Taliban sa vracia k svojim praktikám. Mŕtve telá vešia na žeriav a popravuje ľudí, ktorým sľuboval amnestiu

  • Príslušníci afganského militantného hnutia Taliban zavesili na žeriav mŕtve telo
  • Privezené boli štyri mŕtve telá, pričom tri telá boli premiestnené na ďalšie námestia v Heráte
  • Taliban už avizoval znovuzavedenie prísnych trestov ako popravy a odsekávanie končatín
  • Objavili sa správy aj o popravách tých, ktorí mali dostať amnestiu 
Taliban mŕtvolu
SITA/AP
  • Príslušníci afganského militantného hnutia Taliban zavesili na žeriav mŕtve telo
  • Privezené boli štyri mŕtve telá, pričom tri telá boli premiestnené na ďalšie námestia v Heráte
  • Taliban už avizoval znovuzavedenie prísnych trestov ako popravy a odsekávanie končatín
  • Objavili sa správy aj o popravách tých, ktorí mali dostať amnestiu 

Príslušníci afganského militantného hnutia Taliban zavesili na hlavnom námestí v meste Herát na západe Afganistanu na žeriav mŕtve telo. Informovala o tom v sobotu agentúra AP s odvolaním sa na svedka.

Wazír Ahmad Seddíqí, ktorý na námestí prevádzkuje lekáreň, uviedol, že boli privezené štyri mŕtve telá, pričom tri telá boli premiestnené na ďalšie námestia v Heráte, kde ich tiež verejne vystavovali, uvádza TASR.

https://twitter.com/AdityaRajKaul/status/1441707720986357764

Podľa Seddíqího Taliban oznámil, že štvorica bola prichytená pri únose a bola zabitá políciou. Nebolo bezprostredne jasné, či štvorica bola zabitá pri prestrelke s políciou alebo až po zadržaní, píše AP.

Okresný policajný veliteľ v Heráte neskôr pre agentúru AP uviedol, že bojovníci Talibanu mali zachrániť otca a syna pred únoscami. Pri strete únoscov a príslušníkov Talibanu malo dôjsť ku krížovej paľbe, pričom bol zranení jeden civilista, tiež bojovník Talibanu a únoscovia boli usmrtení.

zdroj: SITA/AP

Tvrdé tresty a popravy boli normálom pri prvej vláde Talibanu 

Tvrdé tresty, ktoré zahŕňali verejné popravy, bičovanie alebo odseknutie končatín boli počas prvej vlády Talibanu v rokoch 1996 – 2001 normálnou vecou. Verejné popravy sa uskutočňovali na národnom futbalovom štadióne.  

Ničím výnimočným nebolo ani vystavovanie mŕtvych tiel. Hneď po nástupe popravili  bývalého prezidenta Muhammada Nadžíbulláha, ktorého najskôr mučili a vykastrovali. Potom ho ťahali po uliciach Kábulu, až kým nezomrel. Nakoniec jeho telo zavesili na verejné osvetlenie a do úst mu napchali peniaze, uvádza BBC.

Militantné hnutie už avizovalo, že tvrdé tresty mieni používať aj teraz. Agentúre AP to v rozhovore potvrdil jeden z predstaviteľov islamistickej skupiny Núrruddín Turábí. 

„Všetci nás kritizovali za (verejné) popravy na štadiónoch, ale my sne nikdy nekritizovali trestné zákony v cudzine… Nikto nám nebude prikazovať, aké máme mať zákony. Budeme nasledovať učenie islamu a naše právo bude postavené na základe Koránu,“ povedal Turábí.

Popravu vykonával rodinný príslušník 

Odsúdení vrahovia boli počas tohto obdobia verejne popravení jedným výstrelom do hlavy, ktorý spravidla vykonal rodinný príslušník obete. Rodina mala možnosť nechať vinníka žiť, v takom prípade dostali finančnú kompenzáciu, ktorú však Taliban nazýval „krvavými peniazmi“.

Pre odsúdených zlodejov bolo tradičným trestom odseknutie ruky. Ak bola lúpež vykonaná na ceste, prípadne diaľnici, previnilcovi amputovali ruku aj nohu. Turábí tieto tresty v rozhovore pre AP obhajoval. Napriek tomu však tvrdí, že Taliban sa zmenil.

„Zmenili sme sa. Povoľujeme používanie televízorov aj mobilných telefónov. Ľudia môžu fotografovať aj nakrúcať videá,“ tvrdí Turábí, podľa ktorého by mohli občanom povoliť nakrúcať popravy či odsekávania končatín a šíriť ich na sociálnych sieťach. To by podľa neho malo pozitívny účinok v zmysle odradzovania ľudí od páchania trestných činov.

Popravy, tých ktorí mali dostať amnestiu 

Napriek tomu, že hnutie Taliban tvrdí, že prísne tresty sú len pre tých, ktorí sa previnili proti právu šaría, popravovaní sú aj predstaviteľa bývalého režimu. Taliban avizoval amnestiu pre vojakov a spolupracovníkov bývalej afganskej vlády.

V afganskej spoločnosti sa však stále šíri strach, bojovníci hnutia Taliban mali hľadať viacerých predstaviteľov armády. Hlásené sú aj popravy.

 „Tichá vlna atentátov práve prebieha vo vidieckych oblastiach teroristami z Talibanu. Zabili 4 špeciálne sily v Achine, 2 v Kundúze, 1 bývalú zamestnankyňu ministerstva obrany v Takhare a 1 člena komanda v provincii Doshi Baghlan. Bývalí členovia afganskej armády žijú s PANIKOU A STRACHOM!,“ uviedol na Twitteri bývalý pilot afganskej armády Rahman Rahmani.

https://twitter.com/rahmanrahmanee/status/1441383970604601348

Pridáva sa aj člen afganskeho komanda Sarfaraz, ktorý zdieľa fotografiu, na ktorej sú podľa jeho slov traja členovia bývalých afganských zložiek popravení zastrelením, pričom všetci traja majú zviazané ruky. 

https://twitter.com/Sarfaraz1201/status/1441489891481718790

Známy je aj prípad popravy brata bývalého viceprezidenta Amrulláha Sáliha. Viceprezident odmietol odísť z krajiny a zapojil sa do odboja v Panžšíre.

Nie je známe, že by sa jeho brat Rohulláh priamo zapojil do oporu. O poprave informovali agentúru Reuters rodinný príslušníci bratov.

 „Popravili môjho strýka,“ povedal synovec agentúre Reuters v textovej správe. „Včera ho zabili a nedovolili nám ho pochovať. Stále hovorili, že jeho telo by malo zhniť.“

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: AP, TASR, BBC, Reuters

Najnovšie videá

Trendové videá