Taliansky lekár: Koronavírus slabne, je dosť možné, že vymizne sám

  • Taliansko bolo svojho času najohroznenejšou krajinou s najvyšším počtom mŕtvych
  • Dnes vyhlasujú, že vírus vymizol
korona (7)
Unsplash.com/Fusion Medical Animation, Aszkan Forouzani
  • Taliansko bolo svojho času najohroznenejšou krajinou s najvyšším počtom mŕtvych
  • Dnes vyhlasujú, že vírus vymizol

V prímorskej krajine na juhu Európy je aktuálny počet známych prípadov nového koronavírusu 238 275, noví pacienti nepribúdajú. Vírus pomaly stráca silu a stáva sa čím ďalej tým menej smrteľným, informoval agentúru Reuters taliansky lekár  Alberto Zangrillo. 

Závažnosť a sila vírusu sa mení. Pacienti dnes prežívajú infekcie či choroby, ktoré by sa im počas najsilnejšej fázy COVID-19 nepodarilo prežiť. Aj to je podľa profesora Mattea Bassettiho dôkazom o jeho slabnutí. Môže to byť taktiež dôsledkom genetickej mutácie koronavírusu, ktorá ho robí menej nebezpečným a dokonca aj menej smrteľným, uviedol pre Sunday Telegraph Bassetti. 

Sme zodpovednejší

Za slabnutím COVID-19 sú pravdepodobne aj naše prísne opatrenia a ich dodržiavanie. Dodržiavanie sociálnych rozostupov, nosenie ochranných rúšok v priamom kontakte s inými ľuďmi či vyvarovanie sa hromadných akcií. Spoločenská zodpovednosť ale aj tá osobná, za druhých ľudí, sa vypláca. 

V marci a apríli sa vírus správal ako silný tiger, dnes je to divá mačka,“ hovorí na margo súčasnej situácie Bassetti a dodáva, že v súčasnosti už dokonca aj 80 či 90-roční pacienti s respiračnou chorobu dýchajú sami, bez potreby napojenia na pľúcnu ventiláciu. Pred niekoľkými mesiacmi by umreli do dvoch dní. 

K vysokému počtu úmrtí či nakazených v Taliansku a rýchlemu šíreniu vírusu prispel podľa odborníkov aj fakt, že populácia bola staršia, s početnými druhoradými ochoreniami, väčšinou chronickými. 

Dobrou správou je, že sila, ktorú mal vírus pred pár mesiacmi je iná ako dnes. Netreba však situáciu brať na ľahkú váhu. Vírus nevymizol úplne. 

Bez vakcíny? 

Tvrdenia o mutácii však vo vedeckej literatúre potvrdené nie sú a ani to, že mutácia spôsobuje slabnutie nákazy. Epidemiológovia hovoria, že existujú, no povahu vírusu nemenia. 

Bez výrazne presvedčivých dôkazov by nikto nemal zbytočne znižovať nebezpečenstvo, ktoré predstavuje tento vysoko virulentný vírus, a riskovať pokračujúcu celospoločenskú reakciu,“ vyhlásil profesor Oscar MacLean z Glasgowskej univerzity. 

Matteo Bassetti pre The Telegraph povedal, že ak je oslabenie nového koronavírusu skutočne pravdivé a všetko sa bude vyvíjať súčasným spôsobom, mohol by COVID-19 vymiznúť sám. Vakcína by nemusela byť vôbec potrebná. 

 

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: reuters.com, thetelegraph.com

Najnovšie videá

Trendové videá