Táto Slovenka sa stala veliteľkou medzinárodnej simulácie marťanskej kolónie v USA! Vezme so sebou aj unikátne slovenské experimenty
- Predsedníčku SOSA Michaelu Musilovú za veliteľku vybrala Mars Society.

- Predsedníčku SOSA Michaelu Musilovú za veliteľku vybrala Mars Society.
Michaela Musilová je Slovenka, ktorá študovala na University College v Londýne a Caltech v USA. Má doktorát z mikrobiológie a astrobiológie z University of Bristol a pracovala pre NASA. No napriek ponukám z NASA sa rozhodla vrátiť na Slovensko.
Momentálne na diaľku učí na International Space University a predsedá Slovenskej organizácii pre vesmírne aktivity (SOSA). Ťažko by sme teda hľadali Slovenku, ktorá je lepšie kvalifikovaná na vedenie simulácie života v kolónii na Marse.
foto: archív/Michaela Musilová
Predsedníčka (SOSA) nie je na „Marse“ žiadnym nováčikom. Simulovanú misiu Mars Society vo výskumnej stanici Mars Desert Research Station (MDRS), si už vyskúšala v roku 2014.
“Tento rok ma vybrali na ďalšiu misiu na MDRS, ale tentokrát ako „commander“, vedúca celej misie. Vybrali ma viesť medzinárodnú posádku z celého sveta v januári 2017. Počas predošlej misie som mohla reprezentovať Slovensko a Slovenskú organizáciu pre vesmírne aktivity (SOSA) pred celým svetom a snažiť sa nám tým pádom zvýšiť šance pre budúce medzinárodne spolupráce. Tentokrát by som chcela okrem toho aj viac zapojiť Slovensko a hlavne slovenských žiakov a študentov do misie. Preto momentálne navrhujeme so Slovenskými Elektrárňami súťaž, počas ktorej by študenti a žiaci mali navrhnúť vlastný experiment, ktorý by som zobrala so sebou na „Mars“. Oni by mi potom dávali inštrukcie „zo Zeme“ a dáta by mohli spracovať priamo na škole,” povedala Michaela v rozhovore pre StartItUp.
foto: archív/Michaela Musilová
Marťanská kolónia pozostáva z malej ubytovne s priemerom 8 metrov, v ktorej spolu žije a pracuje 6 „marsonautov“ (Španielsko, Izrael, Austrália, Francúzsko, Írsko a Slovensko). Nachádza sa vo vysokej nadmorskej výške na červenej púšti v americkom Utahu. Všetko od jedla a vody až po čas, počas ktorého môžu komunikovať so „Zemou“ je obmedzené.
Von môžu vychádzať iba v ťažkom skafandri, na všetky aktivity potrebujú povolenie od Mission control a všetko musia zdokumentovať. Mars Society chce takýmto spôsobom otestovať, ako by ľudia zvládli psychicky a fyzicky náročné podmienky kolónie na naozajstnom Marse.
foto: archív/Michaela Musilová
Michaela na tejto misií vykoná viacero vedeckých štúdií a výskumných projektov. Medzi nimi aj testovanie kolostra a beta glukánu, čo sú prírodné produkty na podporu imunitného systému vyvíjané malými inovačnými firmami na Slovensku.
Michaelu jej skúsenosti robia bezpochyby slovenským unikátom a my jej želáme v pozícii veliteľky veľa šťastia.
Prečítaj si rozhovor s Michaelou Musilovou TU.
zdroj titulnej fotografie: archív/Michaela Musilová
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska