Tatra banka mení dizajn kariet: Zobrazujú diela významných slovenských umelcov
- Jedna z najväčších bánk na Slovensku si pripravila zmenu pre klientov, ktorá sa týka platobných kariet
- Tatra banka dlhodobo podporuje umenie a dáva priestor slovenským umelcom
- Vydala aj Manifest, ktorý vníma ako poctu slovenskému umeniu
- Jedna z najväčších bánk na Slovensku si pripravila zmenu pre klientov, ktorá sa týka platobných kariet
- Tatra banka dlhodobo podporuje umenie a dáva priestor slovenským umelcom
- Vydala aj Manifest, ktorý vníma ako poctu slovenskému umeniu
Množstvo Slovákov čaká veľká zmena – jedna z najväčších bánk na Slovensku mení vizuál debetných a kreditných kariet.
Táto zmena sa dotkne približne 800-tisíc Slovákov, ktorí nové karty uvidia aj pri platení cez Google Pay a Apple Pay. Keďže platobné karty sú jediným hmotným produktom banky, ktorý klienti vlastnia, sú svojím spôsobom aj doplnkovou súčasťou imidžu každého človeka.
Slováci sa tak môžu tešiť na moderné kreditné a debetné karty, na ktorých sú diela významných slovenských umelcov. Dizajny sú inšpirované dielami slovenských laureátov Ceny Nadácie Tatra banky za umenie.
Dizajn kariet sa mení po štyroch rokoch
V roku 2020 sa na platobných kartách Tatra banky prvýkrát objavili diela slovenských umelcov. Vystriedali tak po 17 rokoch podpisy významných osobností slovenskej kultúry.
Klienti tak v peňaženkách nosili napríklad Spiacu vodu II od Erika Šille alebo fotografiu Origins od fotografky Márie Švarbovej. Na tento krok nadväzuje Tatra banka aj v roku 2024. Všetci umelci sú pritom laureátmi Ceny Nadácie Tatra banky za umenie.
Banka predstavila 10 rôznych dizajnov
Debetné karty sú najčastejšie používané platobné karty, ktoré sú viazané k bankovému účtu. Má na ne automaticky nárok každý, kto si založí bežný účet v banke. Ľudia na tomto type platobnej karty majú a používajú svoje vlastné peniaze.
Tatra banka si teraz pripravila pre klientov nový dizajn. Pre ten sa stali podkladom diela vybraných slovenských umelcov a každý z nich má hlbší význam.
Triumph of Feather od Andrása Cséfalvaya
Na prvej debetnej karte je zobrazený model bojujúcich dinosaurov, ktorý je vytvorený 3D tlačou. Víťaz má operené končatiny, ktorými umelec odkazuje na to, že rastúce perie pravdepodobne umožnilo niektorým dinosaurom prežiť vyhynutie.
Príbeh dinosaurov sa snaží obnoviť nádej pri hľadaní budúcnosti. András Cséfalvay sa vo svojich dielach pokúša o alternatívne rozprávanie, ktoré zastupuje všetky druhy menšín.
Kompy od Ivany Šátekovej
Dielo na druhej debetnej karte je zo série výšiviek Hore hajl, dole hajl, v ktorej sa umelkyňa zaoberá hľadaním podoby súčasného folklóru. Narúša tak zidealizovaný obraz o Slovákoch, ktorý je bežný pri ľudovom zobrazovaní.
Ivana Šáteková sa vo svojej tvorbe venuje najmä spoločenským témam a najväčšie inšpirácie hľadá v komiksoch, folklóre a v ľudovej tvorbe.
Madona od Doroty Sadovskej
Tretia debetná karta zobrazuje slovenskú ochrankyňu – Madonu s dieťaťom. Má nám pripomínať, že podstatnejší je záujem o iných ako o seba.
Výtvarníčka Dorota Sadovská je jednou z kľúčových osobností slovenskej súčasnej maľby. Jej najväčším súborom diel je cyklus portrétov, v ktorom maľovala ľudí v netypických podhľadoch, ktoré odhaľovali oblasť hrdla a ramien.
Ako získať kartu s novým dizajnom?
Platobné karty s novými dizajnami od umelcov sa dajú získať od 16. januára 2024. Od tohto termínu boli nahradené aj digitálne karty v aplikácii Tatra banka.
Klienti môžu o kartu požiadať v pobočke, cez DIALOG Live alebo priamo v aplikácii Tatra banka.
Partitúra Lamentácia od Dezidera Tótha
Dielo na štvrtej debetnej karte predstavuje kompletný záznam skladby, ktorá obsahuje notový zápis pre všetky nástroje a hlasové časti. Avšak namiesto klasickej notovej osnovy, autor použil odtlačky prstov.
Je to umelcov spôsob, ako prostredníctvom umenia odmietnuť racionálne pokyny. Dezider Tóth vo svojej tvorbe často využíva poéziu a spája súčasné a moderné umenie.
Altamira od Daniela Fischera
Na firemnú debetnú kartu sa dostalo dielo Altamira. Ide o pomenovanie rozsiahleho cyklu autorových prác z druhej polovice 70. rokov. Ich poznávacím znakom je počítačová kresba, ktorá znázorňuje transformáciu prehistorického býka na symbol nekonečna.
Daniel Fischer sa súčasne s maliarskou tvorbou venuje aj fotografii, tvorbe inštalácií a objektov. Vo svojej tvorbe sleduje etické a existenciálne problémy súčasnej civilizácie.
Na kartách je zobrazené aj miesto, ktoré pozná každý
Alternatívou debetnej karty je kreditná karta, s ktorou môžeme realizovať bezhotovostné platby. Ide o úverovú kartu a na rozdiel od debetných kariet, kreditné zvyčajne poskytujú aj rad výhod, ktoré si určujú banky.
V Tatra banke je to napríklad služba My Doctor, vďaka ktorej získa klient druhý lekársky názor alebo môže svoje otázky či ťažkosti konzultovať diskrétne telefonicky.
So zlatou kreditnou kartou je tiež možný voľný vstup do vybraných letiskových salónov a mnoho ďalších benefitov.
Existuje aj platinová kreditná karta, ktorú má na Slovensku v ponuke len Tatra banka. Tá je pre najsolventnejších klientov a okrem štandardných výhod kreditných kariet má aj extra výhody.
Čierna diera od Rudolfa Sikoru
Kreditná karta Visa Platinum nesie motív diela, ktoré symbolizuje nekonečný kolobeh života. Čierna diera je tvorená zo symbolov hviezdy, šípky a krížika, ktoré znamenajú narodenie, život a smrť. Autor ich najskôr nakreslil a potom spracoval vo fotokomore.
Rudolf Sikora patrí k najznámejším súčasným slovenským umelcom. Ako jeden z prvých výtvarníkov v Československu a v Európe od 70. rokov 20. storočia upozorňoval na ekologické ohrozenie sveta.
Hasič od Otisa Lauberta
Na súkromnej zlatej kreditnej karte je obraz saka, ktoré je husto pokryté zápalkami, takže nevidno skutočnú látku. Na umelcových dielach je väčšinou látka tvorená materiálom, ktorý reprezentuje konkrétne remeslo.
Otis Laubert sa téme saka venuje už 40 rokov. Doteraz vytvoril 15 unikátnych sák. Umelec sa týmto spôsobom snaží ukázať inú než klasickú prácu s daným materiálom.
Loďky lodiek od Vladimíra Popoviča
Na firemnej zlatej kreditnej karte klienti nájdu dielo s papierovými loďkami, ktoré symbolizujú cestu a plynutie životom. Loďky vytvárajú trojuholník a zmenšujú sa smerom k jeho vrcholu.
Kompozícia tak dostáva prekvapivú dynamiku – loďky akoby mizli a odtekali alebo odlietali vytýčeným smerom. Vladimír Popovič vniesol do slovenského umenia špecifické formy rozprávania príbehu. Jeho „krkváže“ a lodičky z papiera zo 60. rokov patria k ikonickým dielam jeho generácie.
Zraková pyramída od Juraja Gábora
Asi najznámejším dielom vizuálneho umelca Juraja Gábora je Zraková pyramída, ktorú postavil v roku 2015 s pomocou tímu Novej synagógy.
Drevený 18 metrov dlhý objekt nad Súľovom navštívilo ročne odhadom 30-tisíc ľudí. Zraková pyramída fungovala do roku 2020, kedy ju rozobrali.
Teraz je vyobrazená na štandardnej súkromnej kreditnej karte. Podľa umelca dielo odkazovalo na prirodzenú pominuteľnosť telesnej schránky človeka.
Dva kohúty v poli od Andreja Dúbravského
Na firemnej kreditnej karte je zobrazené dielo, ktoré sa snaží zachytiť inštinktívne reakcie kohúta, dynamiku a ďalšie sprievodné rysy správania vtáka v okamihu boja o svoj život.
Výtvarník Andrej Dúbravský rieši zdanlivo šokujúce témy. V tvorbe tohto umelca mala vždy veľmi silné postavenie kresba, ktorú dopĺňa rovnako energická maľba.
Umenie má zmysel len vtedy, keď je medzi ľuďmi
„Umenie má mimoriadnu silu ľudí spájať, reflektovať dobu a kultivovať spoločnosť. Zároveň má zmysel práve vtedy, keď žije spolu s ľuďmi a šíri sa spoločnosťou. Preto prinášame kúsok umenia do každodenného života našich klientov,“ vysvetlil Michal Liday, generálny riaditeľ Tatra banky.
Tatra banka vydala nové dizajny platobných kariet ako súčasť iniciatívy Manifest 2024, ktorý si podľa jej predstaviteľov dáva za úlohu šíriť povedomie o umení medzi ľuďmi. Kým predošlý manifest bol čisto vizuálny, k tomu tohtoročnému sa pridala aj hudobná časť, ktorú zastúpila speváčka Katarzia.