná zakrivená špirálová galaxia (tak ako aj mliečna cesta) a na fotke dostáva vďaka špecifickému postupu pri fotení svoj veľmi charakteristický oválny tvar.

Všetky z 200 miliónov zobrazených hviezd na snímke sú údajne horúcejšie než naše Slnko. Vyobrazuje však podľa portálu len malú časť hviezdnej „populácie“, keďže slabšie hviezdy, ako sú červené trpaslíky (red dwarves) na snímke, nie sú viditeľné.

Tieto pozorovania nám tak vďaka vedcom poskytujú aj unikátny pohľad na históriu galaxie, ktorá si prešla naozaj všeličím. Výsledky dokazujú, že Andromeda neustále prechádza zmenami, ako sú napríklad aj fúzie s inými galaxiami. Zaujímavým dôkazom práve takýchto vesmírnych procesov potvrdili hneď viaceré zistenia: prítomnosť trpasličej galaxie, odlišnosť galaktických diskov a hviezdny prúd.

Andromeda je ako „vrak vlaku“

V diskoch vidia odborníci jednoznačnú rozdielnosť. Nie je to však len čírym faktom, že južný disk doposiaľ nebol skúmaný tak intenzívne ako disk severný. Južný galaktický disk sa vedcom zdá byť viac narušený – naznačuje preto viac z histórie splynutí Andromedy.

Práve prítomnosť trpasličej galaxie s názvom M32 im napovedala. Tá by mohla byť totižto zvyškom galaxií, ktoré sa s Andromedou spojili pred viac dvoma až tromi miliardami rokov. Za najsilnejší dôkaz o zrážke galaxií považujú vedci hviezdy prúd nazvaný Giant Southern Stream. Ten sa podľa ich zistení skladá z úlomkov hviezd, ktorých zloženie sa nezhoduje so zložením hviezd v jadre a disku Andromedy.

Nové výskumy tak bezpochyby prinesú nové pohľady na spôsob, akým vznikajú a vyvíjajú sa galaxie.

„Andromeda je ako vrak vlaku. Vyzerá to tak, že prešla udalosťou, ktorá spôsobila tvorbu množstva hviezd a potom sa jednoducho vypla. Pravdepodobne to bolo spôsobené zrážkou s inou galaxiou v blízkosti,“ uviedol pre Universe Today spoluautor štúdie Daniel Weisz.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Universe Today, The Astrophysical Journal/Zhuo Chen et al., Youtube/HubbleWebbESA

Najnovšie videá

Trendové videá