Táto choroba ovplyvňuje námesačnosť či syndróm nepokojných nôh, trápi miliardu ľudí. Ničí aj kvalitu spánku
- Migréna je choroba, ktorú si mnohí zamieňajú s bolesťou hlavy
- Táto choroba má však veľký vplyv aj na kvalitu nášho spánku
- Migréna je choroba, ktorú si mnohí zamieňajú s bolesťou hlavy
- Táto choroba má však veľký vplyv aj na kvalitu nášho spánku
Zdravý spánok je tvorený štvorfázovým cyklom. Ako sa mozog postupne dostáva cez fázy 1 a 2, tak sa čoraz viac vzďaľuje realite a vonkajšiemu svetu. Až kým dosiahne fázu 3, kedy nastáva hlboký spánok. Práve toto je najdôležitejšia fáza.
V tejto fáze je krv presmerovaná z mozgu do svalov a mozog takpovediac úplne vypína. Štvrtá, posledná fáza spánku, je pomenovaná REM, čo je skratka toho, čo sa deje – rapid eye movement. Mozog je počas REM fázy veľmi aktívny, dokonca viac ako keď je človek pri vedomí. Ak sa ti sníva sen, je to práve v tejto fáze.
Ako migréna ovplyvňuje spánok?
Fáza REM je rozhodujúca pre myslenie a pamäť. Podľa nového výskumu však ľudia, ktorí trpia migrénou majú menej kvalitný spánok.
Zistenia metaanalýzy zverejnené v časopise Neurology, lekárskom časopise Americkej akadémie neurológie, uvádzajú, že dospelí a deti s migrénou budú mať subjektívne aj objektívne menej kvalitný spánok, ako zdraví ľudia bez migrény. Výskum vychádza z toho, že sa odborníci respondentov pýtajú, či migréna spôsobuje zlú kvalitu spánku.
„Chceli sme analyzovať nedávny výskum, aby sme získali jasnejší obraz o tom, ako migréna ovplyvňujú spánkový režim ľudí a závažnosť ich bolestí hlavy,“ povedal jeden z autorov štúdie doktor Jan Hoffman, klinický docent v odbore neurológie na King’s College London vo vyhlásení.
„Klinickí lekári tak môžu lepšie podporovať ľudí s migrénou a poskytovať efektívnejšiu liečbu spánku,“ dodal Hoffman, člen Americkej akadémie neurológie.
Trpí ňou približne 1 miliarda ľudí
Napriek tomu, že migréna postihuje približne 1 miliardu ľudí a je jednou z hlavných príčin zdravotného postihnutia na celom svete, podľa štúdie z roku 2018 neexistuje dostatočne presvedčivý výskum o tom, čo si pacienti s migrénou myslia o kvalite svojho spánku a či sa objektívne laboratórne testy zhodujú.
Nová metaanalýza zahŕňala viac ako 10-tisíc dospelých a detí, ktorí sa zúčastnili predchádzajúcich štúdií. Dospelí s migrénou dosiahli horšie skóre ako zdraví účastníci v Pittsburghskom dotazníku kvality spánku, ktorý sa pýta na kvalitu spánku, ako dlho trvá, než zaspí, dĺžku a efektivitu spánku, poruchy spánku, používanie liekov na spánok a dennú dysfunkciu. Toto zistenie bolo bežnejšie u dospelých s chronickými, nie epizodickými migrénami, uvádza CNN.
Nespavosť, námesačnosť a syndróm nepokojných nôh
Mnohí z účastníkov absolvovali polysomnografiu, štúdiu spánku, ktorá zaznamenáva určité telesné funkcie počas spánku účastníkov a používa sa na diagnostiku porúch spánku. Tieto testy ukázali, že dospelí a deti s migrénami majú nižšie percento spánku REM ako kontrolné skupiny. Deťom s migrénou tiež trvalo menej času kým zaspali, mali kratší celkový čas na spánok a viac času na bdenie.
Bolesti hlavy a migrény sú spojené s nespavosťou, námesačnosťou, syndrómom nepokojných nôh. Štúdie zahrnuté v metaanalýze neuviedli, či pacienti s migrénou zažili migrénu počas samotného spánku, a šesť štúdií nezahŕňalo ďalšiu noc, aby sa účastníci mohli prispôsobiť spánkovému laboratóriu, čo môže ovplyvniť spánok REM.
Okrem toho autori nemohli celkom zodpovedať za potenciálne diagnózy duševného zdravia alebo používanie liekov, ktoré podľa štúdie môžu ovplyvniť spánok.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: edition.cnn.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, eurekalert.org, n.neurology.org, pohodo.sk