„Tank funguje horšie ako dedkove žiguli.“ Odhaľuje rozhovor naštvaných ruských vojakov
- Ruskí vojaci sa v komunikácii sťažujú na potraviny, ale aj tank
- Veľká Británia dodala Ukrajine strely dlhého doletu
- Ruskí vojaci sa v komunikácii sťažujú na potraviny, ale aj tank
- Veľká Británia dodala Ukrajine strely dlhého doletu
Analytik vojenskej rozviedky Mark Meissner zverejnil telegramový chat, ktorý zachytil medzi ruskými vojakmi. Tí sa sťažujú na prídely potravín, ale aj na ich kvalitu.
„Akože taká zima, aspoň by sa človek slušne najedol. A čo je tam? V dávke 100 a 120 gramov. Veď je to frontový prídel, malo by to byť 2 x 200 alebo 300 a 120 gramov, nie nejakých 220,“ píše vojak pod prezývkou „Bajkal“, ktorý je vodič tanku.
Vojaci neskôr diskutujú aj o podmienkach na fronte, pričom každý z nich sa sťažuje na svoje postavenie. Bajkal sa okrem iného sťažuje aj na hrozný stav svojho tanku, ako o tom informuje poľský portál Onet.
Horšie ako žiguli
„Myslíš si, že sme na tom lepšie? Že tank nám jazdí ako povoz? Prišiel by si k nám, unavil by si sa z toho haraburdia, čo dostávame, skúsil by si ho v noci naštartovať. Horšie ako žiguli môjho starého otca a asi rovnako staré,“ píše vo svojej odpovedi ďalšiemu vojakovi, ktorý sa sťažuje na miesto, kde bol pridelený.
Poslednou témou diskusie sú peniaze a takzvaná frontová línia, teda kompenzácia za čas strávený na fronte, pričom podľa spomínaného vojaka bola posledná výplata ešte vo februári.
Podľa analytika, ktorý túto komunikáciu medzi vojakmi odhalil, sú si Rusi vedomí toho, že v textových rozhovoroch nemajú prezrádzať zásadné informácie, ale napriek tomu je niekedy možné prísť na to, kde sa vojaci nachádzajú alebo čo majú v pláne.
Britské rakety
Ruské ministerstvo obrany v sobotu obvinilo Ukrajinu, že použila britské rakety Storm Shadow na útoky voči civilným cieľom v ukrajinskom meste Luhansk, ktoré je pod kontrolou ruských okupačných jednotiek. Ruské tvrdenie sa nedalo nezávisle overiť.
Podľa rezortu obrany v Moskve ukrajinské ozbrojené sily v piatok večer zaútočili týmito strelami v Luhansku na dva civilné objekty, informuje agentúra AFP, na ktorú sa odvoláva TASR.
Spojené kráľovstvo bola prvá krajina, ktorá dodala Kyjevu riadené strely dlhého doletu. Cieľom je umožniť Ukrajine zasiahnuť nepriateľské ruské jednotky a sklady ďaleko za frontovou líniou.
Britský minister obrany Ben Wallace naznačil, že má od Kyjeva záruky, že rakety nebudú použité na útoky na ciele vnútri medzinárodne uznaných hraníc Ruska, keď potvrdil, že môžu byť rozmiestnené na ukrajinskom území, informuje portál Aljazeera.
V sobotu šéf európskej diplomacie Josep Borrell vyzval v sobotu členské krajiny Únie, aby urýchlili dodávky munície na Ukrajinu, pričom dodal, že samotné krajinské ozbrojené sily potrebujú denne približne 1 000 delostreleckých granátov len na boje v meste Bachmut a jeho okolí. Tieto čísla podľa neho svedčia o intenzite bojov, ale aj o palebnej sile Ruska, dodáva agentúra TASR.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Onet, TASR, Aljazeera