Taliansko zrušilo obľúbený systém mnohých turistov. Ubytovať sa už nebude také jednoduché

  • Taliansko zavádza radikálne zmeny v turistickom ubytovaní
  • Miestni obyvatelia sa vzbúrili proti systému, ktorý im berie domovy
Pohľad na Rím a kľúče.
Ilustračné foto Freepik/@frimufilms, Freepik/@freepik
  • Taliansko zavádza radikálne zmeny v turistickom ubytovaní
  • Miestni obyvatelia sa vzbúrili proti systému, ktorý im berie domovy

Európske mestá zažívajú v poslednom čase veľké zmeny. Ľudia sa búria proti rozmachu krátkodobých prenájmov cez Airbnb. Tvojich susedov môžu nahradiť turisti a život v okolí sa rapídne mení. Ceny bývania letia nahor a mnohí si už nemôžu dovoliť žiť v centre mesta.

Situácia sa vyostrila najmä v Taliansku. Miestni obyvatelia v Ríme, Florencii a Miláne sa rozhodli konať. Ako uvádza portál Euronews, začali ničiť schránky na kľúče, ktoré slúžia turistom na samoobslužný check-in. Týmto spôsobom vyjadrili svoj nesúhlas s tým, ako turistické ubytovanie mení ich štvrte.

Talianska vláda na tieto protesty zareagovala rázne. Zakázala samoobslužné odovzdávanie kľúčov s odôvodnením, že ide o bezpečnostné riziko. Ak si teda chceš prenajať ubytovanie v Taliansku cez Airbnb alebo Booking, musíš sa stretnúť s majiteľom osobne. Hostiteľ ti odovzdá kľúče priamo do rúk.

Rýchle zmeny pred veľkolepými oslavami

Nové nariadenie proti samoobslužnému ubytovaniu vstúpilo do platnosti v Taliansku od 18. novembra. Zmeny sa dejú rýchlo a bez odkladu. Polícia a úrady už začali s informovaním majiteľov nehnuteľností a ubytovacích platforiem o nových pravidlách.

Zmeny zasiahnu všetkých poskytovateľov krátkodobého ubytovania. Nezáleží na tom, či prenajímaš cez Airbnb, Booking alebo inú platformu. Pravidlá platia pre každého rovnako.

Talianske ministerstvo vnútra vysvetľuje dôvody takto: „Zabrániť verejnému poriadku a bezpečnostným rizikám v súvislosti s možným ubytovaním nebezpečných jednotlivcov alebo osôb napojených na zločinecké alebo teroristické organizácie.“

Vo vyhlásení sa ďalej píše, že automatický systém bez osobnej kontroly hostí predstavuje riziko. „Automatické riadenie registrácie a vstupu do objektu bez vizuálnej identifikácie hostí“ by mohlo viesť k situácii, kde „by mohol byť obsadený jednou alebo viacerými osobami, ktorých identita zostáva príslušným policajným orgánom neznáma, čo predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre komunitu“.

Ministerstvo zdôrazňuje, že tieto kroky súvisia s nárastom krátkodobých prenájmov a blížiacimi sa významnými udalosťami. Medzi ne patria „početné politické, kultúrne a náboženské podujatia naplánované v krajine“, vrátane osláv jubilea v roku 2025 v Ríme.

Čo znamená nový zákaz pre turistov?

Podľa portálu CNN si už nemôžeš jednoducho vyzdvihnúť kľúče zo schránky pomocou kódu, ako si možno zvyknutý z iných destinácií. Namiesto toho ťa čaká osobné stretnutie s majiteľom alebo správcom ubytovania, ktorý ti kľúče odovzdá priamo do rúk.

Nové pravidlá prinášajú prísnejšie kontroly identity hostí. Pri príchode musíš predložiť svoje doklady totožnosti a prejsť oficiálnou registráciou. Majiteľ ubytovania následne dostane 24-hodinový limit na nahlásenie tvojich údajov polícii. Tieto opatrenia majú zvýšiť bezpečnosť a lepšie kontrolovať, kto sa v krajine ubytováva.

Zmeny najviac potešili starostu Ríma Roberta Gaultieriho. Ten ich označil za „dobrú správu pre všetkých“ a osobitne privítal koniec éry „visiacich zámkov a schránok, ktoré znetvorujú naše ulice a bránia primeraným bezpečnostným kontrolám“. Podľa jeho slov tieto zariadenia kazili vzhľad historického mesta a komplikovali prácu bezpečnostným zložkám.

Gaultieri už pripravuje ďalšie kroky. Plánuje zaviesť „vhodné intervenčné metódy“, ktorými chce z ulíc mesta odstrániť všetky zostávajúce samoobslužné zariadenia. Mesto sa tak postupne zbaví schránok na kľúče, kódových zámkov a podobných systémov, ktoré doteraz slúžili turistom na samostatný check-in. Táto zmena výrazne ovplyvní fungovanie platforiem ako Airbnb či Booking, ktoré budú musieť prispôsobiť svoj systém novým pravidlám.

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroje: Euronews, CNN

Najnovšie videá

Trendové videá