Táto krajina by nás mohla zachrániť pred problémom s potravinami

  • Podľa indického premiéra Narendraa Modiho je krajina pripravená dodávať potraviny do zvyšku sveta
  • Všetko však závisí od množstva úrody
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok unsplash/Maria Lin Kim,Hamza Madrid
  • Podľa indického premiéra Narendraa Modiho je krajina pripravená dodávať potraviny do zvyšku sveta
  • Všetko však závisí od množstva úrody

BBC informovalo o tom, že počas minulého týždňa indický premiér Narendra Modi povedal americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi, že India je pripravená dodávať potraviny do zvyšku sveta po tom, čo začali rásť ceny potravín v dôsledku vojny na Ukrajine.

Nakŕmi svet India?

Mal uviesť, že India má „dostatok potravín“ pre svojich 1,4 miliardy ľudí a je tiež „pripravená zásobovať svet potravinami“, ak to Svetová obchodná organizácia (WTO ) dovolí.

BBC objasňuje, že ceny komodít boli v dôsledku globálnych problémov s úrodou už pred vojnou na Ukrajine na 10-ročnom maxime. Po vojne ešte viac vyskočili a sú najvyššie od roku 1990. Vychádza to z indexu cien potravín Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (UNFAO).

Prerušenie dodávok a hrozba embarga, ktorému Rusko čelí, znamená, že tieto exporty nemusia byť súčasťou plánov. India by mohla zasiahnuť, aby exportovala viac, najmä keď bude mať dostatok zásob pšenice,“ hovorí ekonóm z UNFAO.

India je druhým najväčším producentom ryže a pšenice na svete a začiatkom apríla mala na sklade 74 miliónov ton týchto dvoch surovín.

Podľa niektorých odborníkov však existujú obavy, či India skutočne dokáže nakŕmiť väčšiu časť sveta. Strachujú sa, že úrody môže byť menej, než sa očakávalo.

Vedúci pracovník Center for Policy Research pre BBC uviedol, že úroda môže byť nižšia v dôsledku nedostatku hnojív či rozmarov počasia, akými sú výskyt nadmerných dažďov a veľkých horúčav na začiatku leta. „Výrobu preceňujeme,“ hovorí. „Všetko sa dozvieme o ďalších 10 dní.“

BBC tiež pripomína slová Medzinárodného inštitútu pre výskum potravinovej politiky, ktorý predpokladá, že ruská invázia bude mať pravdepodobne „vážne dopady“ na globálnu potravinovú bezpečnosť.

UNFAO odhaduje, že dlhodobé prerušenie vývozu pšenice, hnojív a iných komodít z Ruska a Ukrajiny by mohlo zvýšiť počet podvyživených ľudí vo svete z ôsmich na 13 miliónov.

Vlajka
zdroj: unsplash/Naveed Ahmed

Priplatili sme si za mnohé

TASR v uplynulých dňoch informovalo, že oproti marcu 2021 podľa zaznamenali výrazný nárast cien potraviny a nealkoholické nápoje, a to o 11,7 %.

Zákazníci v obchodoch platili viac najmä za oleje a tuky (o 26,0 %), zeleninu (24,7 %), chlieb a obilniny (14 %) a mlieko, syry a vajcia (12,1 %). Najzastúpenejšia položka spotrebného koša bývanie v marci 2022 podľa nej zaznamenala medziročný nárast cien o 14,4 %.

Dôvodom je prudký – dvojciferný nárast cien energií ešte z januára 2022. Drahšie boli naďalej aj stavebné materiály, čo sa odrazilo na medziročne vyššom imputovanom nájomnom až o vyše 17 %.

„Priplácali sme si však aj za služby súvisiace s bývaním,“ uvádza. „Priemernú infláciu za rok 2022 sme pred vypuknutím konfliktu na Ukrajine očakávali na úrovni 6 %. Aktuálne sa však prikláňame k názoru, že tohtoročná inflácia bude ešte vyššia, odhadujeme ju na úrovni 9 až 10 %. Slováci si tak určite aj v nasledujúcich mesiacoch budú priplácať oproti vlaňajšku za potraviny, pohonné látky, energie, ale aj za stavebné materiály,“ hovorí analytička Wood & Company Eva Sadovská.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: BBC, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá