Taliban zvíťazil, militanti hovoria o oslobodení. Za extrémne krátku dobu si podmanili Afganistan
- Militantné hnutie Taliban má už pod kontrolou všetky hraničné priechody Afganistanu
- Taliban pri svojej rýchlej ofenzíve obsadil za posledný niečo vyše týždeň väčšinu Afganistanu
- Jednotky militantného hnutia Taliban začali v nedeľu vstupovať do afganského hlavného mesta Kábul
- Američania vyšlú 5 000 vojakov, ktorí majú pomôcť pri evakuácii ich veľvyslanectva
- Z hlavného mesta utekajú tisíce ľudí. Samotný Taliban však vyhlásil, že nechce metropolu dobyť „silou“
- Militantné hnutie Taliban má už pod kontrolou všetky hraničné priechody Afganistanu
- Taliban pri svojej rýchlej ofenzíve obsadil za posledný niečo vyše týždeň väčšinu Afganistanu
- Jednotky militantného hnutia Taliban začali v nedeľu vstupovať do afganského hlavného mesta Kábul
- Američania vyšlú 5 000 vojakov, ktorí majú pomôcť pri evakuácii ich veľvyslanectva
- Z hlavného mesta utekajú tisíce ľudí. Samotný Taliban však vyhlásil, že nechce metropolu dobyť „silou“
Jednotky militantného hnutia Taliban začali v nedeľu vstupovať do afganského hlavného mesta Kábul zo všetkých smerov, uviedlo afganské ministerstvo vnútra. Samotný Taliban však vyhlásil, že nechce metropolu dobyť „silou“ a svojim bojovníkom nariadil, aby čakali na jej okraji. Informujú o tom agentúry Reuters, AFP a AP.
„Islamský emirát (Taliban) dáva všetkým svojim silám pokyn, aby stáli pri bránach Kábulu a nepokúšali sa vstúpiť do mesta,“ uviedol hovorca hnutia na sociálnej sieti, hoci niektorí obyvatelia Kábulu i miestni predstavitelia už informovali, že militanti pokojne vošli na viaceré predmestia. Izolovaná metropola zostala jediným významných afganským mestom, ktorá po rýchlej ofenzíve Talibanu z posledných dní zostala v rukách centrálnej vlády.
V meste sa podľa AP ozývala sporadická streľba, zatiaľ čo pracovníci v panike utekali z vládnych úradov a Spojené štáty evakuovali svoje veľvyslanectvo. Americký predstaviteľ pre Reuters povedal, že „kľúčoví“ zamestnanci ambasády pracujú z kábulského letiska, pričom podľa zdroja z NATO sa viacerí pracovníci EÚ museli presunúť na bezpečnejšie, nezverejnené miesto v metropole.
Situáciu sledujeme online:
23:12: Taliban oznámil víťazstvo
Víťazstvo nad afganskou vládou vyhlásili v nedeľu z prezidentského paláca v Kábule desiatky bojovníkov islamistického hnutia Taliban, píše TASR. Zábery z tlačovej konferencie odvysielala televízia al-Džazíra.
„Naša krajina bola oslobodená a mudžahedíni v Afganistane zvíťazili,“ povedal katarskej stanici jeden z militantov priamo v budove dobytého paláca. Členovia Talibanu novinárom počas prehliadky paláca ukazovali svoje zbrane, píše agentúra AFP.
„Zaistenie Kábulu je ohromnou zodpovednosťou. Je to iné mesto než aké sme tu zanechali pred 20 rokmi,“ uviedol jeden z členov Talibanu. Bezpečnostný predstaviteľ tohto hnutia poznamenal, že prevzatie paláca nesprevádzalo „nijaké krviprelievanie“. Dodal, že „v krajine prebieha pokojné odovzdanie vládnych zariadení“. Do Kábulu má prísť i šéf Talibanu po tom, čo sa zlepší bezpečnostná situácia.
22:30: USA vyšle do Afganistanu ďalších 1 000 vojakov
Spojené štáty vyšlú do Afganistanu ďalších 1 000 vojakov. Naspať do krajiny, tak mieri celkom 6 000 vojakov, uvádza ABC News. Pomôcť majú pri evakuácii amerických občanov a spojencov.
22:15: BR OSN v pondelok mimoriadne zasadne ohľadom situácie v Afganistane
Mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN o Afganistane sa uskutoční v New Yorku v pondelok od 10.00 h miestneho času (16.00 h SELČ). Informovala o tom v nedeľu večer agentúra AP.
Generálny tajomník OSN António Guterres bude členov rady informovať o najnovšej situácii v Afganistane po tom, čo militantné hnutie Taliban počas nedele preniklo i do hlavného mesta Kábul a obsadilo i prezidentský palác.
Guterres v piatok vyzval Taliban, aby okamžite zastavil svoju vojenskú ofenzívu v Afganistane a rokoval v „dobrej viere“ s cieľom odvrátiť dlhotrvajúcu občiansku vojnu. Vyjadril tiež hlboké znepokojenie zo správ, že toto fundamentalistické hnutie na dobytých územiach zaviedlo prísne obmedzenia práv žien a dievčat. Kritizoval i opatrenia namierené voči novinárom.
O aktuálnej situácii v Afganistane hovoril v nedeľu s členmi bezpečnostného tímu USA i americký prezident Joe Biden, uvádza agentúra DPA. Ako sa píše na účte Bieleho domu na Twitteri, predmetom videorozhovoru bola evakuácia civilných zamestnancov, afganského pomocného personálu či iných spojencov z Afganistanu.
Z Afganistanu boli medzičasom evakuované stovky zamestnancov amerického veľvyslanectva v Kábule, uviedla agentúra AFP s odvolaním sa na predstaviteľa ozbrojených síl.
Predseda Zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl USA Mark Milley v telefonáte so senátormi podľa stanice CNN varoval, že v Afganistane môže dôjsť k opätovnému vytvoreniu teroristických skupín, akou je napríklad al-Káida omnoho skôr než sa očakáva.
22:01: Prezident tvrdí, že krajinu opustil, aby zabránil krviprelievaniu
Afganský prezident Ašraf Ghaní, ktorý v nedeľu utiekol z krajiny krátko predtým, ako militanti z Talibanu prenikli i do Kábulu, svoj náhly odchod zdôvodnil tým, že chcel takto zabrániť krviprelievaniu. Uviedol to v príspevku na Facebooku, ktorý zverejnila stanica Sky News, píše TASR.
„Musím buď čeliť ozbrojeným (členom) Talibanu, ktorí chcú vstúpiť do paláca, alebo opustiť krajinu, ktorej ochrane a starostlivosti som sa venoval posledných 20 rokov svojho života,“ napísal. „Taliban dal jasne najavo, že sú pripravení vykonať krvavý útok na celý Kábul… aby ma zbavili moci. Aby som zabránil záplave krviprelievania, rozhodol som sa odísť,“ zdôvodnil. Ak by v Kábule zostal, viedlo by to podľa jeho slov k smrti nespočetného množstva ľudí, zničeniu šesťmiliónového mesta a došlo by k „obrovskej humanitárnej katastrofe“.
20:24: Vojenské jednotky vstúpili do Kábulu, letisko prestalo odbavovať civilné lety
Všetky komerčné lety z Kábulu boli pozastavené a momentálne majú povolené štartovať z afganskej metropoly len vojenské lietadlá. Uviedol to v nedeľu podľa agentúry Reuters nemenovaný predstaviteľ Severoatlantickej aliancie, ktorá koordinuje evakuácie z krajiny po tom, čo ju takmer celú obsadilo militantné hnutie Taliban. Ten medzitým uviedol, že kontroluje už 11 obvodov v centre Kábulu.
Aktuálne prebiehajú evakuácie pracovníkov zahraničných ambasád z Kábulu a krajiny sa snažia do vlasti čo najskôr prepraviť všetkých svojich občanov. V nedeľu od 21.00 h miestneho času má začať v Kábule platiť zákaz nočného vychádzania s cieľom zabrániť provokáciám a zaistiť bezpečnosť civilného obyvateľstva, nariadil afganský úradujúci minister vnútra Abdul Sattár Mirzákval.
Taliban ohlásil, že vstúpil do viacerých štvrtí Kábulu a podľa niektorých zdrojov vrátane troch vysokopostavených členov Talibanu obsadil i prezidentský palác, z ktorého plánuje čoskoro vyhlásiť Islamský emirát Afganistan (IEA). Stalo sa tak niekoľko hodín po tom, čo krajinu opustil prezident Ghaní.
„Vojenské jednotky Islamského emirátu Afganistan vstúpili do mesta Kábul, aby zaistili bezpečnosť,“ napísal na Twitteri hovorca Talibanu Zabíhulláh Mudžáhid. „Ich postup prebieha normálne,“ dodal podľa agentúry AFP.
Bývalý prezident Hámid Karzaj v nedeľu na Facebooku informoval, že bola sformovaná koordinačná rada za účelom pokojného odovzdania moci v krajine. Tá vyzvala bezpečnostné sily vlády i Talibanu, aby zabránili zrážkam a chaosu.
Okrem Karzaja sú členmi rady šéf afganskej Najvyššej rady pre národné zmierenie Abdulláh Abdulláh a niekdajší vojenský vodca Gulbuddín Hekmatjár. Abdulláh Abdulláh i minister obrany Bismilláh Muhammadí kritizovali, že prezident Ašraf Ghaní v tejto náročnej situácii z krajiny utiekol.
Afganský viceprezident Amrulláh Sálih na Twitteri napísal, že nechce s Talibanom spolupracovať a nikdy sa tejto militantnej skupiny nepodriadi. Podľa medializovaných správ utiekol do provincie Pandžšír.
Taliban vznik prechodnej vlády odmieta a od afganskej vlády očakáva úplné odovzdanie moci, uviedol pod podmienkou anonymity príslušník tohto hnutia. Televízia al-Arabíja citovala hovorcu Talibanu, ktorý uviedol, že prezidenta Ghaního požiadali o pokojné odovzdanie moci, on však z krajiny namiesto toho utiekol.
19:22: Taliban chce údajne vyhlásiť Islamský emirát Afganistan
Militantné hnutie Taliban chce čoskoro z prezidentského paláca v afganskej metropole Kábul vyhlásiť Islamský emirát Afganistan (IEA). Uviedol to v nedeľu pod podmienkou anonymity jeden z predstaviteľov Talibanu, píše agentúra AP.
Islamský emirát Afganistan je názov, ktorým sa vo svojich vyhláseniach označuje samotné hnutie Taliban. Týmto názvom sa pritom označoval Afganistan za vlády talibanského islamistického režimu v rokoch 1996-2001.
Agentúra Reuters s odvolaním sa na dvoch vysokopostavených veliteľov Talibanu predtým informovala, že militanti z tohto hnutia prenikli do prezidentského paláca v Kábule a prevzali nad ním kontrolu. Miestna vláda to však zatiaľ nepotvrdila.
18:53: Na letisku v Kábule sa strieľa
Americká ambasáda v Kábule zastavila všetky svoje operácie a odporučila svojim občanom, aby sa ukryli vo svojich domoch, uvádza agentúra AP. Na letisku, ktoré bolo dnes jediné miesto, z ktorého sa dalo opustiť mesto je hlásená streľba. „Bezpečnostná situácia v Kábule sa rýchlo mení a situácia na letisku sa rýchlo zhoršuje,“ uvádza sa vo vyhlásení veľvyslanectva. „V tejto chvíli nechoďte na veľvyslanectvo ani na letisko.“
Po tom, čo Taliban obsadil väčšinu krajiny a v nedeľu prenikol i do afganskej metropoly, prebiehajú evakuácie pracovníkov ambasád mnohých krajín vrátane USA, Británie, Nemecka, Francúzska či Kanady.
Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg na Twitteri v tejto súvislosti uviedol, že „NATO pomáha udržať letisko v Kábule otvorené a umožniť koordinované evakuácie“. Dodal, že o situácii v Afganistane hovoril s britským premiérom Borisom Johnsonom a ministrami zahraničných vecí Kanady, Dánska a Holandska.
18:03: Predstavitelia Talibanu odmietajú prechodnú vládu
V Afganistane nebude prechodná vláda a militantné hnutie Taliban očakáva od afganskej vlády úplné odovzdanie moci. Pre agentúru Reuters to v nedeľu uviedli dvaja predstavitelia Talibanu.
Hovorca Talibanu Suhajl Šáhín predtým v nedeľu pre stanicu BBC uviedol, že Taliban chce prevziať kontrolu nad Afganistanom „v najbližších dňoch“. Podľa jeho slov je zámerom Talibanu vytvoriť „inkluzívnu“ islamskú vládu, v ktorej budú mať zastúpenie všetci Afganci, teda aj tí, ktorí nie sú príslušníkmi hnutia.
Afganský úradujúci minister vnútra Abdul Sattár Mirzákval v nedeľu tvrdil, že v krajine dôjde k „pokojnému odovzdaniu moci“ prechodnej vláde.
Po tom, čo bojovníci Talibanu v nedeľu vstúpili do afganskej metropoly, opustil tamojší prezident Ašraf Ghaní krajinu a odcestoval do Tadžikistanu. Oznámil to vysokopostavený predstaviteľ afganského ministerstva vnútra. Očakáva, že afganský prezident Ašraf Ghaní rezignuje v priebehu niekoľkých dní, ak nie hodín.
Reuters s odvolaním sa na dvoch vysokopostavených veliteľov Talibanu tiež informoval, že militanti z tohto hnutia prenikli do prezidentského paláca v Kábule a prevzali nad ním kontrolu. Miestna vláda to však zatiaľ nepotvrdila.
17:55: Viac ako 40 ľudí sa zranilo počas zrážok na predmestí Kábulu
Viac ako 40 ľudí utrpelo zranenia počas zrážok na predmestí afganského hlavného mesta Kábul, kam v nedeľu prenikli prívrženci militantného hnutia Taliban. Na sociálnej sieti Twitter o tom informovala jedna z kábulských nemocníc.
„Väčšina zo zranených prišla z bojov v okrese Karabagh. Hospitalizovaných bolo 22 ľudí, ostatní (s menej vážnymi zraneniami) boli poslaní do iných zariadení,“ uvádza sa v tvíte, ktorý na svojej webstránke zdieľala stanica Sky News. Karabagh sa nachádza zhruba 50 kilometrov severne od Kábulu.
Taliban dal svojim bojovníkom podľa Sky News, ktorá sa odvoláva na jeho hovorcu, pokyn postupovať smerom do Kábulu. Taliban to zdôvodňuje tým, že v meste nefunguje polícia a je potrebné nastoliť poriadok a zabrániť krádežiam a rabovaniu.
Spočiatku dostali bojovníci rozkaz zostať na predmestí Kábulu s tým, že za bezpečnosť sú zodpovedné vládne sily. Po tom, čo tisíce policajtov a ďalších príslušníkov ozbrojených síl opustili svoje posty, vyzliekli si uniformy a dokonca zložili zbrane, Taliban svojim členom nariadil vstúpiť priamo do hlavného mesta.
Stovky Afgancov medzičasom utekajú pred postupujúcim Talibanom zo svojich domovov a prichádzajú na hraničný priechod s Pakistanom pri meste Čaman.
Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) v nedeľňajšej aktualizovanej správe uviedol, že v dôsledku ozbrojeného konfliktu ušlo zo svojich domovov od začiatku roka vyše 550.000 Afgancov, píše agentúra AP. Do 9. augusta bolo vnútorne vysídlených približne 126.000 ľudí, uviedla hovorkyňa UNHCR.
17:39: Rokujeme s partnermi o zapojení SR do evakuácie osôb v Afganistane
Slovensko intenzívne rokuje s partnermi o tom, ako sa SR zapojí do krízovej evakuácie ohrozených osôb v dôsledku krvavej politiky hnutia Taliban, ktoré preberá moc v Afganistane. Na sociálnej sieti o tom informoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS).
„V ostatných dňoch a hodinách intenzívne rokujeme s partnermi o tom, ako sa aj Slovensko zapojí do krízovej evakuácie ohrozených osôb v dôsledku krvavej politiky Talibanu, ktorý preberá moc v Afganistane. Verím, že už v najbližších hodinách budeme môcť identifikovať, aké kapacity vieme poskytnúť,“ napísal Korčok.
Aktuálne informácie o postupe hnutia Taliban až do hlavného mesta Afganistanu Kábulu sú podľa šéfa slovenskej diplomacie veľmi zlou správou pre mier, stabilitu aj bezpečnosť Afganistanu i celého regiónu. Je to podľa neho tiež zlá správa pre naše takmer 20-ročné pôsobenie v Afganistane. Dodal, že Slovensko apeluje na aktérov v krajine, aby predišli ďalšiemu krviprelievaniu.
17:15: Taliban ukázal zadržané vrtuľníky, je medzi nimi aj Black Hawk
Ešte v sobotu ráno zaplavili sociálnu sieť Twitter videá od Talibanu, ktoré údajne zobrazujú zadržané vrtuľníky afganských vzdušných síl. Zábery mali pochádzať z Talibanu obsadeného letiska Kandahá. Videá zachytávajú americké vrtuľníky Black Hawks, ktorým ale chýba motor ako aj ruské vrtuľníky, ktoré pravdepodobne pochádzajú ešte z ruskej invázie. Otázne je či sú tieto vrtuľníky funkčné a letu schopné, uvádza Defence One.
16:43 USA a Nemecko presúvajú pracovníkov svojich ambasád v Kábule na letisko
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v nedeľu ohlásil, že zamestnanci veľvyslanectva USA v afganskom hlavnom meste Kábul sú prepravovaní na letisko. Deje sa to v čase, keď sa militanti z hnutia Taliban dostali až do Kábulu. Informovala o tom agentúra AFP.
Spojené štáty podľa stanice CNN, ktorá sa odvolala na dva zdroje oboznámené so situáciou, evakuujú zo svojej ambasády v Kábule v priebehu 72 hodín všetkých svojich pracovníkov vrátane vrcholných predstaviteľov.
„Preto sme mali k dispozícii (bezpečnostné) sily, aby sme si boli istí, že to (evakuáciu) dokážeme urobiť bezpečným a organizovaným spôsobom,“ uviedol Blinken pre stanicu ABC.
Odmietol však porovnávanie s chaotickým odchodom Američanov zo Saigonu v roku 1975, keď sa blížila ku koncu vietnamská vojna. „Toto nie je Saigon,“ zdôraznil. „Faktom je, že do Afganistanu sme pred 20 rokmi išli s jedinou úlohou – vysporiadať sa s ľuďmi, ktorí na nás 11. septembra (2001) zaútočili. Táto misia bola úspešná,“ uviedol.
Blinken podľa agentúry Reuters poznamenal, že Washington počas štyroch vlád investoval do afganských vládnych zložiek miliardy dolárov, čím im dal výhody voči Talibanu, avšak napriek tomu sa im toto islamistické hnutie poraziť nepodarilo. „Pravdou je, že sme videli, že tieto sily nedokázali ubrániť krajinu,“ povedal. „A stalo sa to rýchlejšie než sme očakávali,“ dodal.
Militanti z Talibanu po obsadení veľkej časti Afganistanu v nedeľu obkľúčili i Kábul. Ako píše AFP, afganské vládne sily sa ukázali byť neschopnými čo sa týka obrany územia bez americkej vojenskej podpory.
Pádom Kábulu by sa fundamentalistické hnutie vrátilo k moci 20 rokov po tom, ako jeho vládu zosadil vojenský zásah vedený Spojenými štátmi po teroristických útokoch v USA z 11. septembra 2001.
Svoje veľvyslanectvo v Kábule zatvorilo v nedeľu i Nemecko a požiadalo svojich občanov, aby opustili Afganistan. Minister zahraničných vecí Heiko Maas na Twitteri napísal, že „rozhodol o preložení personálu veľvyslanectva na vojenskú časť letiska v Kábule“. Na nedeľu popoludnia zvolal krízový štáb nemeckej vlády s cieľom podniknúť okamžité opatrenia na zaistenie bezpečnosti a odcestovanie nemeckých pracovníkov a ďalších ohrozených osôb z Afganistanu.
16:35 Prezident Ghaní opustil krajinu, uviedli vládni predstavitelia
Afganský prezident Ašraf Ghaní opustil hlavné mesto krajiny Kábul a odcestoval do Tadžikistanu. Oznámil to v nedeľu vysokopostavený predstaviteľ afganského ministerstva vnútra, informovala agentúra Reuters.
Ghaní krajinu opustil spolu so poradcom afganskej vlády pre národnú bezpečnosť Hamdulláhom Mohibom, napísala agentúra AP s odvolaním sa na dvoch predstaviteľov afganskej vlády, ktorí však chceli zostať v anonymite. Miesto, kam Ghaní s Mohibom odišli, však podľa AP nebolo bezprostredne známe.
Bojovníci islamistického hnutia Taliban v nedeľu obkľúčili hlavné mesto Kábul, pripomína AP. Hovorca tohto hnutia Suhajl Šáhín v nedeľu pre stanicu BBC uviedol, že Taliban chce prevziať kontrolu nad Afganistanom „v najbližších dňoch“.
Podľa jeho slov je zámerom Talibanu vytvoriť „inkluzívnu“ islamskú vládu, v ktorej budú mať zastúpenie všetci Afganci, teda aj tí, ktorí nie sú príslušníkmi hnutia.
„Uisťujeme obyvateľov Afganistanu, najmä mesta Kábul, že ich majetok, ich životy sú v bezpečí – nebude žiadna pomsta voči nikomu,“ vyhlásil hovorca.
Taliban je po rýchlej ofenzíve z uplynulých dní na pokraji úplného víťazstva, keď aj predstavitelia afganskej vlády priznali, že prebiehajú rokovania o zabránení krviprelivaniu v metropole a prípravy na „odovzdanie moci“, napísala agentúra AFP. Podľa správy sa všeobecne očakáva, že afganský prezident Ašraf Ghaní rezignuje v priebehu niekoľkých dní, ak nie hodín.
Pádom Kábulu by sa fundamentalistické hnutie vrátilo k moci 20 rokov po tom, ako jeho vládu zosadil vojenský zásah vedený Spojenými štátmi po teroristických útokoch v USA z 11. septembra 2001.
16:30 EK: Situácia v Afganistane a v Bielorusku potvrdzujú potrebu dohody o migrácii
Kríza v Afganistane a kroky Bieloruska potvrdzujú, že EÚ urýchlene potrebuje úplnú reorganizáciu pravidiel v oblasti migrácie a azylu. Povedal to v nedeľu podpredseda Európskej komisie Margaritis Schinas, informovali agentúry DPA a Reuters.
Schinas má v rámci Európskej komisie na starosti aj záležitosti migrácie. Členské krajiny však v tejto otázke už roky nedokážu nájsť zhodu, píše DPA.
„Jedným z problémov je napríklad to, že krajiny, ktoré sú fenoménom migrácie ovplyvnené v menšej miere, sú presvedčené, že riešenie migračných tokov je problémom tých druhých krajín,“ povedal Schinas v rozhovore pre taliansky denník La Stampa. Táto otázka sa však podľa neho týka všetkých členských krajín.
Kríza v Afganistane a manévre autokratov ako bieloruský prezident Alexandr Lukašenko podľa Schinasa potvrdili, že tlak na hranice EÚ sa týka všetkých.
Hranice EÚ sú podľa jeho slov otvorené pre všetkých, ktorí utekajú pred násilím a prenasledovaní. „Prijímame len tých, ktorí naozaj majú dôvod na ochranu. Tí, ktorí hranice prekročia nezákonne, budú poslaní naspäť,“ uviedol Schinas na otázku, či v spojitosti s Afganistanom hrozí nová migračná kríza.
Mnohé členské krajiny EÚ majú obavy, že vývoj v Afganistane môže spustiť migračnú krízu, akú Európa zažila v rokoch 2015-16, keď príchod viac ako milióna ľudí z Blízkeho východu zaťažil bezpečnostné systémy a systémy sociálneho zabezpečenia členských krajín EÚ, píše Reuters s odvolaním sa na server euronews.com.
16:00 NATO apeluje na nájdenie politického riešenia konfliktu v Afganistane
Severoatlantická aliancia v nedeľu vyhlásila, že nájdenie politického riešenia konfliktu v Afganistane je naliehavejšou záležitosťou než kedykoľvek v minulosti. Militantné hnutie Taliban totiž aktuálne obkľúčilo aj hlavné mesto Kábul po tom, čo obsadilo takmer celú krajinu. Informovali o tom agentúry AP a AFP
„Podporujeme afganské sily v snahe nájsť politické riešenie tohto konfliktu, ktoré je teraz naliehavejšie než kedykoľvek predtým,“ povedal pre AFP nemenovaný predstaviteľ NATO.
Aliancia vo vyhlásení uviedla, že „pomáha udržiavať prevádzku na kábulskom letisku, aby Afganistan zostal v spojení so svetom“. NATO si i naďalej zachová diplomatickú prítomnosť v afganskej metropole.
„Bezpečnosť našich zamestnancov je prvoradá, a prispôsobujeme sa podľa toho, ako je to nevyhnutné,“ píše sa vo vyhlásení. Presný počet svojich pracovníkov, ktorí sa ešte nachádzajú v krajine, NATO neposkytlo. Aktuálny vývoj „neustále prehodnocujú“.
Islamistické hnutie Taliban chce prevziať kontrolu nad Afganistanom podľa slov jeho hovorcu „v najbližších dňoch“. Afganskí predstavitelia naznačili, že prebiehajú rokovania s cieľom vyhnúť sa krviprelievaniu a odovzdať moc „prechodnej vláde“.
14:29 Taliban chce podľa hovorcu dosiahnuť odovzdanie moci „v najbližších dňoch“
Islamistické hnutie Taliban chce prevziať kontrolu nad Afganistanom „v najbližších dňoch“, uviedol v nedeľu jeho hovorca pre stanicu BBC po tom, ako bojovníci hnutia po obsadení takmer celej krajiny obkľúčili aj hlavné mesto Kábul.
„Chceme pokojné odovzdanie (moci) v najbližších dňoch,“ uviedol hovorca Suhajl Šáhín. Podľa jeho slov je zámerom Talibanu vytvoriť „inkluzívnu“ islamskú vládu, v ktorej bude mať zastúpenie všetci Afganci, teda aj tí, ktorí nie sú príslušníkmi hnutia.
„Uisťujeme obyvateľov Afganistanu, najmä mesta Kábul, že ich majetok, ich životy sú v bezpečí – nebude žiadna pomsta voči nikomu,“ vyhlásil hovorca.
Taliban je po rýchlej ofenzíve z uplynulých dní na pokraji úplného víťazstva, keď aj predstavitelia afganskej vlády priznali, že prebiehajú rokovania o zabránení krviprelivaniu v metropole a prípravy na „odovzdanie moci“, píše agentúra AFP. Podľa správy sa všeobecne očakáva, že afganský prezident Ašraf Ghaní rezignuje v priebehu niekoľkých dní, ak nie hodín.
Pádom Kábulu by sa fundamentalistické hnutie vrátilo k moci 20 rokov po tom, ako jeho vládu zosadil vojenský zásah vedený Spojenými štátmi po teroristických útokoch v USA z 11. septembra 2001.
13:45 Pápež František vyjadril znepokojenie a žiada o dialóg
Pápež František v nedeľu vyjadril „znepokojenie“ nad situáciou v Afganistane a žiadal o „dialóg“ na vyriešenie konfliktu v tejto krajine. Informovali o tom agentúry AP a AFP.
„Pripájam sa vo svojich vyjadrenia k jednomyseľným obavám o situáciu v Afganistane,“ povedal pápež počas nedeľňajšej modlitby Anjel Pána. František žiadal o modlitby „s cieľom ukončiť ruch zbraní“ a nájsť riešenie prostredníctvom dialógu za rokovacím stolom.
„Jedine takýmto spôsobom sa sužované obyvateľstvo tejto krajiny – muži a ženy, starší ľudia a deti – môže vrátiť do svojich domovov a žiť v mieri a bezpečí, so vzájomným rešpektom,“ povedal pápež.
Jednotky militantného hnutia Taliban začali v nedeľu vstupovať do afganského hlavného mesta Kábul, pripomína agentúra AP. Taliban podľa svojich vyjadrení „čaká na pokojné odovzdanie mesta Kábul“ po tom, ako jeho bojovníci vstúpili na predmestia.
13:40 Afganský prezident Ghaní odstúpi, vznikne dočasná vláda
Afganský prezident Ašraf Ghaní by mal odstúpiť z funkcie v najbližších hodinách po tom, ako bojovníci radikálneho hnutia Taliban v nedeľu vstúpili do Kábulu, uviedla televízia al-Arabíja s odvolaním sa na nemenované zdroje. Odovzdanie moci by podľa nich malo prebehnúť ešte v priebehu dňa v prezidentom paláci.
Následnú dočasnú vládu by podľa diplomatických zdrojov agentúry Reuters mohol viesť Alí Ahmad Džalálí, akademik pôsobiaci v USA a bývalý afganský minister vnútra.
Podľa katarskej televízie al-Džazíra zdroj blízky Ghanímu medzitým poprel správy o tom, že prezident odišiel z krajiny.
Al-Arabíja priniesla aj správu, podľa ktorej bojovníci Talibanu úplne obkľúčili Kábul a vstupujú na územie tamojšieho letiska. Hnutie však prisľúbilo, že všetci cudzinci, ktorí chcú opustiť Afganistan, tak budú môcť urobiť prostredníctvom kábulského letiska, pričom tí, ktorí si želajú zostať, sa budú musieť zaregistrovať u zástupcov Talibanu, uviedla tiež televízia sídliaca v Rijáde podľa agentúry TASS.
13:00 Korčok je v myšlienkach so ženami a dievčatami v Afganistane
Aktuálne informácie o postupe hnutia Taliban až do hlavného mesta Afganistanu Kábulu sú veľmi zlou správou pre mier, stabilitu aj bezpečnosť Afganistanu i celého regiónu. Vyhlásil to v nedeľu minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS). Dodal, že Slovensko apeluje na aktérov v krajine, aby predišli ďalšiemu krviprelievaniu.
Podľa ministra je to zároveň zlá správa aj pre naše takmer 20-ročné pôsobenie v Afganistane, pri jeho obnove a pri pomoci jeho obyvateľom viesť dôstojný život. „Dnes som v myšlienkach s tými najzraniteľnejšími – so ženami a dievčatami v Afganistane. Ich sloboda po rokoch, keď opäť mohli chodiť do školy, pracovať a uplatniť sa v spoločnosti, je v obrovskom ohrození. A rovnako so všetkými občanmi Afganistanu, ktorí sú vystavení ohrozeniu vlastných životov a čelia teroru,“ skonštatoval Korčok v stanovisku.
„Slovensko ako krajina, ktorá si cení ľudský život, slobodu a základné ľudské práva ako najvyššie hodnoty, apeluje na všetkých aktérov v krajine, aby predišli ďalšiemu krviprelievaniu a zaručili práva pre všetkých obyvateľov Afganistanu,“ vyhlásil šéf slovenskej diplomacie. Ako súčasť demokratického sveta nemôžeme podľa neho akceptovať žiadny režim, ktorý bude založený na násilnom prevzatí moci a ktorý má ako pracovnú metódu zabíjanie a masívne porušovanie ľudských práv a slobôd.
Jednotky militantného hnutia Taliban začali v nedeľu podľa afganského ministerstva vnútra vstupovať do afganského hlavného mesta Kábul zo všetkých smerov. Samotný Taliban však vyhlásil, že nechce metropolu dobyť „silou“ a svojim bojovníkom nariadil, aby čakali na jej okraji. Izolovaná metropola zostala jediným významných afganským mestom, ktorá po rýchlej ofenzíve Talibanu z posledných dní zostala v rukách centrálnej vlády.
12:30: V krajine sú aj traja Slováci, ministerstvo zahraničia im poskytne pomoc
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR eviduje na území Afganistanu troch slovenských občanov. Pre TASR to v piatok potvrdil hovorca MZVEZ SR Juraj Tomaga.
„V jednom prípade ide o osobu pracujúcu pre humanitárnu organizáciu Lekári bez hraníc, ktorej sme už uplynulý týždeň odporučili okamžitý odchod z krajiny, a v ďalšom prípade ide o dve občianky, ktoré sa už dávnejšie do Afganistanu vydali a o pomoc nežiadali,“ spresnil Tomaga.
Ako doplnil, šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS) si „plne uvedomuje, v akej kritickej situácii sa ocitá Afganistan a medzinárodné spoločenstvo, s ktorým sme sa aj my angažovali v tejto krajine“.
„Preto šéf slovenskej diplomacie na základe súhlasu premiéra a koaličných partnerov bude našim partnerom tlmočiť pripravenosť SR pomôcť Afgancom, ktorí spolupracovali so Slovenskom, ako aj s EÚ a NATO a sú dnes v ohrození života,“ dodal Tomaga.
Zároveň potvrdil, že ministerstvo je v kontakte s partnermi a spojencami v EÚ a NATO a prebiehajú intenzívne konzultácie, ktorých cieľom je doladiť praktické detaily tak, aby sa Slovensko zachovalo ako zodpovedný partner.
Zahraniční vojaci začali z Afganistanu odchádzať v máji tohto roka a úplne stiahnuť by sa mali na budúci mesiac. Islamistické hnutie Taliban, ktoré bojuje za opätovné zavedenie islamského práva šaría v Afganistane, po odsune jednotiek NATO z krajiny zintenzívnilo svoje ozbrojené ťaženie proti vládnym silám. Za uplynulý týždeň Taliban dobyl už takmer dve desiatky provinčných metropol v krajine vrátane druhého a tretieho najväčšieho mesta Afganistanu – Kandaháru a Herátu.
11:00 Taliban obsadil všetky priechody
Militantné hnutie Taliban má už pod kontrolou všetky hraničné priechody Afganistanu, informovala v nedeľu agentúra AP. Hovorca hnutia medzitým pre agentúru DPA vyhlásil, že Taliban zatiaľ neprijal rozhodnutie, či sa pokúsi vojenskou cestou obsadiť afganské hlavné mesto Kábul.
Pakistanský minister vnútra Šajch Rašíd Ahmad uviedol, že Taliban obsadil hraničný priechod Túrcham na afgansko-pakistanskej hranici, v dôsledku čoho tam Pakistan zastavil cezhraničnú dopravu. Priechod Túrcham bol podľa AP posledným, ktorý mala v rukách afganská vláda.
Taliban pri svojej rýchlej ofenzíve obsadil za posledný niečo vyše týždeň väčšinu Afganistanu a centrálna vláda v Kábule tak aktuálne kontroluje okrem Kábulu len metropoly piatich z 34 provincií krajiny.
V nedeľu nadránom obsadili militanti mesto Džalalabad na východe krajiny a neskôr prišli aj správy o ovládnutí mesta Chóst v rovnomennej provincii ležiacej tiež pri pakistanskej hranici.
V Kábule medzitým začali Spojené štáty s evakuáciou svojho veľvyslanectva, uviedli zdroje z americkej vlády, ktorá rozhodla o vyslaní 5 000 svojich vojakov do Afganistanu na zabezpečenie tejto operácie. Podľa AP v areáli ambasády v nedeľu pristávali a odlietali odtiaľ vrtuľníky, pričom nad strechou budovy bolo vidno dym. Predstavitelia USA predtým oznámili, že diplomati veľvyslanectva začali ničiť citlivé dokumenty.
Zdroje: TASR, SITA, ABC News, Defence One, AP, ABC News