Raj digitálnych nomádov: Krajina sa hemží opustenými domčekmi len za jediné euro
- Práca v kancelárii mnohých omrzela, k práci im stačí internet
- Digitálnym nomádom prajú aj špeciálne ponuky Talianska
- Práca v kancelárii mnohých omrzela, k práci im stačí internet
- Digitálnym nomádom prajú aj špeciálne ponuky Talianska
Práca, ako sme ju poznali, pre mnohých už dnes neexistuje. Pandémia výrazne urýchlila presun z kancelárií do online priestoru, pripomína Forbes. Mnohí dnes môžu pracovať z akéhokoľvek kúta sveta, aj napriek tomu, že je ich zamestnávateľ na Slovensku. Stačí im internet.
Domček za euro
Digitálnym nomádom prajú mnohé krajiny, ktoré zavádzajú špeciálne víza. V mestách pribúdajú coworkingy a internet je čoraz rýchlejší. Ľudia, ktorých omrzela kancelária, si dnes môžu vyslovene vyberať. Medzi dôležité faktory patria určite náklady, prezradili nám Slováci, ktorí sa pre moderný štýl života rozhodli.
Médiá v posledných rokoch zapĺňajú správy o domčekoch alebo rovno dedinách, ktoré sa predávajú za symbolickú sumu, jedno euro. Európa je zaplnená malými, takmer opustenými mestečkami, ktoré chcú miestni predstavitelia opäť oživiť a naštartovať v nich ekonomiku. Na predaj sú preto malé domčeky, vily, ale aj paláce, ktoré by ťa stáli menej než káva v kaviarni.
Najviac kreatívnych a dostupných ponúk prichádza z Talianska. Krajina chce do spustnutých miest vdýchnuť nový život. Oficiálne údaje hovoria, že v Taliansku už roky registrujú jednu z najnižších mier pôrodnosti v Európe. V priebehu nasledujúceho polstoročia by mohli Taliani stratiť pätinu svojej populácie.
Ponúka sa ti celé Taliansko
Už dnes sa objavujú ponuky jednoeurových domčekov relatívne často. Starostovia by pritom radi ponúkli omnoho viac. Narážajú však na problém, pretože často nevedia vystopovať majiteľov opustených domov, a tak ostávajú v rukách osudu.
V iných prípadoch však domy ponúkajú na predaj. Ponuky nájdeš v rámci celej krajiny. Niektoré kúpy prichádzajú s podmienkou, že nový majiteľ dom zrenovuje do troch rokov, inak bude patriť opäť pôvodným majiteľom.
Taliani sa snažia nových obyvateľov prilákať aj inak. Napríklad odľahlá alpská dedina Locana v regióne Piemont ponúka, že počas troch rokov zaplatí 9-tisíc eur rodinám, ktoré sa chcú presťahovať a usídliť práve u nich. Majú dve podmienky, rodina musí mať aspoň jedno dieťa a minimálnu ročnú mzdu 6-tisíc eur.
V neďalekej dedinke v rovnakom regióne, Cabella Ligure, dostávajú kupujúci lacných domov daňové úľavy na renováciu a platia tiež nižšiu daň z nehnuteľnosti.
Dedinkám sa vracia život
Pomocou projektu jednoeurových domčekov sa pomaly zapĺňa aj dedinka Zungoli. Dedina je preslávená svojimi schodmi a domami z holého kameňa. Pri prechádzke dedinkou narazíš na staré budovy, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou prírodnej krajiny.
Jedinečnú atmosféru dedinky dotvára impozantná pevnosť, ktorá bola postavená na obranu dediny pred byzantskými nájazdmi. Nachádza sa tam hrad, kostoly, šľachtické paláce, uličky sú vydláždené lávovými kameňmi.
Mestečko Albugnano sa nachádza na najvyššom kopci v oblasti, ponúka tak nádherný výhľad na celú oblasť a Alpy. Ide o vinárske mestečko, ktoré je sčasti zalesnené. Územie mesta bolo obývané už v rímskych časoch. Na vrchole pevnosti stál hrad, ktorý v 15. storočí zničili Francúzi. Dom si tam môžeš tiež kúpiť za jedno euro.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroje: SIU, Forbes, 1 Euro houses