Talianska dedinka ponúka ubytovanie na tri mesiace úplne zdarma. Stačí splniť jedinú podmienku

  • V talianskom raji sa môžeš ubytovať na tri mesiace úplne zdarma
  • Musíš však spĺňať niekoľko podmienok
Žena, ktorá telefonuje a pracuje na notebooku. Pohľad na taliansku dedinku.
Ilustračné foto Freepik/@diana.grytsku, Flickr/Elena Lostalé
  • V talianskom raji sa môžeš ubytovať na tri mesiace úplne zdarma
  • Musíš však spĺňať niekoľko podmienok

Dedina Ollolai na talianskom ostrove Sardínia spustila zaujímavý program, ktorým chce do svojich končín prilákať digitálnych nomádov. Ako uvádza portál Forbes, program Work from Ollolai vzbudil mimoriadny záujem. 

Už v septembri privítali v dedinke prvého digitálneho nomáda, ktorý sa do projektu zapojil. No na to, aby si sa mohol prihlásiť aj ty, musíš spĺňať určité podmienky. Ak máš záujem o život v Taliansku, čítaj ďalej.

Domy za euro

Ollolai sa nachádza v divokej centrálnej Sardínii so slnečnými námestiami a spleťou domčekov s terakotovými strechami. No ako aj mnohé iné malé talianske mestá, aj Ollolai trpí stagnujúcou ekonomikou a vyľudňovaním. 

Počet obyvateľov sa za posledných 100 rokov zmenšil z 2 250 na 1 300 ľudí. Vzhľadom na to, že Ollolai leží ďaleko od pobrežia, nemá prospech z turistov, ktorí sa vo veľkom hrnú na nedotknuté pláže ostrova. 

Mnohé vidiecke talianske mestá sa počas niekoľkých posledných rokov rozhodli predať domy za symbolické 1 euro, aby k sebe prilákali nových obyvateľov. Presne to skúsil aj Ollolai.

„Bol to veľký úspech – veľa cudzincov kúpilo a prerobilo desiatky opustených obydlí,“ povedal pre CNBC starosta Francesco Columbu.

Oslobodení od dôležitých poplatkov

Úrady sa tento rok rozhodli využiť stále populárny trend práce na diaľku na podporu svojej komunity. Spomínaný program s názvom Work from Ollolai bude do premeny mesta na centrum digitálnych nomádov investovať 20 000 eur. 

Ollolai bude počas nasledujúcich dvoch rokov hostiť digitálnych nomádov na obdobie až troch mesiacov, čo je teda aj maximálny pobyt pre neeurópanov bez víz. 

Žena na pláži
zdroj: Unsplash/Daria Mamont

Digitálni nomádi budú bývať v domoch, v ktorých kedysi žili farmári a pastieri. Pre nových obyvateľov sú však obydlia prerobené. K dispozícii tam majú aj kanceláriu s vysokorýchlostným pripojením na internet. 

Účastníci projektu majú počas pobytu veľmi nízke výdavky. Neplatia nájomné, poplatky za energie dokonca ani dane za komunálne služby. Jediné čo musia financovať, je doprava a letenky. 

Musíš za sebou zanechať stopu

Ak aj ty pracuješ na diaľku a chceš zmeniť svoj život aspoň na pár mesiacov, máš do konca decembra čas prihlásiť sa do projektu Work from Ollolai. Bezplatný pobyt má však jeden malý háčik.

„Toto nie je dovolenka zadarmo,“ povedala Veronica Matta, vedúca miestneho kultúrneho združenia Sa Mata, ktoré riadi program Work from Ollolai.

„Pracovníci musia mať preukázané vzdelanie digitálneho nomáda a na konci svojho pobytu zanechať konkrétny kus práce – či už ide o konferenciu, esej, výskumnú prácu alebo dokument,“ povedala pre CNBC.

„Vyzývajú vzdialených pracovníkov zo všetkých oblastí, aby sa prihlásili: technológie, médiá, financie, nehnuteľnosti, architektúra – tiež umelci, spisovatelia, hudobníci, vedci a akademici. Všetko, čo musia urobiť, je súhlasiť s tým, že zanechajú za sebou ,stopu‘, ktorá obohatí kultúru mesta,“ uviedla Matta.

Život v švajčiarskej dedinke

S úbytkom populácie bojuje aj veľa ďalších európskych miest. V našom článku sme ťa informovali o niekoľkých z nich.

Zažiť môžeš napríklad aj kúzlo prebúdzania sa s úchvatným alpským výhľadom v pôvabnej dedinke Albinen, ktorá sa nachádza vo švajčiarskych Alpách. Táto malebná obec s počtom obyvateľov menej ako 250 vymyslela lákavý plán, ako prilákať nových obyvateľov. Rodinám ponúkajú finančný stimul vo výške viac ako 50 000 eur, aby sa tam presťahovali.

Albinen sa nachádza na úbočí hory v kantóne Valais a má výhodnú polohu len niečo vyše hodiny jazdy autom od známej lyžiarskej destinácie Verbier, uvádza Euronews.

V rámci tohto programu dostanú jednotlivci vo veku do 45 rokov pri presťahovaní 25 000 švajčiarskych frankov (25 300 eur) a ďalších 10 000 švajčiarskych frankov (10 120 eur) na dieťa. Aby boli žiadatelia oprávnení, musia byť buď švajčiarski občania, alebo oprávnení cudzinci, ktorí sa vo Švajčiarsku zdržiavajú dostatočne dlho na to, aby získali povolenie na pobyt typu C.

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroje: Forbes, Archív SIU, Euronews

Najnovšie videá

Trendové videá