Talentovaná študentka z MIT vytvorila drona pod vodu, ktorý dokáže mapovať oceány

  • Sampriti Bhattacharyya, PhD študentka na MIT vynašla a patentovala podvodného drona.
sampriti
  • Sampriti Bhattacharyya, PhD študentka na MIT vynašla a patentovala podvodného drona.

Tento dron má veľkosť futbalovej lopty a volá sa Evie – Ellipsoidal Vehicle for Inspection and Exploration, čiže elipsoidné vozidlo na inšpekciu a prieskum. Evie mapuje dno ocenánov a podvodnú polúciu, detekuje trhliny alebo praskliny v nádržiach jadrových reaktorov a hľadá trosky lietadiel.

11

Foto: theguardian.com

Hydroswarm, startup, ktorý Sampriti založila ako súčasť svojej dizertačnej práce vyvinul drony na rozsiahle skúmanie oceánu, zbieranie dát o netypických podvodných plochách, odhaľovanie mín a skenovanie trupov lodí kvôli ilegálnym drogám. Myšlienka na vytvorenie takéhoto dronu k nej prišla po tom, čo sa dozvedela, že armáda v súčasnosti využíva na hľadanie mín delfínov.

„Podvodná navigácia síce existovala už dlhšiu dobu, ale pre pokročilé hľadanie pod vodou je potrebné niečo špecifickejšie, napríklad ako Google mapa.“ Sampriti dodáva, že vtedy prichádza na radu jej dron.

underwater-drone

foto: youtube

Portál The Guardian popísal ako Evie funguje: „Používa sériu trysiek na poháňanie a manévrovanie v rôznych smeroch. Obsahuje batériu a rôzne výmenné snímače, ktoré používa podľa toho, akú úlohu má práve vykonať. Dokáže monitorovať kvalitu vody alebo merať veľkosť znečistenia po olejových škvrnách.“

K Evie sa dajú pridať aj kamery, avšak použiteľné zábery budú len z miest, na ktoré sa dostáva prirodzené svetlo pod hladinu. Na ostatných miestach Evie sníma povrch cez ultrazvuk. Sampriti, ktorá sa zaradila do Forbes rebríčku 30 najmocnejších ľudí, ktorí menia svet hovorí, že dron môže pracovať buď samostatne alebo vo väčšej skupine, aby mapovali rôzne časti oceánu alebo využili senzory na detekovanie abnormalít.

screen-shot-2015-09-23-at-4-37-04-pm

Foto: techcrunch.com

Sampriti ďalej vysvetlila potenciál Evie pre Guardian: „Skupina dronov s hydrofónmi, čiže mikrofónmi,  ktoré rozoznávajú zvukové vlny pod hladinou, môžu byť použité na skenovanie rôznych sekcií morského dna. Tento roj prístrojov je lacnejší a efektívnejší ako použitie drahých autonómnych podvodných prístrojov. Premýšľala som nad tým, že nemáme žiadnu technológiu na nájdenie masívnych vrakov lietadiel v oceáne a ak sa nad tým zamyslíte a rozoberiete tento problém do detailov, zistíte, že všetko čo potrebujete nájsť je ping z čiernej skrinky a na jeho nájdenie stačí aj lacný hydrofón. Prečo teda nepoužiť rôzne rozdistribuované hydrofóny vo veľkej ploche, ktoré dokážu všetky pracovať synchrónne. Každé z týchto zariadení má svoje vlastné ID a lokáciu. Ak jeden z nich započuje ping, ostatné začnú spolupracovať. Vyšlú detaily do satelitu a tak získate informáciu o tom, kde sa ping nachádza.“   

 

Evie je veľký 20 centimetrov a jej plastové telo je rozdelené do dvoch odlišných hemisfér. Horná časť disponuje systémom šiestich vodných trysiek, ktoré ju posúvajú dopredu v rýchlosti 3,2 km za hodinu. Spodná hemisféra je vodotesná a sídli v nej všetká elektronika, vrátane batérie, pohybových senzorov, centrálneho procesora, bezdrôtového rádia a kamery. Evie má sploštený spodok, aby mohla skúmať čo najtesnejšie rôzne povrchy.

Drony môžu ísť do hĺbky 200 až 250 metrov, ale neskoršie verzie budú mocť ísť až do hĺbky 1000 metrov. Sampriti má za cieľ raz preskúmať s pomocou Evie aj Mariánsku priekopu, ktorá má hĺbku 11 kilometrov.

Zdroj: anonhq.com, zdroj titulnej foto: unsplash.com

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Najnovšie videá

Trendové videá