Taraba sa príliš zaoberá genitáliami, udrela Cigániková. Poslanec chce podať návrh, ktorý potrápi trans ľudí
- Najvyšší správny súd SR vrátil prípad týkajúci sa zmeny pohlavia späť na Krajský súd v BB
- Taraba na vývoj reaguje svojsky
- Najvyšší správny súd SR vrátil prípad týkajúci sa zmeny pohlavia späť na Krajský súd v BB
- Taraba na vývoj reaguje svojsky
Poslanec Tomáš Taraba na sociálnej sieti opäť perlil. „Kolíkovej Správny súd rozhodol, že na zmenu pohlavia netreba, aby muž vyzeral ako žena, teda netreba operáciu,“ píše s tým, že navrhne zákon, že operácia bude potrebná.
Na jeho slová takmer ihneď reagovala Jana Bittó Cigániková. „Som fascinovaná, ako často a intenzívne sa dokáže poslanec Taraba zaoberať genitáliami iných ľudí. Najnovšie chce zákonom zakázať tranzíciu bez chirurgického zákroku,“ napísala na sociálnej sieti.
Taraba reagoval na to, že Najvyšší správny súd SR vrátil prípad týkajúci sa zmeny pohlavia späť na Krajský súd v Banskej Bystrici. Prípad sa rieši už od roku 2019, keď žalobkyňa požiadala matriku vo Zvolene o zmenu pohlavia z mužského na ženské. Úrad žiadosti nevyhovel a žalobu voči tomuto rozhodnutiu pôvodne krajský súd zamietol. Najvyšší správny súd však prvostupňový rozsudok zrušil ešte 19. októbra. Informoval o tom portál Teraz.
„Žalobkyňa v roku 2019 požiadala matriku, aby zapísala do príslušnej evidencie okrem iného aj zmenu jej pohlavia z mužského na ženské. Matrika žiadosti žalobkyne nevyhovela s odôvodnením, že u žiadateľky nedošlo k ukončeniu zmeny pohlavia chirurgickým zákrokom,“ uviedol hovorca NSS SR Michal Hajtol.
Dodal, že KS v Banskej Bystrici pôvodne tento záver matričného úradu svojím rozsudkom potvrdil. Nedodal však detailnejšie odôvodnenie. Hajtol tiež zdôraznil, že NSS SR sa s takýmto právnym názorom orgánu verejnej správy, respektíve krajského súdu nestotožnil.
ESĽP sa podobnými otázkami zaoberal
Hoci žalobkyňa v žiadosti o zmenu pohlavia adresovanej matrike nepredložila doklad o chirurgickej zmene pohlavia, všeobecne záväzná právna úprava Slovenskej republiky neurčovala doklady, ktoré musí žiadateľ v prípade zmeny pohlavia pre účely realizácie zmien v matrike preukázať.
Ako ďalej uviedol hovorca, právny názor krajského súdu, ktorý za vyššie uvedených podmienok striktne trval na požiadavke chirurgického zákroku, kasačný súd neakceptoval. Najvyšší správny súd tiež poukázal na rozhodovaciu prax Európskeho súdu pre ľudské práva v takýchto alebo obdobných veciach.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
„V ďalšom konaní bude preto úlohou krajského súdu opätovne dôsledne posúdiť a riadne odôvodniť predmetnú právnu otázku, a to s prihliadnutím na to, že všeobecne záväzná právna úprava SR v žiadnom ustanovení explicitne neurčuje, že pre verejnomocenskú akceptáciu zmeny pohlavia je potrebná realizácia chirurgického zákroku (kastrácia) a neobsahuje ani podrobnú úpravu, týkajúcu sa lekárskeho potvrdenia, na základe ktorého sa takáto zmena pohlavia má v evidencii realizovať,“ uviedol na záver Hajtol.
Priblížil tiež, že pri svojom rozhodovaní bude krajský súd povinný prihliadať aj na rozhodovaciu prax ESĽP. Ten sa už vo svojej judikatúre obdobnými otázkami zaoberal.
Na situáciu reagovali aj viacerí politici. Rozhodnutie na sociálnej sieti zdieľala aj Lucia Plaváková s tým, že vyžadovať chirurgické zákroky ako podmienku tranzície je v rozpore so zákonom. „Hovoríme to už dlho a som rada, že to potvrdil aj súd,“ napísala.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Teraz, Facebook/Tomáš Taraba