Taliban núti ženy vydať sa, mladým ničí budúcnosť. Mohli byť pritom svetové vedecké špičky a športovci

  • Mladé vedkyne z Afganistanu vo veku od 12 do 18 rokov, nazývané „Afghan Dreamers“, už pred rokmi zaujali celý svet
  • Zbierali ocenenia z medzinárodných súťaží a ich pľúcny ventilátor zo súčiastok Toyoty Corolla pomáha pacientom s koronavírusom
  • Dnes je ich osud viac než neistý, Taliban nepodporuje vzdelávanie žien a už teraz chodí od domu do domu, aby sa vydali
  • Tragicky skončil aj príbeh mladého, futbalového reprezentanta, ktorého pozostatky našli na podvozku lietadla
Mladí Afgánci Afghan Dreamers Zaki Anwari
Profimedia a Twitter/ FIFPRO
  • Mladé vedkyne z Afganistanu vo veku od 12 do 18 rokov, nazývané „Afghan Dreamers“, už pred rokmi zaujali celý svet
  • Zbierali ocenenia z medzinárodných súťaží a ich pľúcny ventilátor zo súčiastok Toyoty Corolla pomáha pacientom s koronavírusom
  • Dnes je ich osud viac než neistý, Taliban nepodporuje vzdelávanie žien a už teraz chodí od domu do domu, aby sa vydali
  • Tragicky skončil aj príbeh mladého, futbalového reprezentanta, ktorého pozostatky našli na podvozku lietadla

Najskôr celý svet sledoval zábery preplneného letiska z Afganistanu, v ktorom sa ľudia snažia pretlačiť do lietadiel a uniknúť preč z krajiny, v ktorej moc preberá Taliban.

Ešte šokujúcejšie zábery boli, ako zúfalo naskakujú na rozbiehajúce sa americké lietadlo a snažia sa naň zachytiť kdekoľvek sa dá. Nasledujúce videá, ako z neho padajú z oblohy na zem, boli niečim, čo dá len veľmi ťažko opísať slovami. Nepredstaviteľná zúfalosť, beznádej… nič dostatočne nevystihuje tieto obrazy.

Američania neskôr informovali, že v podvozku svojho vojenského lietadla našli pozostatky človeka, ktorý sa naň, pravdepodobne, zavesil pri pokuse dostať sa preč z Afganistanu.

Ako sa ukazuje, má ísť o mladého, talentovanú futbalistu Zakiho Anwariho, ktorý hrával za mládežnícky národný afganský tím. „Veril, že osud si vyberá sám,“ písal o ňom a jeho tragickej smrti britský The Times. Osudom sa mu teda stala tragická smrť v podvozku lietadla pri zbesilom úteku z krajiny, ktorú reprezentoval.

https://twitter.com/FIFPRO/status/1428375623421026308

Ťažko povedať, či by ešte hrával futbal za svoju zem a mal šancu sa presadiť sa pod vládou Talibanu, ktorý je známy tým, že šport nielenže nepodporuje, ale doslova obmedzuje či rovno zakazuje.

Ešte viac neisté je vzdelávanie mladých dievčat a žien, ktoré keď Taliban vládol naposledy do roku 2001, mali zakázané chodiť do školy.

„Život, ktorý som poznal z Kábulu, že ženy tam chodili oblečené, ako sa im zachcelo, sa definitívne skončil,“ hovoril v rozhovore pre Startitup Slovák Martin Navrátil, ktorý sa nedávno z Afganistanu vrátil.

zdroj: TASR via AP Photo/Rahmat Gul

V tomto smere celý svet aktuálne sleduje príbeh mladých Afganiek, ktoré sa stali akými symbolom úspechu miestnych dievčat, ktoré dostali na vzdelávanie šancu.

20 dievčat z tejto krajiny, vo veku 12 až 18 rokov, ktoré sa nazývajú „Afghan Dreamers“ prvýkrát zaujali svet pred 4 rokmi, keď v medzinárodnej robotickej súťaži v USA obsadili druhé miesto. Medaily si vtedy ani nemohli prebrať, keďže im nedali víza. Do Ameriky tak cestoval iba ich robot.

Tým príbeh a novinové články o afganských dievčatách neskončili, práve naopak. Vo svojej práci pokračovali ďalej a ich vynálezy dnes pomáhajú aj pacientom s ochorením koronavírusu. Zo súčiastok z Toyoty Corolla dokázali zostrojiť pľúcny ventilátor.

Na videu z roku 2018 spomína jedna z členok Afghan Dreamers, ako sa v jej krajine ničili znalosti, predvídavosť a v mene islamského práva šaría bola spoločnosť držaná v tme. Pripomína aj príbehy konkrétnych žien, ktoré boli buď upálené alebo im boli odťaté končatiny. Dievča, ktoré hovorí o práve na vzdelaní, najmä pre ženy, je v úplnom protiklade s tým, ako si chod spoločnosti predstavuje staro-nový vládca krajiny – Taliban.

Nikto neverí, že by tieto šikovné, mladé ženy čakala v krajine pod správou Talibanu nejaká budúcnosť.

Ten síce sľúbil, že nezavedie také striktné pravidlá a režim, aký bol pod jeho vládou pred 20 rokmi, vrátane zákazu vzdelávania pre ženy, no len málokto týmto slovám skutočne verí. Prvé správy z Afganistanu nasvedčujú tomu, že Taliban sa príliš nezmenil.

V krajine sa už praktizujú fyzické testy, napríklad za „nevhodné“ oblečenie. Členovia tohto islamského politického hnutia údajne chodia na kontroly od dverí k dverám. Ako informovala aj kanadská CBC, kde sa nachádzajú mladé dievčatá, nútia ich, aby sa už stali nevestami a vydali.

zdroj: TASR/AP

Taktiež, hoci Taliban pred pár dňami tvrdil, že sa „nikomu nebude mstiť a omilostí každého,“ už dnes je jasné, že tieto slová nedodržuje. Dobrým príkladom je dnešná, čerstvá správa o zavraždení príbuzného jedného z novinárov, ktorý pracuje pre nemeckú štátnu televíziu Deutsche Welle.

Podľa nemeckej televízie išli Talibanci na západe Afganistanu priamo po ich novinárovi. Pri útoku na jeho príbuzných zabili jedného člena rodiny, ďalšieho vážne zranili, zvyšným sa podarilo v poslednej chvíli uniknúť a teraz sú na úteku.

V uplynulých dňoch a týždňoch podľa riaditeľa Deutsche Welle, Petra Limbourga, Taliban prehľadal domy najmenej troch ďalších reportérov nemeckej stanice v Afganistane. „Taliban už zrejme organizovane hľadá novinárov v Kábule a tiež v provinciách,“ tvrdí Limbourg.

zdroj: TASR/ AP/ Rahmat Gul.

Okrem novinárov sú vo vážnom ohrození všetci, ktorí čo i len okrajovo nejako spolupracovali zo spojencami či ľuďmi zo zahraničia, napríklad aj v rámci cestovného ruchu. „Taliban zatýka a vyhráža a zabitím alebo zatknutím rodinných príslušníkov cieľových osôb v prípade, že sa nevzdajú Talibanu,“ citovala BBC dokument, ktorý mala možnosť vidieť, informovala o tom aj agentúra SITA.

Afganistan sa znova mení a nech Taliban tvrdil ešte pred pár dňami čokoľvek, realita začína byť iná, jeho predchádzajúcej vláde podobná. „Nebude žiaden demokratický systém, pretože ten nemá v našej krajine žiaden základ… Nebudeme debatovať o tom, aký politický systém by sme mali v Afganistane zaviesť, pretože je to jasné. Je to (islamské) právo šaría,“ vyhlásil pred dvomi dňami vysokopostavený člen hnutia Taliban, Vahídulláh Hášimí.

Slovák, ktorý sa nedávno vrátil z Afganistanu: Verili, že ich spojenci neopustia a že to takto nemôže dopadnúť (ROZHOVOR)

Čo bude napríklad s mladými členkami Afghan Dreamers po nástupe Talibanu, ťažko povedať, no len veľmi málokto asi verí, že budú vo svojej práci pokračovať. Pomôcť sa aktuálne snažia aj ľudsko-právni aktivisti, ktorí sa pokúšajú aspoň tieto dievčatá dostať preč z krajiny a priviesť ich do Kanady.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: archív Startitup, TASR, SITA, The Times, CBC

Najnovšie videá

Trendové videá