Afganistan sprísňuje kontrolu nad životmi ženských obyvateliek: Zakázal okná. OSN bije na poplach

  • T*liban zverejnil nový tvrdý zákon
  • Na ženy už sa nemôžu pozerať ani cez okno
  • Zákon prišiel krátko po tom, čo ženám zakázali sa rozprávať
ženy v hidžáboch
UNICEF/Alessio Romenzi
  • T*liban zverejnil nový tvrdý zákon
  • Na ženy už sa nemôžu pozerať ani cez okno
  • Zákon prišiel krátko po tom, čo ženám zakázali sa rozprávať

T*liban prichádza s ďalším bizarným zákazom. Tentoraz sa zameral na okná v afganských domácnostiach. Dôvod? Muži by mohli zahliadnuť ženy pri každodenných činnostiach.

Podľa nového dekrétu najvyššieho vodcu T*libanu Hibatullaha Akhundzadu musia Afganci zamurovať alebo zakryť všetky okná, ktoré smerujú do dvorov, ku kuchyniam či studniam. Pri nových budovách je takéto umiestnenie okien úplne zakázané. Údajne ide o prevenciu pred „obťažovaním susedov“.

Vládny hovorca Zabihullah Mujahid sa pokúsil na sociálnej sieti vysvetliť toto rozhodnutie pomerne svojsky: „Pohľad na ženy pracujúce v kuchyniach, na dvoroch alebo naberajúce vodu zo studní môže viesť k nemravným činom.“

Nemôžu už ani rozprávať

Toto nie je jediné nedávne obmedzenie. Začiatkom novembra T*liban zaviedol ďalšie drastické pravidlo. Zakázal ženám počuť navzájom svoje hlasy. Podľa denníka New York Post ide o ďalší krok k „úplnému vymazaniu žien z verejného života a spoločnosti“.

Minister pre podporu cnosti a prevenciu neresti Khalid Hanafi zašiel až tak ďaleko, že zakázal ženám modliť sa nahlas. „Aj keď sa dospelá žena modlí a okolo prejde iná žena, nesmie sa modliť tak nahlas, aby ju bolo počuť,“ uviedol. Podľa jeho slov je ženský hlas považovaný za „awrah“ – niečo, čo musí byť zakryté a nemalo by byť počuť na verejnosti.

„Keď ženy nemôžu volať takbir alebo athan (islamské zvolanie k modlitbe), určite nemôžu spievať piesne alebo (tvoriť) hudbu,“ vysvetlil Hanafi. „Ako by im mohlo byť dovolené spievať, keď nemôžu ani počuť (navzájom) svoje hlasy pri modlitbe, nieto ešte pri čomkoľvek inom.“

OSN bije na poplach

Od svojho nástupu k moci v auguste 2021 T*liban neustále sprísňuje kontrolu nad životmi afganských žien. Najprv zakázal dievčatám chodiť do školy po šiestom ročníku, potom zrušil ženám možnosť univerzitného vzdelávania a nedávno zakázal aj ženské hlasy a odhalené tváre na verejnosti.

OSN už začiatkom mesiaca vyjadrila svoje znepokojenie. Šéfka misie OSN v Afganistane Roza Otunbayeva hovorí o „nebezpečnej erózii ochrany ľudských práv“ a zdôrazňuje, že najviac trpia práve ženy a dievčatá.

Zatiaľ čo väčšina sveta vrátane USA odmieta uznať T*liban ako legitímnu vládu, Rusko ide proti prúdu. Tamojší zákonodarcovia nedávno prišli s návrhom, ktorý by mohol viesť k vyškrtnutiu tejto radikálnej skupiny zo zoznamu teroristických organizácií.

Zakázali mimovládkam zamestnávať ženy 

Afganské vládne hnutie T*liban v pondelok oznámilo, že odoberie povolenie na prevádzku všetkým domácim i zahraničným mimovládnym organizáciám v prípade, že budú zamestnávať ženy. TASR informuje podľa pondelkovej správy agentúry AP.

Vyhlásenie vlády T*libanu prichádza dva roky po tom, čo mimovládnym organizáciám v Afganistane zakázala zamestnávanie žien údajne z toho dôvodu, že nenosia podľa predpisov islamskú šatku.

Afganské ministerstvo hospodárstva v liste zverejnenom v nedeľu na platforme X varovalo, že v prípade nedodržania tohto nariadenia stratia mimovládne organizácie povolenie na činnosť v Afganistane.

Vláda súčasne opätovne nariadila zastavenie akejkoľvek práce žien v inštitúciách, ktoré neriadi T*liban, vyplýva z listu. „V prípade nespolupráce budú zrušené všetky aktivity danej inštitúcie a povolenie na činnosť tejto inštitúcie udelené ministerstvom bude odobraté,“ dodal rezort.

Hnutie T*liban v Afganistane už predtým zakázalo tamojším ženám vykonávať množstvo zamestnaní, ako aj vstup na väčšinu verejných miest. 

Ostrú kritiku vyjadrila bývalá poradkyňa britskej vlády Shabnam Nasimi. Na sociálnej sieti napísala: „T*liban dnes opäť vydal mrazivý dekrét, ktorý zakazuje ženám pracovať pre národné alebo medzinárodné mimovládne organizácie v Afganistane. Je to rozsudok smrti pre milióny žien, ktorých prežitie závisí od pomoci. Od pádu Kábulu uplynuli viac ako tri roky a svet sa mlčky prizerá. Hanba.“

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Newsweek, X, New York Post, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá