Táto krajina legalizuje marihuanu ako prvá v Európe

  • Vo väčšine krajín Európskej únie je marihuana iba dekriminalizovaná, nie však legálna
  • Látka je legálna iba v dvoch krajinách na svete
  • Európska krajina pracuje na vytvorení zákona, ktorá by ju legalizovala
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Vo väčšine krajín Európskej únie je marihuana iba dekriminalizovaná, nie však legálna
  • Látka je legálna iba v dvoch krajinách na svete
  • Európska krajina pracuje na vytvorení zákona, ktorá by ju legalizovala

Vo väčšine krajín Európskej únie je marihuana povolená iba na medicínske a vedecké účely. V niektorých krajinách napríklad v Holandsku či v Českej republike došlo k dekriminalizácii marihuany a následnej úprave legislatívy týkajúcej sa jej držania či spotreby. Napríklad v Holandsku je marihuana ilegálna a povolená iba na osobné požívanie, droga je tu všeobecne tolerovaná. Jej predaj je povolený iba v coffee shopoch, teda v obchodoch na to určených.

V Českej republike je marihuana taktiež ilegálna a jej užívanie je dovolené iba na rekreačné účely, držanie malého množstva látky na osobné užitie bolo dekriminalizované 1. januára 2010. Od roku 2013, teda skôr ako zvyšok Európy, krajina tiež povolila jej užívanie na medicínske účely.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Držanie malého množstva látky na osobné užívanie je od roku 2016 povolené aj v Rakúsku. V Chorvátsku, Estónsku, v Taliansku, Luxembursku, na Malte, v Slovinsku, vo Švajčiarsku či v Portugalsku došlo k dekriminalizácii a k droge pristupujú benevolentne vo väčšine krajín severnej Európy či v Nemecku. V Španielsku je tiež povolená osobná spotreba, no za fajčenie na verejnosti hrozí vysoká pokuta.

V žiadnej z týchto krajín, ale marihuana nie je úplne legálna, teda nemôže dochádzať k jej slobodnému predávaniu, kupovaniu, pestovaniu a vo väčšine prípadov je obmedzené aj množstvo, aké pri sebe môže človek mať. Jediné dve krajiny na svete, kde je zatiaľ droga legálna, a teda ľudia ju môžu voľne predávať, kupovať aj užívať, sú Kanada a Uruguaj. Na tieto štáty sa vzťahujú iba mierne zákazy a regulácie ako napríklad licencovaný predaj alebo vekové obmedzenia, v Kanade sa líšia od provincie k provincii a v Uruguaji by marihuanu nemali predávať turistom.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Najnovšie sa k nim chce pridať aj prvá európska krajina, ktorou má byť Luxembursko. Veľkovojvodstvo si od tohto kroku sľubuje aj zmenšenie ilegálneho trhu s látkou. Rozhodnutie oznámila ešte v roku 2018 novozvolená luxemburská vláda. Legalizácia dovolí marihuanu pestovať, kupovať a držať také množstvo, aké je primerané pre spotrebu dospelého človeka.

Na detailoch novej legislatívy vláda ešte iba pracuje a sľubuje, že ustanoví prísne podmienky. Informáciu medzi prvými prevzal od agentúry DPA nemecký Süddeutsche Zeitung. Luxemburská vláda chce úzko spolupracovať s Kanadou a obe vlády sa majú stretnúť, aby tak Luxembursko mohlo formulovať, čo najlepší a najjasnejší zákon. Vláda verí, že okrem ilegálneho trhu sa zlepší aj kvalita predávanej látky, čím zamedzia zdravotným rizikám spojeným s jej užívaním.

„Dávame si na čas, aby sme to spravili správne,“ vyjadril sa hovorca ministra zdravotníctva v Luxembursku. Od začiatku roka 2019 predpisujú v Luxembursku marihuanu aj na medicínske účely

Zdroj: European Monitoring Center for Drugs and Drug Addiction, New York Times, Wikipedia, Süddeutsche Zeitung

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Najnovšie videá

Trendové videá