Táto superportavina pomôže pri chudnutí a zlepší trávenie. Je vitamínová bomba pre telo

  • Arónia bola pôvodne vyžívaná Indiánmi v Severnej Amerike
  • Je známa svojimi blahodarnými účinkami na zdravie
muž, šport, raňajky
freepik, unsplash
  • Arónia bola pôvodne vyžívaná Indiánmi v Severnej Amerike
  • Je známa svojimi blahodarnými účinkami na zdravie

Arónia čiernoplodá, známa aj ako čierny žeriav alebo čierna jarabina (Aronia melanocarpa), je rastlina, ktorá si v posledných rokoch získala popularitu vďaka svojim výnimočným zdravotným účinkom. Ako uvádza Healthline, jej plody sú jedným z najbohatších zdrojov rastlinných antioxidantov.

Pôvod arónie siaha do východnej časti Severnej Ameriky, kde ju tradične využívali pôvodní obyvatelia na rôzne liečebné účely. V Európe sa arónia začala pestovať v priebehu 20. storočia, pričom obľubu si získala najmä v krajinách strednej a východnej Európy. Najväčším producentom arónie je v súčasnosti Poľsko, ktoré zabezpečuje až 80 % celosvetovej produkcie.

Podpora imunity

Listy a vetvičky arónie čiernoplodej sa tradične používali v príprave liečivých čajov a bylinných prípravkov. Ako píše Superberries, dokážu zmierňovať rôzne nepríjemné zdravotné stavy, vrátane koliky a horúčky.

Bobule arónie majú široké využitie v potravinárskom priemysle. Vzhľadom na ich silný vysušujúci účinok sa často používajú na výrobu štiav, pyré, džemov, želé, sirupov, čajov a vín. Okrem toho sú dostupné aj vo forme čerstvých, mrazených, sušených bobúľ a prášku.

Plody arónie sú nízkokalorické, no nesmierne výživné. Sú bohaté na vlákninu, vitamín C a mangán, čím výrazne podporujú imunitný systém a napomáhajú pri problémoch so štítnou žľazou. Okrem toho obsahujú aj ďalšie cenné živiny ako sú vitamín K, folát, železo, vitamíny A, B a E.

Jednou z najvýznamnejších vlastností arónie je jej vysoký obsah antioxidantov. Tieto látky chránia bunky pred škodlivými účinkami voľných radikálov, ktoré môžu prispievať k rozvoju vážnych chorôb, vrátane rakoviny. Antokyány, ktoré sú zodpovedné za tmavomodrú až čiernu farbu bobúľ, patria medzi najsilnejšie antioxidanty prítomné v arónii.

Jedna konkrétna štúdia, zameraná na mladých futbalistov, tiež preukázala, že denné dopĺňanie stravy extraktom z bobúľ arónie výrazne zlepšilo metabolizmus železa a športový výkon.

Zdravie tráviaceho a močového systému

Ako uvádza News Medical, polyfenoly prítomné v arónii majú preukázaný účinok na znižovanie hladiny lipidov v krvi. Tieto bioaktívne zlúčeniny výrazne inhibujú absorpciu cholesterolu v tenkom čreve, čím efektívne znižujú vstrebávanie tukov a akumuláciu viscerálneho tuku.

Extrakty z arónie majú pozitívny vplyv aj na črevnú mikroflóru. Po konzumácii sa viaceré zložky arónie dostanú do hrubého čreva, kde podporujú zvýšenie mikrobiálnej diverzity a redukujú množstvo škodlivých baktérií.

Keďže arónia je bohatým zdrojom vlákniny, prispieva k zdraviu tráviaceho systému aj tým, že podporuje pravidelný pohyb čriev a slúži ako prevencia proti zápche. Vláknina v arónii pôsobí ako prebiotikum, ktoré stimuluje rast prospešných baktérií v črevách. 

Okrem toho, jedna trojmesačná štúdia realizovaná na obyvateľoch šiestich domovov dôchodcov preukázala, že denná konzumácia 89 ml alebo 156 ml šťavy z bobúľ arónie viedla k 38 % a 55 % zníženiu infekcií močových ciest.

Zdroje: News Medical, Healthline, Pubmed, Superberries

Najnovšie videá

Trendové videá